Mesojede rastline, lepotice in zveri

To je za zdaj edina knjiga o mesojedih rastlinah v slovenskem jeziku. Zgledoval sem se po priročnikih in enciklopedijah, ki so namenjene širšemu krogu bralcev, ki jih ta tematika zanima.

Vajeni smo, da so živali tiste, ki jedo rastline in ne obratno. Do leta 1875 je to veljalo kot neizpodbitno dejstvo. Da so nekatere rastline sposobne ujeti živali in jih prebaviti, so znanstveniki opazili sredi 19. stoletja, a ostali previdno tiho in svojih ugotovitev niso objavljali. Šele Charles Darwin si je upal in leta 1875 objavil knjigo o rastlinah, ki lahko prebavijo živali (Insectivorous Plants). O poteku raziskovanja je zapisal:

»I care more about Drosera than the origin of all the species of the world.«

"Preučevanju rosik sem namenil več pozornosti kot izvoru katerekoli vrste na svetu."

Ko v trgovskih centrih gledam ponudbo mesojedih rastlin, sem le redko sam. Skoraj vedno so tam tudi kuštrave glavice radovednih otrok, tudi njim se zdijo mesojedke edina zanimivost v trgovinah. Neredko izprosijo starejše spremljevalce, da jim kupijo rastlino ali dve. Žal pa nimajo koga vprašati o nasvetu za gojenje, tako so rastlinice zaradi napačne vzgoje večinoma že prvo leto obsojene na neuspeh, otroci pa izgubijo kanček znanstvenega elana. To vrzel sem skušal zapolniti s kratkimi članki v poljudnih revijah, kar pa ni bilo dovolj. Po 30 letih preučevanja in gojenja se je nabralo dovolj materiala za knjigo, ki naj bo v pomoč in spodbudo pri raziskovanju mladih in tudi malo starejših.

Knjiga obsega 176 strani in je bogato opremljena s fotografijami.

Vsebina knjige:

Uvod
Legenda o ljudožerskem drevesu – izmišljotina ali resnica?
Kdaj lahko rastlino opredelimo za mesojedo?
Gojenje mesojedih rastlin
Podrobnejši opisi rastlin
    Muholovka (Dionaea)
    Rosike (Drosera)
    Roridula (Roridula)
    Hudičev krempelj
    Mavrična rastlina (Byblis)
    Mastnice (Pinguicula)
    Mešinke (Utricularia)
    Genliseje (Genlisea)
    Mesojedke, ki lovijo z vrčkom
    Brezskrbnice (Nepenthes)
    Saracenije (Sarracenia)
    Kobrovka (Darlingtonia)
    Močvirska vrčnica (Heliamphora)
    Vrčnica iz Albanyja (Cephalotus)
    Mesojede bromelije
Rastline iz epruvete (in vitro) – mikropropagacija v domači kuhinji
Invazivke
Učimo se na tujih napakah
Mesojedci
Dodatna gradiva

Po abecednem vrstnem redu navajam avtorje najpomembnejšega strokovnega gradiva. Z njimi sem se posvetoval o posameznih problemih ali pa našel odgovore na vprašanja v njihovih objavah:
Andreas Wistuba, Andreas Fleischmann, David Švarc, Gert Hoogenstrijd, Giovani Astuti, Gi-Won Jang, Jan Flisek, Jan Schlauer, Juerg Steiger, Kamil Pasek, Lubomir Adamec, Mike King, Simon Poppinga, Stewart McPherson, Wilhelm Barthlott.
Pri terenskih raziskavah so me spremljali ali pa kako drugače pripomogli k razčiščevanju problemov: Beni Zwittnig, Branko Dolinar, dr. Branko Vreš, Iztok Mulej, dr. Jože Bavcon, Martin Meznarič, Miha Kocjan, prof. dr. Nejc Jogan, Sava Osole in že preminuli Boris Gabršček, Franci Pretnar in prof. dr. Tone Wraber.

Hvala tudi članom društva slovenskih gojiteljev mesojedih rastlin, ki ga sicer še ni, družimo se pa vseeno in si izmenjujemo izkušnje o gojenju: Alenka, Aleš, Janja, Matej, Petra, Rok, Simon, Van, Zvone...

Knjigi je mogoče kupiti izključno preko spletnega nakupa pri Založbi Narava https://zalozbanarava.si/knjiga/mesojede-rastline-lepotice-in-zveri/ po ceni 21 €.

 

    Začetna stran