30.3. | T | Poden - sedlo Vrtača |
29.3. | P | Storžič, Kramarjeva smer |
22.3. | P | M. Mojstrovka, Pripravniška grapa |
16.3. | T | Mrežce |
11.3. | T | Mlinarica |
9.3. | T | Begunjščica |
27.-28.3. | T | Grintovec |
23.2. | T | rama nad Kotovim sedlom |
22.2. | T | Begunjščica, Osrednja grapa |
2.2. | T | Trupejevo poldne |
26.1. | T | Brda |
19.1. | T | Dleskovec |
18.1. | T | Vajnež |
nedelja, 30.3.2003: turna smuka: Poden - sedlo Vrtača, 1845 m
Spet smo spoznali nov kotiček - čudovito dolinico Poden pod severnim ostenjem Vrtače - Zelenjaka - Palca. Glede na (pre)toplo vreme smo se odločili za senčno turo, kar pa nam ni prav dosti pomagalo - za dobro smuko bi se morali spustiti vsaj ob 9h, mi pa smo se ob 8:40 šele odpravili od Podnarja. Pa tudi - v senci je bila le spodnja polovica smučišča. Snega je bilo v dolini še dovolj, tako da smo po tekaški progi in turni smučini (ves čas po kolovozih po desni strani položne doline) brez problemov pridrsali do začetka strmine. Sledilo je 100 vm vzpona skozi goščavo, potem se je pred nami odprlo široko smučišče, eno najlepših v naših hribih! Široko, strmina ne preseže 30°, razen morda na dveh, recimo temu, zožitvah. Da ne omenjam možnosti privlačnega podaljška ture do Stola. Ni čudno, da je tura pri Avstrijcih precej popularna, no, mi smo imeli še posebno srečo, da smo zadeli celo nekakšno turnosmučarsko tekmo (ali pohod) - na sedlu so nas celo spraševali po štartnih številkah. Sonce je žgalo, tako da nismo niti pomislili na morebiten naskok na katerega od vrhov. Niti na bližnjo Svačico se nam ni dalo.
sobota, 29.3.2003: Storžič, 2132 m, Kramarjeva smer
Končno "the real thing"! Parkirala sva na parkirišču, dobrih 200 m pod Domom pod Storžičem, saj je bil naprej živ led (vseeno se jih je kar nekaj pripeljalo vse do koče). Med pristopom pod steno sva se kljub markacijam uspela izgubiti (...), enako menda tudi vsi za nama - na vstopu se nas je nabralo 10.
sobota, 22.3.2003: Pripravniška grapa (izstop na 2100 m)
Po zbirki odpovedanih grap in slapov smo se tečajniki uspeli samoorganizirati vsaj za najlažjo grapo nad Vršičem. Zahvaljujoč napol stoječi koloni planiških pijancev smo od Kranja do Vršiča vozili celi 2 uri in tričetrt (!), toliko boljše pa je bilo potem vreme - brezhibno jasno, vetra le malo in nobene sopare. Površina trdega snega je popustila ravno toliko, da smo šli po žlebu naravnost navzgor brez težav samo z gojzarji in palicami. Pod stenico, kjer se Župančičeva in Pripravniška razcepita, smo nataknili dereze, 40 m višje pa dodali še čelade in cepine. Bil je že skrajni čas za kaj konkretnega, saj smo se že bali, da bo za grapo zmanjkalo pobočja. No, res je kratka, vendar je postregla z vsem po malem: z odličnim snegom, da so okli krasno prijemali, nekajmetrsko kopno stopnjo, kjer smo poskusili "zatikanje", hehe, v zadnjem delu pa smo nad polmetrsko stopnjico našli celo četrt kvadratnega metra ledu. V glavnem, razmere so bile tako lepe, da smo že razmišljali, da bi se po Pripravniški spustili nazaj do vstopa v Župančičevo in uživali še v le-tej. Žal druge obveznosti tega niso dovoljevale, zato - spust po običajni poti čez Grebenec in Plaz do avtomobilov...
