Industrijski razvoj je odvisen od surovin in energetskih virov, ki so na razpolago, od prometne povezanosti, tržišča in delovne sile. Pomembne panoge industrije so se razvile na osnovi:

Vse večji svetovni problem zaradi onesnaževanja okolja predstavlja "umazana" industrija (črna in barvna metalurgija, npr. pridobivanje platine, svinca, niklja idr.). Državam primanjkuje sredstev za čistejšo tehnologijo in proizvodnjo... Več >

 

Danes se industrija seli v države z nizkimi stroški dela (plače, davki, npr. Indija, Kitajska). V gospodarsko najrazvitejših državah največ zaslužka ustvarijo neindustrijske gospodarske dejavnosti (storitve, turizem, gostinstvo, znanost, bančništvo, zavarovalništvo) ali industrija visoke tehnologije - poindustrijske družbe.

Japonska >

Mali azijski tigri >

 

Industrija


"Dela nikoli ne zmanjka!" (japonski pregovor) Delo se spreminja - roboti opravljajo umazana, težka ali nevarna dela. Za tovrstna dela potrebujejo manj delavcev. Istočasno pa potrebujejo več programerjev, računalničarjev, elektrikarjev, vzdrževalcev in serviserjev ipd. Izobrazba, kvalifikacije in strokovnost postajajo vse pomembnejši.

Tovarna oblačil na Kitajskem. Če je na razpolago veliko delovne sile, potem je ta poceni. Nižji so stroški dela in končna cena izdelkov. Vprašljivi so pošteno plačilo, standard ljudi in pravice delavcev.

Ras Tanura je najstarejša rafinerija v Savdski Arabiji. Nafto predeluje petrokemična industrija.