OBSEG KROGA
|
|
Krog je omejen s krožnico, ki je kriva črta. Njeno dolžino, to je obseg kroga, lahko direktno izmeriš le z merilnim trakom ali z upogljivim merilom. Videl boš, da je možno obseg kroga tudi izračunati, če poznaš njegov polmer.
Polmer je daljica, ki povezuje središče kroga S s poljubno točko na krožnici. D1 in D2 sta diametralni točki. D1 D2 = d d = 2 . r premer Če izmeriš obseg kroga na okroglem stebru, konzervni škatli, cevi, okroglemu kozarcu, loncu itd., ter ga primerjamo s premerom prereza (prerez je krog, katerega obseg smo izmerili), nam že zelo približne meritve pokažejo naslednje:
Razmerje med obsegom in premerom kroga je v vseh primerih število, ki je med 3,1 in 3,2, ali drugače rečeno,obseg kroga je 3,1 – 3,2 krat večji od njegovega premera. Obseg kroga, katerega premer poznamo, bi našel, če bi premer pomnožil s številom med 3,1 in 3,2. Ker bi na ta način dobili le slab približek za obseg, bo treba število, s katerim moramo pomnožiti premer, bolj natančno določiti. Že stari Grki so izračunali obseg kroga tako, da so ga primerjali z obsegoma včrtanega in očrtanega kroga pravilnega n – kotnika. Iz naslednjih slik je razvidno, da se obsega istemu krogu očrtanega in včrtanega n – kotnika, tem manj razlikujeta med seboj pa tudi od obsega kroga, čim večje je število stranic. Če število stranic povečuješ, se obseg včrtanega n – kotnika vedno bolj približuje obsegu kroga z notranje strani, obseg očrtanega n – kotnika pa z zunanje strani.
Tudi tabela ti pokaže, kako obsegi včrtanih n – kotnikov rastejo, obsegi očrtanih mnogokotnikov pa padajo proti isti vrednosti 2r . 3,141592…., ki že kar predstavlja dovolj natančno velikost obsega kroga. Tabela:
Dogovor je, da število 3,141592….zapisujemo s črko p in ga imenujemo Ludolfovo število.
o = d. p ali o = 2r . pObseg kroga o izračunaš tako, da njegov premer d pomnožiš s številom p. Število decimalk, ki jih uporabljaš pri računanju, je odvisno od natančnosti, ki jo želiš. V praksi se uporablja približek 3,14 ali pa ulomek .
|