Mednarodna fotografska razstava | International Photographic Exhibition
1. september — 13. november 2005 1st September — 13th November 2005

 

| Besedila | Dela | Dogodki | Otvoritev | Koncept | Info | | | | English |


 


Kaspars GOBA


iz "Dežela močvirja"
2003

Dežela močvirij

Svoji majhnosti navkljub je Latvija svetovna velesila v proizvodnji šote. Močvirja predstavljajo 10.7% površine države in vsebujejo 0.6% globalnih virov šote. V svetovnem merilu se Latvija po proizvodnji šote na prebivalca uvršča na 8. mesto.

V močvirju Seda na severovzhodu Latvije se nahaja največja latvijska rudarska družba za izkop šote. Družba in rudarsko mesto Seda kot tako sta bila ustanovljena leta 1952. V mestu so še danes vidne sledi predimenzionirane komunistične arhitekture - stalinistični stanovanjski bloki, široke ceste, obrobljene z drevoredi iz brez in topolov, kipi in spomeniki v socialrealističnem slogu kot kontrast kupom rjaveče strojne opreme in drugega odpada na obrobju mesta. Močvirje Seda je prav tako prepredeno z najdaljšim omrežjem ozkotirnih železnic v baltskih deželah, po katerem je potekal transport šote iz močvirja.

Gre za odročen in v določenem smislu izoliran kraj. Skoraj vsi delavci so nekdanji imigranti in njihovi potomci iz Rusije, Ukrajine, Belorusije, Litve in drugih bivših sovjetskih republik. Velika večina multietničnega prebivalstva Sede nima latvijskega državljanstva, pogovorni jezik je ruščina.

Seda je edinstvena družba sredi močvirja. Zamrznjena v času še vedno živi v istem slogu, uporablja iste tehnologije in zaseda isti fizični prostor kot v času Sovjetske zveze. Zdi se, kot da njeni prebivalci nikdar niso živeli v pravi, sodobni Latviji. Seda je mikrokozem preminule Sovjetske zveze v samem srcu Evrope. Človek dobi občutek, da se je tam čas ustavil.



Rodil se je leta 1975 v mestu Cesis v Latviji. Po končani gimnaziji se je leta 1995 vpisal na Fotografsko šolo v Rigi, šest let zatem na tamkajšnjo Univerzo, Fakulteto za biologijo. Od lanskega leta obiskuje tudi medicinsko šolo Rdečega križa (Red Cross Medicine College v Rigi). Študiral in izpopolnjeval se je še na latvijski Univerzi (zgodovina filozofije, novinarstvo, marketing in oglaševalstvo), na Danskem (Baltic Media Center) in v Izraelu (Open University of Israel). Sredi devetdesetih je sodeloval pri časopisnih založništvih (Neatkariga Rita Avize, Rigas Laiks, Baltic Outlook) in številnih filmskih produkcijah, pri katerih je dejaven tudi v zadnjih letih. Prejel je več nagrad in nominacij.

Razstave (izbor):
1999: Riga, Latvija 2003: Contemporary Art Centre, Vilna, Litva (Lithuania) 2004: Giedre Bartelt Galerie, Berlin, Nemčija (D) / Anthony Reynolds Gallery, London, Velika Britanija (UK) / Mimara Museum, Zagreb, Hrvaška (CRO)

 

 


Dela in umetniki

Hynek ALT
Brass ART
Rudi BENÉTIK
Erika BIALOWONS
Elija BOßLER
Bojan BRECELJ
Barbara CAVENG
Guan CE
Chien – Chi CHANG
Mario CRAVO NETO
Božidar DOLENC
Zijah GAFIĆ
Kaspars GOBA
Jan GRARUP
Tomaž GREGORIČ
Christoph GRILL
Dejan HABICHT
Arne HODALIČ
Jasna HRIBERNIK
Tomo JESENIČNIK
Manca JUVAN
Kurt KAINDL
Stojan KERBLER
Alojz KRIVOGRAD ml.
Tanja LAŽETIĆ
Zmago LENÁRDIČ
Branko LENART
Darko LESJAK
Erich LESSING
Chara LEWIS
Martin LIEBSCHER
Tomaž LUNDER
Maria MAIER
Janez MARENČIČ
Brigitte Maria MAYER
Steve McCURRY
Emil MEMON
Boris MIKHAILOV
Mare MILIN
Dario MITIDIERI
Dragiša MODRINJAK
Kristin MOJSIEWICZ
Inge MORATH
Zhang MUCHAO
Valentin OMAN
Andrej OSTERMAN
Saša PETEJAN
Borut PETERLIN
Anneké PETTICAN
Veno PILON
Herman PIVK
Godfrey REGGIO
Irina RUPPERT
Klavdij SLUBAN
Hermann STAMM
Jože SUHADOLNIK
Edi ŠELHAUS
Annelies ŠTRBA
Ingo TAUBHORN
Amos TAYLOR
Aleksandra VAJD
Eric VAN HOVE
Sašo VRABIČ
Huiqin WANG
Veronika ZAPLETALOVA
Tobias ZIELONY
Francesco ZIZOLA
Martin ZWITTER
Joco ŽNIDARŠIČ