Popolni sončev mrk iz Pinkafelda, Avstrija

V noči iz 10. na 11. avgust tega leta sem zelo slabo spal. V pričakovanju neizbežnega dogodka nas je zapustila sreča.
Deževalo je. Zjutraj ob pol šesti uri smo se zbudili ter se pričeli pripravljati na odhod. Odhod ob pol sedmih. Dežuje. Ves čas vožnje od Maribora do kraja opazovanja, ki smo si ga ogledali že teden dni prej v sončnem in vročem vremenu, nas je pralo.
Pravo presenečenje nas je čakalo na cilju. Gneča. Kdo bi si mislil, da bodo še drugi ljudje tako izvirni kakor mi! Huh še sreča, da nekaj turistov samo počiva. Hitro najdemo parkirni prostor, ob njem pa še primeren prostor za opazovanje.
Ura je četrt čez osem. Še tri ure do začetka delne faze mrka, pa je še vedno oblačno... Je vsaj nehalo deževati. Ob deveti uri opazimo, da so se oblaki pričeli trgati. Juhu, mogoče bomo pa vendarle imeli srečo in so se meteorologi ponovno zmotili... Zdaj je nastala že krepko velika luknja in danes prvič vidim modro nebo. A kakšen užitek, upanje se vrača med nas opazovalce. Samo en pogled proti obzorju pa te srh spreleti. Sami oblaki, res da povečini kumulusi oziroma ovčice, vendar zdaj, uro pred začetkom mrka, ne verjamem da bomo doživeli mrk pri jasnem vremenu. Če ga bomo sploh videli...
Ura je enajst in deset minut in jasnina nas počasi zapušča. Postavim stojalo in fotoaparat ter poskusno posnamem dve fotografiji še celega Sonca. Ob 11:23 bi naj bil prvi stik in ravno zdaj se je debel oblak prigugal pred Sonce. Kakšna nesramnost! Dve minuti kasneje skozi oblake že lahko zaznamo, da delček Sonca manjka. Začelo se je.
Cela ura in pol je še do popolnega mrka in sprašujemo se ali ne bi bilo bolje slediti jasnini, ki nas je že pred dvema urama zapustila proti Madžarski. Odločimo se, da bomo počakali in upali na najboljše. Sonce opazujemo skozi daljnoglede in vedno ko se malo prikaže izza oblakov stisnem na sprožilec fotoaparata.
Kako čudoviti prizor! Samo še ozek pas Sonca je viden kakšnih dvajset minut pred mrkom. Zamenjam film. To je zdaj že tretji!
Vsi gledamo navzgor in pričakujemo popoln mrk... Zadnjih deset minut pred popolno fazo vsako minuto pogledam na uro. Kako sem nervozen. Še malo pa ga ne bo več. Na zahodu so se poprej svetli oblaki stemnili, prihajala je senca. Prvi krik navdušenja in...
Ravno zdaj je Sonce, poleg Lune, zakril še oblak! Hvala Bogu, da je dokaj tanek in majhen, tako da ga je veter, ki se je pričel pred desetimi minutami, hitro odpihnil. In v popolni fazi je nastala majhna luknja v oblaku skozi katero smo lahko zdaj že navdušeni turisti videli črno Sonce in korono in protuberance...
Samo stiskam na sprožilec.
In na koncu diamantni prstan.
Tega prizora se ne da opisati. Še slike ti ne povedo vsega. Vsak človek bi moral ta pojav enkrat videti in jaz sem se že odločil, da ta mrk ne bo moj zadnji. Kakor hitro se je stemnilo in to res mislim stemnilo, kajti avtomatične luči ob cesti so se vklopile, kakor tudi bliskavice navadnih fotoaparatov, se je tudi osvetlilo.
Ne morem pa pozabiti, seveda poleg črnega Sonca tudi dveh stvari: tik nad horizontom oziroma cel horizont je dobil nekakšno oranžno-rdečo barvo, kakor pri sončnem vzhodu ali zahodu, ostalo nebo pa je bilo popolnoma temno modro skoraj črno.
Drugo pa se je dogodilo tik pred mrkom, ko nas je osvetljeval le še majhen košček Sončeve površine, so se barve okolice spremenile. Bilo je tako, kakor da bi na nas še poprej rumeno Sonce oblilo s srebrno svetlobo. Vsaka barva je dobila pridih srebrne. Čudovito!
Prehitro je minila popolna faza in večina turistov je že pričela odhajati po koncu črnega Sonca. Mi še ostanemo. Poslikam še zadnji, peti film, ki mi je ostal in potem odrinemo proti domu.
Ne boste verjeli, ampak pol ure po koncu popolnega mrka se je zjasnilo. Moji prijatelji so opazovali ob Blatnem jezeru in upam, da so imeli več sreče z vremenom kot mi.
Naslednji popolni mrk, ki je viden iz Evrope oziroma Slovenije bo leta 2081. Takrat bom star 100 let. Upam, da bom dobrega zdravja.
Naslednji popolni mrk, ki bo viden iz južne Afrike (tudi Madagaskarja, torej lepa priložnost povezati dopust z opazovanjem mrka) bo 21. junija 2001 ob 12:05 UT (to je 14:05 evropskega poletnega časa).
Veliko sreče!

Gregor Kladnik


Podatki zbrani dne 11.08.1999 5km JZ od mesta Pinkafeld ob avtocesti A2 (Loipersdorf):
Vsi podatki so približni (razen časa, ki je v UT). Opomba: Od 5:46UT do 6:27UT je deževalo, in se pozneje (dokončno po mrku) skoraj popolnoma zjasnilo. Oblačnost je znašala 80-90%. Jasnina se je nahajala daleč na vzhodu v smeri Madžarska (Blatno jezero).


| AD Orion | Meteorji | Javna opazovanja | Sončev mrk 1 | Sončev mrk 2 | Sončev mrk 3