"The time is
always right
to do what is right!"

~ Martin Luther King ~

If you can't fly, then run.
If you can't run, then walk.
If you can't walk, then crawl,
but whatever you do,
you have to
keep moving forward!"

~ Martin Luther King ~

 

I have a dream, that my four little children will one day live in a nation, where they will not be judged by the colour of their skin... but by the content of their character."

~ Martin Luther King ~

Trgovina s sužnji iz Afrike > Ku Kluks Klan >

 

BOJ ZA PRAVICE ČRNCEV IN POLITIKA NENASILJA

Martin Luther King (1929 - 1968)

je bil ameriški baptistični duhovnik in borec za državljanske pravice. Leta 1964 je prejel Nobelovo nagrado za mir.

Njegov oče in ded sta bila baptistična pastorja v Atlanti, kjer je pozneje tudi sam služil kot pastor ob očetu. Leta 1955 so aretirali črnko Roso Parks, ker se ni hotela presesti v zadnji del avtobusa, ki je bil namenjem črncem. Martin Luther King se je nenadoma znašel na položaju voditelja bojkota avtobusnega podjetja in dosegel ukinitev ločenih oddelkov na avtobusih.

 

Martin Luther King - politika nenasilja: "Vaši sili, s katero nam prizadevate trpljenje, bomo kljubovali z močjo svoje duše... Počnite z nami, kar vas je volja, mi pa vas bomo še naprej ljubili..."

 

S preprosto jasnostjo, strastnimi javnimi nastopi in politično trdnostjo si je ustvaril sloves nepopustljivega bojevnika za socialne in državljanske pravice. Izboril je volilno pravico za temnopolte državljane ZDA in izničil veliko zakonodaje, ki je ločevala pravice temnopoltih od drugih državljanov ZDA.
Uporaba nenasilja za doseganje socialne pravičnosti v družbi je bila všeč tako črncem kot belcem. Ker je bil eden glasnejših nasprotnikov vojne v Vietnamu, so ga označili kot "varnostno tveganje". Dr. King se je naslonil na etiko Črnih panterjev, uporniške mladine in podobnih združenj, ki so se sklicevali na protivojne krščanske vrednote. V trinajstih letih, kolikor je vodil gibanje za državljanske pravice, je King slavil zmago za zmago, ne da bi se enkrat samkrat zatekel k nasilju. Njegovo sporočilo in metoda sta zaslovela po celem svetu in leta 1964 je dobil Nobelovo nagrado za mir

Martina Luthra Kinga je 4. aprila 1968, v povsem še nepojasnjenih okoliščinah, v Memphisu ustrelil atentator.