nedelja, 16.3.2003: turna smuka: Mrežce, 1965 m
Mrežce - tura, ko ni časa, vremena, itd. Od napovedanega močnega vetra ni bilo hudega, sneg trrrrd, ponekod preproge mehkega napihanca, zaradi neravne podlage smučarija ne ravno idealna, vendar brez težav do avta. Na Pokljuki je snega še precej, pač pa ga je pobralo na tistih pobočjih, na katera sije sonce bolj pravokotno, npr. na strminici nad Lipanco v smeri proti Debeli peči.
torek, 11.3.2003: turna smuka: Mlinarica, 2250 m
Že začetek je nakazal slog celotne ture - "nikamor se ne mudi" - od zapuščene cestarske hiše sva se odpravila šele ob 8:45. Prvih 300 višinskih metrov peš po lovski stezi do odprtega sveta, kjer sva na snegu po nekaj vdorih čez kolena kmalu razumela namig - na smuči. Sneg je bil že skoraj pravi spomladanski srenec in vrhnja plast lepo popuščena, tako da je bilo mogoče s psi napredovati zelo strmo. Ko sva pripujsala v položnejši zatrep, je čez Planjo posijalo sonce, midva pa sva se odločila za napačno nadaljevanje. Možnosti so namreč tri:
nedelja, 9.3.2003: turna smuka: Begunjščica, 2060 m
Do vrtače smo šli v res flegma tempu, medtem pa sem se toliko ogrel, da sem se odločil za popestritev - smer Osrednja grapa - Andrej in Matjaž pa sta, ker je bil Andrej brez derez, zavila na Šentanski plaz. Na prečnici nad vrtačo sem nataknil srenače, na višini 1720 m so se smuči preselile na nahrbtnik, 100 m višje pa so me mimo mene drveče trde kepe, ki sta jih prožila smučarja v Osrednji grapi, prepričale, da sem nataknil še dereze. Da je bila to dobra odločitev, se je izkazalo že po nekaj minutah, ko sem jo po trdem snegu hitro popihal iz vpadnice dveh za pest velikih kamnov. Skozi grapo sem se, tako kot pred dvema tednoma, brez težav povzpel s palicami in derezami. Za spremembo sem tokrat izstopil na vršni greben prav iz grape (zadnjih 30 m s pomočjo cepina, ker sem mislil, da bo pod grebenom spet pomrznjeno). Na vrhu je prijetno presenetilo vreme: nobenega mraza, sonček in brezvetrje. Prav spomladanski občutki.
četrtek in petek, 27. in 28.2.2003: turna smuka: Grintovec, 2558 m
Kamniška Bistrica, četrtek zvečer: v polmraku ob 18:15 smo začeli na obračališču na višini 680 m, kjer se je začela zasnežena cesta. Do 100 m nad spodnjo postajo tovorne žičnice je šlo na smučeh, potem pa je postalo prestrmo in ni bilo druge, kot da si jih natovorimo. Če bi šlo samo za težo, ne bi imel pripomb, zatikanje ob vsako tretje debelce ali vejo pa je že rojevalo ideje o krvoločnih masakrih z motorko... Zaključek, 300 m odprte strmine pod sedlom, je postregel s trdim snegom, a so bile stopinje večinoma dovolj dobre, razen 50-metrskega odseka proti koncu, kjer jih je zmanjkalo, tako da sem nazadnje celo potegnil na plano dereze (seveda točno tam, kjer so se spet pojavile ogromne stopnice...). Ob 21h smo bili v zimski sobi Cojzove koče, ki je, med dosedaj obiskanimi, ena lepših.
