ms Tanja Nemec, Nova Gorica
STARE STREHE IN FASADE V NOVI PODOBI
Človekovo bivalno okolje je v nenehnem spreminjanju, oblikujejo ga stavbarstvo in materijali. Kako ohraniti prepoznavne oblike stavb, naselij in celostno oblikovanih arhitekturno določljivih krajin je nam, proizvajalcem gradbenih materialov osnovno vodilo pri načrtovanju razvoja in uvajanja novih, okolju prijaznih materialov in aplikativnih tehnik.
Stoletje stara Hatschkova tehnologija proizvodnje azbestcementne kritine se je dokončno umaknila. Zaznamovala je krajino in arhitekturo, tudi ljudsko. V novi mešani družbi ESALŇ d.o.o. v Anhovem uvajamo program visoko kakovostnih vlaknocementnih valovitih in ravnih plošč po tehnologiji švicarskega Eternita, ki je preizkušen tudi v najtežjih klimatskih razmerah, prilagojen tako potrebam sodobnega graditeljstva kot tudi zahtevam ohranjanja arhitekturne in krajinske dediščine.
Širok izbor oblik, formatov in barvnih odtenkov ter izdelani detajli nudijo arhitektom in krajinskim oblikovalcem neštete možnosti oblikovanja strehe in fasade kot ključnih arhitekturnih elementov, saj ob skrbnem izboru vrste plošč in aplikacijske tehnike resnično tvorijo pravo harmonijo z okoljem in prostorom. In ne samo strehe in fasade. Tu so še nadstreški starih vodnjakov, kašče, kozolci, sakralni objekti, gorske koče in druge strukture neprecenljive kulturne in arhitekturne dediščine, ki jih je načel zob časa in so prepotrebne obnove in zaščite z novo podobo.
Vendar, vaška in mestna jedra niso le pod vplivom naravnega procesa staranja, žal, prizadevajo jih tudi naravne katastrofe. Nedavno se je to zgodilo tudi na našem prelepem Bovškem. Potres je razmajal zidovje bovške hiše, značilni cementni »bovški špičak« je popadal s streh ... In, tu smo, da skupaj s stroko iščemo in ponudimo prave rešitve za nadomeščanje starega, tradicionalnega in tako ohranimo značilnost in identiteto krajev in pokrajin