Letni program dela Društva za kulturo, turizem in razvoj Renče
POROČILO O DELU DRUŠTVA ZA KULTURO, TURIZEM IN RAZVOJ RENČE V LETU
2013
POROČILO O DELU DRUŠTVA ZA KULTURO, TURIZEM IN RAZVOJ RENČE V LETU
2010
V Društvu za kulturo, turizem in razvoj Renče smo v letu 2010 uspešno izvedli številne projekte.
V začetku leta smo gostili člane amaterske gledališke skupine iz Vrtojbe z veseloigro >Pa je resnica res tako boleča?<
Marca je bilo v Renčah prav posebej živahno. Koroški kantavtor Adi Smolar je ob zvokih kitare pripravil nepozaben večer, prepleten z zvoki njegovih družbeno kritičnih, družinskih in ljubezenskih pesmi ter številnimi nauki, nagovori in hudomušnimi zgodbami, s katerimi je navdušil občinstvo. Na prvi pomladni dan so člani turističnega društva Brest iz Brestovice pri Komnu zaigrali veseloigro Darilo, igro kmečkega vsakdana, ki je kljub enoličnosti lahko prav zabaven. Dočakali pa smo tudi prvo Renško šalamijado. Kar 23 vzorcev šalamov iz Renč in okoliških vasi se je potegovalo za naslov najboljšega po oceni strokovne žirije in občinstva. Najboljši pridelovalci so bili uradno nagrajeni, neuradno pa pohvaljeni s strani številnih ljubiteljskih pokuševalcev, ki smo z veseljem zagrizli v ponujene dobrote.
Iz Dornberka so prišle članice glasbene skupine Suenos. Dobro glasbeno izobrazbo in prirojen talent so izkoristile pri pripravi glasbenih točk, ki so jih izvedle na samostojnem renškem koncertu.
Poletje je zaznamoval krajevni praznik Mohorjevo, v okviru katerega smo skupaj s KS Renče in domačimi društvi pripravili pester program prireditev. Medgeneracijsko srečanje z vodilno temo >Čar vode< in otvoritev razstave slik amaterskih slikark iz Renče in okolice sta bili uvodni prireditvi praznovanj, ki so se nadaljevala s sobotno prireditvijo >Vipava naše mladosti<, s katero smo želeli opozoriti na dogajanja v in ob reki Vipavi v preteklosti in takratno vzdušje vsaj delno predstaviti mlajšim generacijam. Osrednja prireditev je naslednji dan potekala na Starem placu, kjer so se predstavili predstavniki zaselkov s prikazom dogodkov iz življenja renškega zidarja in pokušino tradicionalnih renških jedi.
Številni ljubitelji Goriškega slavčka so se razveselili ureditve in odprtja Gregorčičeva poti, zgodovinske in sprehajalne poti, ki poteka med Renčami in Gradiščem po hribu Rabatovec. Obiskovalci se med sprehodom po slikoviti poti, s pomočjo osmih informacijskih tabel, seznanijo z življenjem in delom velikega pesnika. V zgibanki, izdani ob otvoritvi poti, je zapisano : >Pot ponuja številne možnosti za spontane in organizirane obiske ljudi vseh generacij, od predšolske do šolske mladine, učiteljev, članov različnih društev, prijateljskih skupin, družin in posameznikov.<
Tudi v naši občini živijo ljudje z motnjami vida. Na pobudo Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica smo pripravili prireditev Čutim drugače, ki jo je spremljala razstava pripomočkov, ki jih slepi in slabovidni uporabljajo v vsakdanjem življenju in razstava njihovih umetniških del.
Amaterske slikarke iz Renč in okolice so bile v minulem letu zelo aktivne. Udeležile so se slikarskih extemporov v Starancanu, na Vogrskem, v Drežnici, na Kontanjevici nad Novo Gorico in v Renčah ob odprtju Gregorčičeve poti. Svoja umetniška dela so razstavljale na petih razstavah. Slikarke so se izobraževale na področju različnih tehnik slikanja, tudi modernejših (kubizem, secesija, abstrakcija), v prihodnje pa že načrtujejo nove tematske razstave.
Eno osnovnih poslanstev društva je ohranjanje starih običajev in etnoloških posebnosti kraja. Tako smo v društvu v preteklem letu začeli z nekaterimi projekti, s katerimi smo obudili skoraj pozabljeno preteklost našega kraja. Izdelava rekonstrukcije renške noše, po značilni Šantlovi upodobitvi dekleta v renški noši iz začetka 20. stoletja, je končana. Opravljeno je unikatno delo, podprto s strokovnimi nasveti poznavalcev kulture oblačenja omenjenega obdobja in prizadevnim delom domačink. Praznična moška in ženska noša sta bili prvič predstavljeni na Mohorjevem, nastajanje noše pa smo predstavili na razstavi.
Od druge polovice 19. stoletja pa do 2. svetovne vojne so dekleta in žene z Goriške odhajale v Egipt. V spomin renškim materam in dekletom, ki so doživele usodo aleksandrink, smo začeli z zbiranjem in urejanjem gradiva s takratnega obdobja. Mnogo je fotografij, zgodb, zapisov, razglednic, pisem, oblek, predmetov. Da bi vse zbrane zgodbe predstavili tudi današnjim generacijam, pripravljamo v marcu razstavo in prireditev, posvečeno renških aleksandrinkam.
Tudi za naše kraje velja, da stara ledinska in hišna imena izginjajo iz naše zavesti in spomina, večina imen ni nikjer zapisanih, poznajo jih samo še povečini starejši Renčani. Velika škoda je, če bi se pozabila, zato smo začeli z zbiranjem in popisom starih imen.
Društvo za kulturo, turizem in razvoj Renče ima 80 članov.
Delo društva vodi in usklajuje Upravni odbor društva, ki se je v letu 2010 sestal na sedmih sejah in desetih sejah razširjenega upravnega odbora društva pri načrtovanju in izvedbi del ob otvoritvi Gregorčičeve poti.
Društvo se je v letu 2010 pri delu uspešno povezovalo z lokalnim okoljem: sodelovalo je s številnimi drugimi društvi v kraju, Krajevno skupnostjo Renče, Občino Renče-Vogrsko, Osnovno šolo Lucijana Bratkoviča-Bratuša Renče in številnimi krajani, ki so dodali svoj pomemben prispevek k uspešnemu delu društva.