Tropski deževni gozd in mangrove


V vlažnem tropskem podnebju so zaradi obilnih padavin prsti izprane in nerodovitne. Padavin je veliko, temperature so visoke in enakomerne. Vegetacija je bujna. V deževnem gozdu se rastline borijo za svetlobo in se razporedijo po etažah (nadstropjih) - etažnost rastja.

Tropski deževni gozd na Celebesu

 

V spodnji gozdni etaži uspevajo kakavovec, mangovec, bananovec, kavčukovec, cimetovo drevo..., v zgornji etaži pa drevesa: mahagonij, balsa, eben, palisander, tik. V krošnjah kraljujejo opice in ptice, pri tleh plazilci, termiti, mravlje, zveri, glodalci...

Ljudje se preživljajo z ekstenzivnim samooskrbnim kmetijstvom, ribolovom, gozdarstvom in turizmom. Velike površine gozda so izkrčene. Naravni pogoji nudijo ugodne možnosti za specializirano plantažno kmetovanje > (kakav, kava, sladkorni trs, kavčuk, tropsko sadje, dišavna drevesa, kokos...).

 

 

 

Mangrove so lesnate tropske rastline z dolgimi zračnimi koreninami, ki rastejo strnjeno na obalnih blatnih tleh lagun in izlivov rek. Obalna območja ščitijo pred morsko erozijo saj z razvejanimi talnimi koreninami zadržujejo odnašanje mulja in peska.

Rastline mangrov so prilagojene na plimovanje - povečana koncentracija soli in pomanjkanje kisika, ob oseki pa na vroče sončne pripeke (zračne korenine za črpanje kisika iz zraka ob plimi, mesnati listi, zapora listnih rež zaradi pretiranega izhlapevanja ipd).

Sundarbans v delti Gangesa in Brahmaputre v Bangladešu je največje (10000 km2) območje mangrov in slanoljubnega (halofilnega) rastja na svetu.

Sundarbans prepredajo kanali plimskih in rečnih tokov. Obsega mangrove, kmetijska zemljišča ter muljaste in neplodne površine. Plodna tla so bila stoletja vabljiva za poselitev ljudi in kmetijsko obdelavo. Na območju živi okoli 2,5 milijona ljudi. Redki ostanki gozda in mangrove Sundarbansa so zaščitna poplavna ograja in pomemben habitat ogroženega bengalskega tigra, 260 vrst ptic, 120 vrst rib in čez 50 vrst plazilcev.