KKK (Ku Klux Klan; iz grške besede kyklos - krog) je tajna politična združba, ki so jo rasistični belci na jugu ZDA ustanovili po zmagi severnih držav v ameriški državljanski vojni in osvoboditvi sužnjev. Prvi klan je bil organiziran v Pulaskiju (Tennessee) leta 1865. Organiziralo ga je šest bivših generalov konfederecijske vojske južnih držav ZDA. Za gibanje je značilna hierarhična ureditev, obredni simboli (ognjeni križ) in oprava (bela kuta s koničasto kapuco).

Dejavnosti klana so bile kmalu uperjene proti reformam nove vlade za vzpostavitev politične in gospodarske enakosti za črnce, ki so jo člani klana smatrali kot sovražno in zatiralno. Verjeli so tudi v prirojeno manjvrednost črncev. Cilj KKK je bil ohranjanje prevlade belcev z nasiljem. Oblečeni v bele kute s koničastimi kapucami, so kukluksklanovci terorizirali črno prebivalstvo in njihove bele prijatelje, pristaše vladne politike. Tako so jih hoteli odvrniti od tega, da bi volili in s tem uveljavljali politične pravice. Nasprotoval je tudi Judom, črncem, katolikom in novim priseljencem iz južne in vzhodne Evrope. V Klanu so bili dobrodošli beli domačini (Američani) protestantske vere, stari 16 ali več let.

Na vrhuncu dejavnosti je bilo v KKK včlanjenih več kot 5 milijonov ljudi. Čeprav so oblasti članstvo pripisovale neizobraženemu nižjemu sloju, je KKK združeval kmete, veleposestnike, vojake, policaje, odvetnike, zdravnike, trgovce in ministre. Konec 20. let prejšnjega stoletja je deloval tudi v Kanadi (predvsem v  Saskatchewanu) proti priseljencem iz Vzhodne Evrope.

KKK je dejavnost znova okrepil po I. svetovni vojni, med veliko gospodarsko krizo ter v 60. letih prejšnjega stoletja med kampanjo za državljanske pravice in je odgovoren za številne požige, bombne napade ter uboje.

 


Od leta 2018 raziskovalci ocenjujejo, da je po več reorganizacijah v ZDA nekaj več kot 190 aktivnih KKK skupin, ki združujejo od 12000 pristašev ter neznano število sodelavcev in podpornikov. Velikokrat se povezujejo z neonacističnimi in desničarskimi ekstremističnimi organizacijami. Kljub naporom zvezne vlade za zbijanje ekstremističnih gibanj, še vedno sodišča,  politika, časopisne hiše in javno mnenje nimajo jasnih protiklanovskih stališč, ki jih olepšano zavijajo v demokratične pravice in posameznikove svoboščine do idej in združevanja in še vedno cilj opravičuje sredstva.

 

Ku Kluks Klan je nevidni imperij, ki je in še prinaša veliko volilnih glasov.

 

Protiklanovske demonstracije v Kaliforniji, 2016

 

 


Martin Luther King - borec proti rasizmu >

 

Prvi Klan je bil organiziran v Pulaskiju (Tennessee) leta 1865.

 

Upor KKK proti uvedbi izrednih razmer in vojaškega prava v Južni Karolini leta 1871 - 500 zamaskiranih KKK je napadlo sedež okrožja in linčalo osem črnih zapornikov.

Denver (Kolorado), 1921 - zažiganje katoliškega križa je uvedel William Simmons leta 1915

Parada Ku Kluks Klana v Washingtonu leta 1925. Sredi 20. let je KKK vključeval 5 milijonov pristašev.