OCENJEVANJE
Home Up OCENJEVANJE NAUČI SE UČITI

 

 

Splošni napotki za točkovanje nalog pri pisnem preverjanju znanja .

 Gre za splošna navodila, ki niso vezana na posamezno nalogo.

 Osnovno pravilo

Dijak, ki je prišel po katerikoli pravilni poti do pravilne rešitve, dobi vse možne točke.

 Za pravilno metodo se upošteva vsak postopek, ki:

- smiselno upošteva besedilo naloge,

- vodi, k rešitvi problema,

- je matematično pravilen in popoln.

 Osnovno pravilo ne velja pri nalogah, kjer je metoda reševanja predpisana npr.« rešite grafično » .V tem primeru se drugačna metoda šteje za napako oziroma nepopolno rešitev.

 Pravilnost rezultata in postopka

 Pri nalogah z navodilom » izračunajte natančno « ali » rezultat naj bo točen «, morajo biti števila zapisana natančno, torej v analitični obliki. Natančno morajo biti zapisani tudi vsi vmesni rezultati. Končni rezultati morajo biti primerno poenostavljeni: ulomki in ulomljeni izrazi okrajšani, koreni delno korenjeni, istovrstni členi sešteti...

 Pri nalogah, ki predpisujejo natančnost ( npr.« Izračunajte na dve decimalni mesti «), mora biti končni rezultat zapisan s predpisano natančnostjo in ustrezno zaokrožen. Zapis je približno, je obvezen. Vmesni rezultati morajo biti izračunani natančneje, sicer se lahko zgodi, da končni rezultat ni zadosti natančen.

 Nekatere naloge se dajo reševati računsko in grafično.Ker grafični pristop ni natančen, ga praviloma ne uporabljamo. Za pravilnega se upošteva le pri nalogah, kjer je to izrecno predpisano. Tudi kadar se nek preprost rezultat da odčitati z grafa, se mora njegova pravilnost potrditi še računsko.

 Če je besedilo naloge oblikovano kot vprašanje ( na koncu je? ), se zahteva odgovor s celo povedjo.

 Če je dijak pri reševanju postopek ali njegov del prečrtal, tega ne točkujemo.

 Če nastopajo pri podatkih merske enote...morajo biti tudi končni rezultati opremljeni z ustreznimi enotami. Uporaba določene enote je obvezna le, če je izrecno zahtevana sicer pa poljubna smiselna enota. Če dijak pri takšni nalogi enote ne zapiše, ne dobi točke, ki je predvidena za rezultat. Vmesni rezultati so lahko brez enot.

 Kote v geometrijski nalogi izrazimo praviloma v stopinjah in stotinkah stopinje ali pa stopinjah in minutah.

 Grafi funkcij

 Če je koordinatni sistem že podan, ga upoštevamo – ne spreminjamo enot, ne premikamo osi. Če rišemo koordinatni sistem sami, obvezno označimo osi in enoto na vsaki osi. Običajno vzamemo na obeh oseh enako veliko enoto.

Koordinatni sistem določa meje risanja grafov. Graf mora biti obvezno narisan do konca koordinatnega. Graf mora ustrezati dani funkciji tudi iz estetskega vidika: pravilni loki, konveksnost oz. Konkavnost grafa, obnašanje okrog značilnih točk ( ničle, poli, presečišča z osema...)

 Skice

 Na skici morajo biti označene vse količine, ki v nalogi nastopajo kot mpodatki, vmesni ali končni rezultati. Pri geometrijskih likih in telesih se je potrebno držati splošnih dogovorov o označevanju stranic, oglišč, robov...Ta pravila navajajo učbeniki.

Skica mora ustrezati glavnim lastnostim lika ali telesa, ki ga predstavlja.. ozanake izračunanih količin se morajo ujemati z oznakami na skici.

 Konstrukcijske naloge

 Konstrukcijske naloge se rešujejo s šestilom in ravnilom.

Vedno je treba konstruirati vse rešitve, ki jih določajo podatki. Pri teh nalogah se najprej nariše skico. Oznake na skici se morajo ujemati na sliki. Če lega lika ni določena, se lahko konstrukcija začne iz poljubne začetne točke v poljubni smeri, paziti je le treba, da pride celotna konstrukcija na celo polo.

 Spodrsljaji, napake in grobe napake

 Spodrsljaj smatramo nepravilnost zaradi nezbranosti npr. Pri prepisovanju podatkov, tudi vmesnih rezultatov.

 Napaka je napačen rezultat operacije, npr 3.7=18 ne pa 23 = 6, ali nenatančnost pri načtrovanju ali risanju grafov funkcij.

 Groba napaka je napaka nastala zaradi nepoznavanja pravil in zakonov npr. 23 = 6 ali

 Če je naloga vredna n točk, potem upoštevamo naslednje:

- pri spodrsljaju ali napaki odštejemo eno točko,

- če je storjena groba napaka na začetku, se naloga ovrednoti z 0 točkami, sicer jo vrednotimo le do grobe napake, če so predvidene delne točke.

- pri strukturnih nalogah upoštevamo zgornji pravili za vsak del posebej.

 

Prirejeno po navodilih za ocenjevanje nalog na poklicni maturi.