Miselni vzorci na računalniku

 Mlajše generacije, ki imajo računalnik in internet položena že v zibko, bodo najbrž navdušene nad računalniškimi programi za izdelavo miselnih vzorcev.
Za sam proces pomnjenja je ročno izdelan vzorec sicer večje vrednosti in tudi bolj učinkovit, ko gre za učenje. Kljub temu ima risanje miselnih vzorcev z računalnikom kar nekaj prednosti.
Vsako ključno besedo, sliko, asociacijo je možno povezati z zunanjimi vsebinami. To so lahko besedila, slike, video, zvok, animacije, ki jih dobimo na spletu ali jih imamo shranjene na svojem računalniku.  Lahko dodajamo naše opombe, komentarje ali druge miselne vzorce. S tem pa ne izgubimo osnovne prednosti miselnega vzorca: jasnosti in preglednosti. Vse, kar smo dodajali, je namreč skrito v vozliščih, ki jih po potrebi s klikom odpremo in spet zapremo.  
Druga prednost je v njihovi prožnosti. S pridobivanjem novih znanj in izkušenj se širi in spreminja tudi vedenje o temi, ki smo jo predhodno upodobili v miselnem vzorcu. Takrat je miselni vzorec smiselno posodobiti. Če smo ga narisali na papir, nam ne preostane drugega, kot da ga ponovno narišemo z novimi vejami in asociacijami. Če pa je narisan z računalniškim programov, ga je lažje in hitreje spremeniti, dodajati nove asociacije, spreminajti povezave ali hierhijo vej.
Tretja prednost je možnost shranjevanja ali izvoza miselnih vzorcev v različnih formatih. Lahko jih delimo z drugimi ljudmi, ker imajo nekateri funkcijo medsebojnega povezovanja med uporabniki ali vgrajeno spletno klepetalnico.

 

                          

                         Ročno izdelano miselno mapo, ki ste jo spoznali na prejšnjih 
                         straneh, smo narisali tudi s komercialnim računalniškim
                         programom 
 iMindMap. Kliknite nanjo za povečavo.