Suženjska trgovina

Obstajala je od 15. do 19. stoletja. Največ zasužnjenih izvira iz osrednje in zahodne Afrike. Na obalah so Afričane lovili domači vladarji in evropski trgovci ter jih pripeljali v obe Ameriki kot zastonj delovno silo. Sredi 17. stoletja so suženjstvo opredelili kot "rasno kasto" - sužnji, in v začetku tudi njihovi potomci, so bili zakonita last njihovih lastnikov; pravno so bili blago ali enote dela in so jih na trgih prodajali z drugim blagom in storitvami.
Študije kažejo, da so čez Atlantik poslali preko 12 milijonov Afričanov - pri prevozu v Novi svet jih je umrlo od 1,2 do 2,4 milijona, okoli 10,5 milijona sužnjev pa "je bilo dobavljeno in sposobno za delo". V podsaharski Afriki je leta 1600 živelo 18 % svetovnega prebivalstva, leta 1900 le 6 %.

Portugalci so bili prvi, ki so v 16. stoletju sodelovali v trgovini s sužnji na Atlantiku. Leta 1526 so opravili prvo čezatlantsko suženjsko potovanje v Brazilijo, kmalu pa so sledile tudi druge evropske države. V obdobju 1600-1800 se je s suženjsko trgovino ukvarjalo okoli 300.000 ljudi. Polovica celotne trgovine s sužnji je izvedene v 18. stoletju. Devet desetin trgovine so opravili portugalski, britanski in francoski trgovci.

 

 

Oglas v Lexington Newspaper, 15. 3. 1859

 

Leta 1808 je ameriški kongres prepovedal mednarodno trgovino s sužnji. 16. predsednik ZDA Abraham Lincoln je že med secesijsko vojno izdal izvršne sklepe o osvoboditvi sužnjev, potem pa vztrajal pri sprejetju 13. amandmaja (sprememba ustave ZDA) o ukinitvi suženjstva. Kongres je 13. amandma sprejel s potrebno 2/3 večino glasov leta 1865, s čimer se je pravno končalo suženjstvo v ZDA.

 

Na "črnih trgih" so jih prodajali celo z akcijskimi popusti ("Znižane cene!", "Druga enota dela po polovični ceni!", "Dela vse.").  

 

Trgovski trikotnik

Iz Evrope so številnim afriškim vladarjem in trgovcem od leta 1440 do leta 1833 vozili različno blago - orožje, strelivo, potrošne dobrine in tovarniško proizvedeno blago. V Afriki so naložili zasužnjene Afričane ter jih preko Atlantika vozili v Novi svet. V Ameriki so natovorili blago, ki so ga pridelali s suženjskim delom, in ga vozili v Evropo - bombaž, sladkor, tobak, melaso, rum... in trgovski trikotnik je bil sklenjen.

350-600 sužnjev na ladji; na poti v Novi svet je umrlo od 1,2 do 2,4 milijona sužnjev.