O PISATELJU dr. JANEZU MENCINGERJU OD TU PRIDETE NA PRVO STRAN
 OD TU NAM LAHKO POŠLJETE ELEKTRONSKO POŠTO.
OŠ dr.Janeza Mencingerja
Bohinjska Bistrica
ŠOLSKI OKOLIŠ ŠTEVILO UČENCEV PO RAZREDIH VODSTVO ŠOLE OTROŠKI VRTEC ZAPOSLENO OSEBJE NA ŠOLI PODRUŽNIČNA ŠOLA V SREDNJI VASI PREVOZI UEČNCEV V ŠOLO IN DOMOV ŠOLSKI ZVONEC ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA INTERESNE DEJAVNOSTI STIKI  ŠOLA - STARŠI ŠOLSKA PREHRANA ŠOLSKA KNJIŽNICA ZGODOVINA ŠOLSTVA V BOHINJU NOVICE, OBVESTILA

©2000, Jana Komac,
Pavel Zupan
P.Z.
ZGODOVINA ŠOLSTVA V BOHINJU Zgodovina šolstva v Boh. Bistrici
Zgodovina šolstva v Srednji vasi
Zgodovina šolstva na Koprivniku
Zgodovina šolstva na Nomenju

Po podatkih iz pisnih virov sega začetek organiziranega šolstva v Bohinju dobrih 200 let nazaj. Šolstvo se je razvijalo ločeno v treh vaseh. Razvoj je potekal precej podobno. Povsod so s poučevanjem verouka, branja, pisanja in računanja začeli duhovniki. Oni so tudi priskrbeli ustrezen prostor. To je bila takoimenovana zasilna šola. Duhovniki so bili tudi pobudniki redne šole in so tudi pomagali pri njenem uvajanju (Bohinjska Bistrica, Koprivnik).

Zanimivo je, da sta med pobudniki šolstva in med prvimi učitelji v posameznih vaseh dva znana slovenska pisatelja: Valentin Vodnik in Fran Saleški Finžgar. Na Koprivniku spomin na bivanja Vodnika med njimi še ohranjajo.

Na naslednjih straneh je opisan kratek razvoj šolstva v posameznih vaseh. Navedeni so tudi nekateri učitelji, ki so poučevali na posameznih šolah do druge svetovne vojne. Starejši vaščani se posameznih učiteljev še dobro spominjajo.
  Razvoj šolstva v Bohinjski Bistrici
  Razvoj šolstva v Srednji vasi
  Razvoj šolstva na Koprivniku
  Razvoj šole na Nomenju

Viri: Nekateri podatki so vzeti iz poglavja: Andrej Vovko: Šolstvo v Bohinju do 1945, Bohinjski zbornik, Radovljica 1987
  
NA ZAČETEK STRANI