Jez Treh sotesk na Modri reki (Jangce - Kitajska)


 

 

 

Projekt so končali leta 2009 z dograditvijo 660 km dolgega umetnega jezera za zajezitvijo imenovano Tri soteske na Modri reki (Jangce - Kitajska). Jez, dolg 2039 m in visok 185 m, so zgradili zaradi hidroenergetske izrabe in omejitve poplavnih visokih voda v reki ( leta 1998 je v poplavah umrlo 4000 ljudi, več kot 18 milijonov pa so jih morali začasno preseliti). Leta 2011 so visoke pretoke reke z jezom zmanjšali za skoraj polovico in izdatno omilili posledice naraslih voda.

Pojavljajo se pa številne katastrofalne posledice:

Zaradi gradnje je bilo potopljenih okoli 1200 naselij in 1300 arheoloških najdišč, preselili pa so 1,3 milijone ljudi. Ljudje so s podeželja navalili v mesta, kar je sprožilo dodatne bivalne in socialne probleme.

Pri gradnji so potopili več sto tovarn, rudnikov in odlagališč odpadkov. V izjemno kratkem času so se ustvarila katastrofalno onesnažena močvirja in mulj, ki zastrupljajo reko. Strupe reka prenaša na bogata ribolovna območja Vzhodno kitajskega morja, kamor se Jangce izliva.

Po izgradnji so na ogromnih območjih pojavili zemeljski plazovi in odnašanje neutrejenih rečnih bregov se stopnjuje.

Sčasoma je reka v jez nanosila ogromno materiala. Danes je 660 km dolgo jezero že zapolnjeno z rečnim materialom. Odvažanje nanešenega materiala je zelo drago, primanjkuje pa tudi prostora za odlaganje onesnaženega odpeljanega materiala.

Večina Šanghaja leži pod morsko gladino in reka ne utrjuje in ne "obnavlja" več nasipov s prinešenim materialom. Morski tokovi in valovi izdatno rušijo in odnašajo nizko obalo, na kateri stoji velemesto. V obalnih predmestjih izginja trdna talna statična osnova.