"Pravi okus vode spoznamo šele v puščavi." (hebrejski pregovor)

Na sušnejših območjih skorajda ni površinskih rečnih tokov. Visoka gorovja (klimatske pregrade, taljenje snega in ledu) in monsunske padavine oskrbujejo reke z ogromnimi količinami vode. V nižinskih območjih reke velikokat poplavljajo.

Azijski vodni viri predstavljajo velik potencial:

  • namakanje
  • gradnja hidroelektrarn
  • tehnološka voda
  • prometne poti
  • rečni in jezerski ribolov
  • zadrževalniki vode ob poplavah
  • oskrba s pitno vodo

Na oskrbo s pitno in tehnološko vodo vplivajo podnebne in reliefne značilnosti, način življenja in dela ljudi, gospodarska razvitost, posegi človeka v okolje in način gospodarjenja z vodo. Ustrezna oskrba z vodo (količina in kakovost) vedno bolj postaja ključni pogoj razvoja ter življenja in dela ljudi.

Prve razvite civilizacije so nastale ob velikih rekah (Eufrat in Tigris, Ind, Huang He in Jangcekiang), ki so predstavljale vodni vir in so zagotavljale preživetje.



Rusija

ima več kot 120.000 rek, daljših od 10 km, v skupni dolžini 2,3 milijona km. Sibirske reke imajo nizke padce in velik pretok vode. Idealne so za hidroenergetsko izrabo. Marsikje so bile in so še edina prometna povezava med odročnimi kraji. Pozimi so zamrznjene, spomladi pa pogosto poplavljajo (višje temperature se pojavijo prej na južnih območjih, zaradi česar se led prične topiti, medtem ko so tokovi rek na severnih območjih še vedno zamrznjeni).

Sibirska Lena je pozimi okovana v led. Sibirske reke so bile, so in bodo ogromne prometne plovne poti.

Bajkal >

Kaspijsko jezero >

Sibirske rečne prometne poti >

Atomsko jezero Karačaj >

Indija

V Pandžabu so vode "uredili" s številnimi jezovi in kanali, ki zagotavljajo vodo za namakanje. 
V indijskih rekah pretok vode niha z monsuni in taljenjem snega v Himalaji. Območje Himalaje je eno največjih svetovnih potencialov za gradnjo hidroelektrarn. Največji problemi so onesnaženost voda in periodične poplave v nižinah - Bengalija (poletno monsunsko deževje, monsunski veter, ki "napiha" morsko vodo proti obalam in onemogoča odtok rek ter taljenje snega in ledu v gorovjih).

Namakanje v Pandžabu

Poplave v Indiji (2018) >

Kitajska

Kitajske reke imajo dovolj vode, vendar nosijo s seboj ogromne količine materiala - predvsem Rumena reka (Huang He). Na Modri reki (Jangcekiang) so pred poplavami zgradili številne zadrževalnike visokih voda in ogromna jezera, kamor odvajajo vode ob "viških" in od koder namakajo ob "primanjkljajih". Po reki Jangce poteka 2/3 rečnega prometa.

Jez Treh sotesk na Kitajskem >

 

 

Japonska

je gorata in otoška dežela. Reke imajo dovolj vode (veliko padavin) in velik strmec, kar so Japonci izkoristili za hidroenergetsko izrabo.

Bližnji Vzhod in Srednja Azija

Zaradi pomanjkanja vode so na Bližnjem Vzhodu in v Srednji Aziji težnje po vodoodkrbi zgodovinska stalnica. Naftne velesile in Izrael pitno vodo pridobivajo z razsoljevanjem morske vode. Tehnološki postopki so dragi, kljub temu pa Izrael 60% pitne vode zagotavlja na ta način. Židovska država pitno in namakalno vodo tudi izredno učinkovito izrablja s sodobnimi zaprtimi elektronsko vodenimi namakalnimi sistemi.

Izrael spreminja puščavo v cvetoča polja

 

Krčenje Aralskega jezera >

Mrtvo morje >

Iranski kanati >

 


Poišči omenjene reke in lokacije v atlasu ali na spletnih zemljevidih!

 

Indokina

Indokitajske reke imajo gorsko zaledje in dovolj vode. Delte rek so območja gostega rečnega prometa. Zaradi pomanjkanja prostora so obale in rečni bregovi gosto poseljeni.

 

Namakanje riževih polj v Vietnamu

Na sušnejših območjih skorajda ni površinskih rečnih tokov. 1/3 voda azijskih rek se ne izliva v morje - "končajo" v puščavi ali se izlivajo v jezera (endoreična omrežja imajo npr. Amu Darja, Sir Darja, Tarim). Večina azijskih rek odvaja vode v 4 povodja - povodje Sredozemskega morja (večinoma kratke reke, ki jih napolnijo zimske padavine), povodje Severnega ledenega morja (Irtiš, Ob, Jenisej, Lena so pozimi zamrznjene), povodje Tihega oceana (Amur, Huang He, Jangce, Sikiang) in povodje Indijskega oceana (Eufrat, Tigris, Ind, Ganges, Brahmaputra, Iravadi, Saluen, Menam, Mekong).