nedelja, 23.2.2003: turna smuka: rama nad Kotovim sedlom, 2220 m
Glede na mraz in osojno lego se nam ni mudilo, tako da smo iz Planice štartali ob 10h v družbi sprehajalcev s sankami. Pod Šitami pršiča sicer ni bilo več pol metra, še vedno pa dovolj, da smo se vzpenjali z usti do ušes. Najbolj nas je presenetilo, da je stopnišče za pešce držalo zelo dobro, tako da je edini član naše družbe, ki je z metrskimi smučkami v nahrbtniku pešačil, sredi pobočja naveličan cijazenja kar švignil naprej. Bil je tudi edini, ki se ni mogel upreti zelo dobrim razmeram v ozebniku, čeprav je bil, tako kot vsi, brez čelade in derez (skozenj se je povzpel brez težav, enako kot še deset podobnih ta dan). Ostali smo zavili proti Kotovemu sedlu in se po trdi kloži povzpeli na ramo nad njim, na katere desnem vršičku smo končno stopili na sonce.
sobota, 22.2.2003: turna smuka: Begunjščica, 2060 m, Osrednja grapa
Z Ljubelja sem se odpravil šele ob 14:20. Na prečnici nad vrtačo sem s smučko pogosto odrinil pod seboj 30 cm debelo plast težkega pršiča, ko sem potem zavil levo navzgor, pa se je nelagodje hitro razgubilo. Sredi Plazu nad Zelenico se je pas snega, ki je omogočal lahko vzpenjanje s smučmi, preveč zožil, zato sem smuči pritrdil na nahrbtnik in nadaljeval po trdnih stopinjah naravnost navzgor. Osrednja grapa je bila pričakovano zdrsana, stopinje povožene, zato sem na vstopu nataknil dereze. Sneg je odlično prijemal, tako da sem s palicami v rokah brez težav odpikal proti vrhu. Le zadnjih 15 m pod vršnim grebenom je bilo pomrznjeno. Zadovoljstvo nad prvim vzponom tu skozi je dopolnilo še sonce, ki se je prikazalo vsega 40 m pod vrhom. Oblačno morje z gladino na višini 2000 m je ustvarilo fantastično "prazno" pokrajino z redkimi otočki - od Košute sta gledala ven le dva vrhova.
nedelja, 2.2.2003: turna smuka: Trupejevo poldne, 1931 m
Nevarnost plazov se ne zmanjšuje, lenoba pa tudi ne. Ker morava biti do 13h nazaj, se odločiva ogledati že cel mesec reklamirani pršič na Trupejevem poldnevu. In, neverjetno, pršič je ob Jermanu in v Železnici še vedno brezhiben! Razlaga je enostavna, grapa in dolina sta mrzli in predvsem senčni, za razliko od travnika nad vasjo, ki je na soncu že skoraj povsem skopnel.
nedelja, 26.1.2003: turna smuka: Brda, 2009 m
Glede na nevarnost plazov (prejšnji dan je eden umrl na Grintovcu, štiri pa je, brez posledic sicer, zasulo pod Velikim Draškim) in pozno uro smo se pravilno odločili za Lipanco. Pri spomeniku je bilo seveda vse zasedeno, zato smo si morali parkirni prostor narediti sami s kidanjem s smučkami, kar pa ni bilo težko, saj je bil sneg povsem suh. Gaz do Blejske koče je bila lepa, tako da celo Tina v nizkih trekinških copatih ni imela težav. Na Brda sva nadaljevala sama s Tomažem, oba na smučeh. Lep sprehod. Vreme: ponovno sončno s čudovito januarsko modrino, le čez vršni greben (pa tudi spodaj, skozi dolinico, v kateri leži planina) je tako grdo pihalo, da sva na vrhu samo zapela čevlje in se takoj pobrala v zavetje. Prelepo, pretežno še deviško glavno pobočje je bilo na najino (in, kot sem razbral iz internetnih poročil, tudi Vanje Starčevića) žalost že prekrito s tanko skorjo, ki je preprečila vrhunski užitek. Tokrat je bila pozna ura s smučarskega stališča napaka. Pod skorjo je bil sneg še vedno povsem suh pršič, ki ga je bilo sicer veliko, vseeno pa ne bi škodilo več podlage (v kanalu pod vršnim grebenom in seveda na ozkem delu strmine nad Lipanco je bilo potrebno paziti na skale!). Spust z Lipance do spomenika je bil moj najlažji do sedaj, vse je bilo lepo zasneženo (do spomenika vsega 13 minut).
