Odgovori na jezikovna vprašanja


ŠUSS, arhiv.

Ključne besede: pridevniki, svojilni pridevniki, sklanjanje, imena, osebna imena, strojevodja, Vanja Lajovic, kolovodja, Luka Mrcina, večbesedna poimenovanja, sklanjanje, prva moška sklanjatev, sklanjanje, prva ženska sklanjatev, sklanjanje, druga moška sklanjatev

Berem vaša razmišljanja o jeziku in se mi zdi fino, da razmišljate približno tako kot jaz, da kaže vse dogme, ki jih (hote ali nehote) postavljajo SSKJ, SP et cetera, jemati precej z rezervo. Seveda pa tudi poznati. Potem sem se hitro spomnil še nekaj vprašanj, o katerih me prav zanima, kaj boste rekli. Kako se sklanjata strojevodja Vanja Lajovic in kolovodja Luka Mrcina? Oba moškega spola. Po mojem je najbolj običajno (v rodilniku) strojevodja Vanje Lajovca in kolovodja Luka Mrcine. Prav lepo pa ni, da se ime sklanja po moški sklanjatvi, priimek iste osebe pa po 1. ženski sklanjatvi. Sklepam tudi, da se morata Vanja in Aljoša vedno sklanjati po 1. ženski, ne glede na to, ali označujeta njo ali njega ... toda kakšni so potem tu svojilni pridevniki? In tisti ‘i’ v Lajovic je verjetno fosilni polglasnik še iz časov, ko se je France Prešeren podpisoval kot Presherin.

Gre za ujemalni večbesedni poimenovanji, ki označujeta človeka moškega spola, zato po SPP 94 sklanjamo vse tri prvine. Po SS sklanjamo samostalnike, ki zaznamujejo moške osebe, a imajo namesto ničte končnice končnico -a, bodisi po prvi moški sklanjatvi (tip korak-0, -a, -u, -0/-a, -u, -om) ali pa po drugi moški sklanjatvi (tip vojvod-a, -e, -i, -o, -i, -o). To pravilo bomo torej upoštevali tako pri samostalnikih strojevodja in kolovodja kakor pri imenih Vanja in Luka (žensko ime Vanja se sklanja samo po 1. ženski sklanjatvi). Priimke moških oseb vedno sklanjamo, tako bomo storili tudi tu. SS navaja priimek Lajovic med zgledi slovanskih priimkov, pri katerih je v neimenovalniških sklonih možen izpad glasov a, i, o v zadnjem ali edinem zlogu: JakacJakca, LajovicLajovca, VovčokVovčka. Običajnejši primerljiv izpad glasu je izguba polglasnika /~/: VidemVidma, oselosla, PavelPavla. Zgled, primerljiv s priimkom Mrcina, je v SPP priimek Kopriva, ki pa je omenjen le kot priimek ženske osebe; kot takšen se lahko sklanja ali pa se na videz ne. Sicer pa SPP pravi, da se deli lastnoimenskih večbesednih poimenovanj sklanjajo v obeh (vseh) delih, izjema so le priimki ob ženskem imenu — iz tega je razvidno, da kadar gre za osebo moškega spola, sklanjanja ne moremo opustiti. V starejši izdaji pravopisa (SP 62) pa pravijo, da se imena in priimke za moške, ki se končujejo na -a, sklanja bodisi po moški ali po ženski sklanjatvi, kakor je pač prišlo v rabo (primerljivi zgledi so Ovca, Muha, Suša). Mrcina ni ravno pogost priimek, tako da bi težko govorili o ustaljeni rabi. Oblike za priimek Mrcina po 1. m. sklanjatvi navajamo v oklepaju, pa preizkusite, kako vam zvenijo (v tem primeru bi iz oblike priimka v neprvem sklonu verjetno sklepali, da se v imenovalniku glasi Mrcin).

Glede na povedano je možno navedeni poimenovanji sklanjati takole (možne so različne kombinacije navedenih dvojnic):

strojevodja Vanja Lajovic

strojevodje/strojevodja Vanje/Vanja Lajovica/Lajovca

strojevodji/strojevodju Vanji/Vanju Lajovicu/Lajovcu

strojevodjo/strojevodja Vanjo/Vanja Lajovica/Lajovca

strojevodji/strojevodju Vanji/Vanju Lajovicu/Lajovcu

strojevodjo/strojevodjem Vanjo/Vanjem Lajovicem/Lajovcem (za glasovi c j č ž š in se namesto končnice -om uporablja končnica -em)

Zdi se mi, da je pri moškem imenu Vanja bolj v rabi 2. m. sklanjatev.

kolovodja Luka Mrcina

kolovodje/kolovodja Luke/Luka Mrcine (Mrcina)

kolovodji/kolovodju Luki/Luku Mrcini (Mrcinu)

kolovodjo/kolovodja Luko/Luka Mrcino (Mrcina)

kolovodji/kolovodju Luki/Luku Mrcini (Mrcinu)

kolovodjo/kolovodjem Luko/Lukom Mrcino (Mrcinom)

Podaljševanje osnove s -t pri imenih na -a je neknjižno (npr. z Lukatom). Sama bi tu sklanjala Luka po 1. m. sklanjatvi, saj mora sicer človek že pošteno pomisliti, kakšnega spola je imenovani osebek (Luku Mrcini : Luki Mrcini).

Kar se tiče svojilnih pridevnikov iz osebnih imen (in priimkov) na -a: če gre za žensko ime, bo svojilni pridevnik vselej tvorjen z -in: Vanjin, Koprivin, če pa gre za moško ime, bo svojilni pridevnik po SPP tvorjen z -ov/-ev: Lukov, Janšev, sem in tja se sicer sliši tudi tvorba z -in: Janšin.


© 1998-2004, ŠUSS