Južna Koreja - Južnokorejska industrija sodi med najhitreje razvijajoče na svetu: elektronska (Samsung), strojna in avtomobilska,( Hyundai, Kia), oborožitvena, ladjedelništvo ter močna črna in barvna metalurgija. Je ena največjih proizvajalk tekstila na svetu, vendar je v zadnjih letih precej svoje proizvodnje preselila v države s cenejšo delovno silo (predvsem na Kitajsko). V Seulu so leta 1988 potekale poletne olimpijske igre.
Hong Kong - Nekdanja britanska kolonija je od leta 1997 posebno administrativno ozemlje Kitajske. Prvotno redko poseljeno območje kmetijskih in ribiških vasi je postalo eden najpomembnejših finančnih in trgovskih (7. na svetu) središč na svetu.
Tajvan - Po koncu II. svetovne vojne se je na otok Formozo (Tajvan) naselila nekomunistična kitajska vlada. Mednarodno priznana država je imela številne spore s komunistično Kitajsko, v zadnjih letih pa se odnosi toplijo. Gospodarstvo Tajvana je 7. največje v Aziji. Prevladujejo telekomunikacijske, finančne in komunalno-gradbene storitve. Znani so po nizkih stroških dela, avtomatizaciji in smotrnem načrtovanju proizvodnje, inovacijah in hitrem prilagajanju tržišču.
Singapur - Je svetovna država izobraževanja, financ, trgovine in transporta. Zaradi geografskega položaja se je razvil v enega najpomembnejših transportnih in logističnih centrov na svetu.
Singapur je eno od najpomembnejših svetovnih prometnih vozlišč. Njegovo veliko pristanišče velja za tretje najpomembnejše na svetu in je osrednja oskrbovalna cona vsega jugovzhodnega dela azijske celine. V pristanišču, ki je med najučinkovitejšimi na svetu, vsak dan pristane več kot petdeset velikih ladij. Na voljo je več kot osemdeset žerjavov, ki noč in dan raztovarjajo velike zabojnike z raznovrstnim blagom. Pozornost vzbuja tudi veliko sodobno letališče, eno najpomembnejših letalskih križišč med Evropo, Azijo, Avstralijo in Pacifikom.
Svetovno znani logotipi južnokorejskih podjetij
Nenavadna kaznovalna politika za prekrške v Singapurju. Prekrški so žvečenje žvečilnih gumijev, odmetavanje papirčkov, pljuvanje po tleh, prdenje v javnosti, kašljanje brez zaščite v sočloveka, kajenje ipd. Kršitelje čaka vzgojna kazen, ki predvideva nekajdnevno čiščenje okolice, ali plačilo visoke globe. Oblast bije pravo vojno z žvečilnimi gumiji, ki jih lahko kupimo samo v lekarnah in jih ni v prosti prodaji. Leta 1991 se je zaradi nalepljenega žvečilnega na fotocelici vrat podzemnega vlaka zaustavi celoten promet; prometni kaos in zamuda poslovanja sta državo stala več milijonov dolarjev. Singapur je uspešen tudi v boju z resnejšimi prestopniki saj število kriminalnih dejanj vztrajno nazaduje.
Singapurci se na svojevrsten način bojujejo tudi s pločevinasto gnečo na mestnih ulicah. Promet skušajo omejiti tudi z visokimi cenami avtomobilov; za njihov nakup je treba pridobiti tudi posebno dovolilnico. Ob največjih prometnih konicah je treba za vožnjo v strogem središču mesta plačati določeno pristojbino. Plačila so oproščeni le tisti, ki imajo polno zaseden avto oziroma se v njem peljejo vsaj štirje potniki.
Hong Kong ima največje število nebotičnikov, višjih od 150 m, na svetu.
Proizvodnja računalnikov na Tajvanu
|