BOGDAN BORČIĆ - GRAFIKE
RETROSPEKTIVNA RAZSTAVA
OD 11. 6. DO 26. 8. 1999

V petek 11. junija ob 19. uri.

katalog/ catalogue 
 
 

GALERIJA LIKOVNIH UMETNOSTI SLOVENJ GRADEC
Glavni trg 24, 2380 Slovenj Gradec,
tel +386 (0)602 41 283, 502 131, fax +386 (0)602 502 130
elektronska pošta galerija@glu-sg.si
internet http://www.glu-sg.si
Odpiralni čas: od torka do petka 9. - 18. ure, v soboto in nedeljo od 9. - 12. in od 15. - 18. ure, v ponedeljek zaprto.
 
 
 
 

V Galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu odpiramo 11. junija 1999 veliko retrospektivno razstavo grafik akademskega slikarja Bogdana Borčića. Terminsko smo jo postavili v okvir 23. mednarodnega grafičnega bienala v Ljubljani, na katerem je Borčić sodeloval vse od leta 1959 dalje, tudi letos.

Bogdan Borčić, ki ga opredeljujemo kot eminentnega predstavnika ljubljanske grafične šole, je ustvaril enkraten opus grafičnih del - več kot sedemsto grafik. V Galeriji likovnih umetnosti smo opravili inventarizacijo celotnega grafičnega opusa in se odločili za retrospektivno predstavitev. Za razstavo smo odbrali 300 grafik, ki jih bodo dopolnjevale tudi slike in objekti, ki zaokrožujejo umetnikov enovit opus. Tudi sicer je postavitev "dvodelna", v nizu sedmih prostorov v t. i. starem delu galerije, je razprostrt opus do poznih sedemdesetih let, ki ga obeležujejo predvsem cikli: Komiška vrata, Kronike, Ribiška znamenja, Školjke, Razmišljanja o školjki in Obale, kjer se realne upodobitve značilnih obmorskih motivov in predmetov spreminjajo v simbole in znake. Le ti so vedno bolj reducirani, omejeni na strogi izbor najpotrebnejšega imaginarija. Dve desetletji njegovega grafičnega opusa pa sta predstavljeni v dvorani t. i. nove galerije. Že sam prostor je značilen produkt arhitekture konca sedemdesetih let, ki so mu nekatere intervencije vzele zalet sodobnega razstavnega "hangarja". V tem prostoru smo torej razprostrli najbolj "čiste" Borčićeve grafike. Gledalec več ne prepoznava njegovih značilnih motivov iz obmorskega in ribiškega življenja, temveč se mora osredotočiti na ploskve, njihova stičišča in predvsem na subtilne barvne odnose, ki jih enakovredno pogojujejo zakonitosti grafičnih tehnik kot so jedkanica, akvatinta ali mezzotinta ter njihove kombinacije. Minimalizem, ki je Borčića opredelil v slikarstvu, se kaže tudi v grafiki.

Za Borčića grafika ni le ena izmed likovnih tehnik, je življenjski slog, ki zahteva disciplino, tehnološko in raziskovalno vnemo ter angažiranost celotnega intelektualnega potenciala.
 

kustos razstave: Jernej Kožar
postavitev razstave: Bogdan Borčić, Jernej Kožar, Marko Deu in Franček Novak
pisci besedil: Jernej Kožar, dr. Zoran Kržišnik in Milena Zlatar