MESOJEDE RASTLINE V SLOVENIJI Koliko vrst mesojedih rastlin uspeva v Sloveniji, je nemogoče odgovoriti, ker nekatere populacije še niso toliko raziskane, da bi jih lahko natančno sistematično definirali kot samostojne vrste ali zgolj podvrste oziroma oblike. Novejše raziskave so pokazale, da so nekatere vrste po poreklu križanci.
Najbolj očitne razlike med vrstami: Rosike zlahka prepoznamo po obliki listne ploskve. Čisto mlade rastline so si lahko precej podobne, ob cvetenju pa ne več.
Listi in odcveteli cvetovi okroglolistne, srednje in dolgolistne rosike. Zlahka opazimo razlike v razmerju med dolžino in širino. Mastnici zlahka ločimo po barvi cvetov. Cvetni pecelj navadne mastnice ima okrogel presek, alpske pa sploščen. Levo cvet alpske in desno navadne mastnice.
V obdobju, ko ne cvetita, ju ločimo po obliki in barvi korenin.
Alpska mastnica (levo) ima glavno in stranske korenine, vse so rumene barve.
Navadna mastnica (desno) ima bledo prosojne šopaste korenine. Mešinke dokaj zanesljivo ločimo po cvetovih. Mala mešinka ima droben (širina < 1 mm), povsem rumen cvet. Cvet srednje mešinke je žvepleno rumene barve. Cvet navadne mešinke ima upognjeno spodnjo ustno, cvet južne mešinke pa ravno. Še boljši razpoznavni znak med slednjima mešinkama je pecelj odcvetelega cveta, ki pri južni mešinki zaštrli iz grozda, pri navadni pa se ukrivi navzdol. Srednje mešinke v cvetenju pri nas še nismo fotografirali.
|