Prva svetovna vojna

Soška fronta: zaključek in posledice fronte

Soška fronta je znana po zadnji, 12. soški bitki, imenovani tudi 'čudež pri Kobaridu'. Avstro-ogrska vojska je v zgodnjem jutru 24.oktobra 1917 prebila fronto med Bovcem in Kobaridom ter v naslednjih dneh potisnila Italijane v Padsko nižino do reke Piave. Spomladi leta 1918 se avstro-ogrska ofenziva na Piavi ni posrečila, nemška vojska se je dokončno zlomila in s tem je bil konec dolgoletne vojne in tudi Avstro-Ogrske.

Soška fronta je največje bojišče na slovenskih tleh. Potekala je po gorskih grebenih, po ozkih in globokih dolinah, predalpskem hribovju in kraški goličavi. Prebivalstvo, živeče ob fronti so preselili v zaledje, kjer so težka vojna leta preživljali v posebnih taboriščih. Zaradi naravnih razmer je fronta zahtevala izredne napore in številne žrtve. Vojaki, predvsem pa vojni ujetniki so morali zgraditi preskrbovalne poti, železnico in cesto. Zgradili so celo žičnice, male elektrarne in vodovod.

Soška fronta se je zelo vtisnila v zavest Slovencev. Slovenski fantje so se borili za državo, v kateri smo se borili za narodne pravice in na strani, ki Slovencem po vojni ni prinesla kaj dobrega. Po drugi strani pa je fronta na Soči pomenila, da je bil pred vojno in posledicami obvarovan večji del slovenskega ozemlja.