nedelja, 19.1.2003: turna smuka: Dleskovec, 1965 m
Smo rekli "v nedeljo pa eno bolj sprehajalno turo" in četrt pred 10. nas je vrhunska voznica kar brez verig pripeljala do odcepa h kmetu Planinšku, 1080 m. Cesta naprej ni bila splužena, pač pa po sredi zvožena z motornimi sanmi, tako da smo se z lahkoto sprehodili do planine Ravne; zadnja dva ovinka smo presekali z bližnjico po špuri. Že do sem je bila okolica krasna, nadaljevanje pa je bilo sploh pravljično: samotna sled smuči med macesni, nad nami pa samo modro nebo... Razgibani svet SV pod Dleskovcem, ki se ga ne bi sramovala niti Komna, je bil v senci, zato je bila vsaka kotanja jezerce mrzlega zraka. Za popestritev (in lep padec) je po enem od spustov poskrbel Evin pes, ki ga nato ni prepričalo niti polivanje z vročim čajem, na srečo pa so nas tik zatem ujeli trije Ljubljančani, od katerih se je prvi izkazal z lepilnim sprayem, drugi pa z lepilnim trakom. Smučina je ves čas vodila gor-dol, za povrh pa, namesto proti Sedelcu, zavila še proti Poljskim devicam (oz. Molički peči), zato sta imela ob 13h, na dobrih 1700 m, Matjaž in Polona dovolj in raje izbrala piknik na soncu ter flegmatičen povratek na planino Ravne. Ostala dva sva nadaljevala za Ljubljančani, ki so vlekli smučino za stožčastim vršičem, 1814 m, proti Sedelcu. Pred strmim pobočjem pod Sedelcem sva prešla v vodstvo in našla strm prehod navzgor, desno od sedla. Vršno pobočje Dleskovca je bilo trdo, prepihano, a se je dalo lepo vzpenjati po kložicah med vejicami rušja, ki so molele iz snega.
sobota, 18.1.2003: turna smuka: Vajnež, 2104 m
Že spet ta Vajnež, že tretjič v enem mesecu. No, vsaj izhodišče je bilo novo, Dom Trilobit na Javorniškem rovtu, za dodatno unikatnost pa je poskrbel moj otekli zob, zaradi katerega sem prvo uro hodil s šalom okoli glave... Sredi vzpona do planine Stamare so se v suhem snegu nazorno pokazale prednosti hoje s smučmi pred pešačenjem, čeprav je bila gaz zelo dobra - ko sta Anže in Matjaž začela natikati pse, sva se z Grego poslovila od njiju z besedami "Vidimo se na vrhu!", čez 10 minut pa sva samo debelo gledala, ko sta odbrzela mimo naju. Seveda sva ju hitro posnemala. Spodaj smo po mrazu hodili rahlo otrpli, ko nas je na pl. Stamare obsijalo sonce, pa smo oživeli. In zmetali s sebe nekaj kosov obleke, tudi moj šal. V naslednje pol ure smo po cik-cak gazi skozi strm gozd in po strmi poti skozi ruševje dosegli samotno kočico na Hrašenski planini. Nebo povsem jasno, razgled vse lepši. Nad kočico smo po odprtem pobočju zavili proti desni in poševno prečili zaobljeni hrib Kamnitnik do sedla med njim in Belščico. Pobočje Belščice je bilo trdo, zato smo se oprijeli nakazane stopnice poti, srenače smo pa itak nataknili (kdor jih je imel) že nad kočo, takoj ko se je ruševje razredčilo - med grmovjem so bili globoki zameti suhca, na čistini pa trdo spihano. Do Vajneža so se našli tudi pasovi pomrznjenega snega, zato je bloški smučar Anže, ki je pozabljene palice nadomeščal s suhima vejama, odnehal, Matjaž je že prej zavil na Mali vrh, na Vajnež je za menoj prištorkljal z derezami le Grega, ki je bil brez srenačev. Ter bentil nad, v primerjavi s hojo s smučmi, počasnim pešačenjem (da ne omenjamo vdiranja). Ja, kar je res, je res, hehehe.