KUPOLKA

Sivo litino pridobivamo v kupolkah. To je visoka peč, zelo podobna plavžu, samo da je mnogo manjša. Je valjaste oblike in zgrajena iz pločevine ter šamotnega materiala. Da bi laže vlivali talino v livarske ponvice, stoje kupolke na visokem temelju ali pa na močnih stebrih.

Kupolka sestoji v glavnem iz dveh delov, iz talilnika in jaška. Talilnik ima ob dnu odprtino - izpust, skozi katerega izteka raztaljena siva litina. Nekoliko više je žlindrnica, skozi katero izpuščamo žlindro. Obe odprtini zapiramo z glinnastim čepom. Ob gornjem robu talilnika je več pihalic, skozi katere vpihavamo zrak v kupolko. Od dnu talilnika so tudi vratca za čiščenje peči in vratca, da lahko peč zakurimo, ko začnemo obratovati. Nad talilnikom je 3 - 6 m visok jašek s premerom 500 - 800 mm.

V kupolke vlagamo grodelj, staro železo (jeklo in sivo litino), koks in apnenec. Koks daje potrebno toploto, ne povzroča pa nikakršne kemične reakcije z železom. Apnenec pa vlagamo v peč, da s pesekom (SiO2), ki je navadno pripečen na grodelj, s pepelom koksa, z zgorelim železom itd. tvori redko tekočo žlindro. Vsakih 10 - 20 minut, ko se nabere v talilniku določena količina žlindre in raztaljene sive litine, prebijemo odprtino in spustimo talino v livarske ponvice. Sivo litino nato ulivamo v pripravljene peščene kalupe.

Medtem ko teče delo v plavžu nepretrgoma, obratuje kupolka le toliko časa, da napolnimo pripravljene peščene kulupe s sivo litino.

V kupolki se železo sploh ne presnavlja. Tu le raztalimo razne vrste sivega grodlja in jih mešamo z odpadki in starim železom. Z mešanjem (gatiranjem) dajemo talini potrebno kemično sestavo. Pri tem moramo upoštevati, da pri vsakem taljenju sivega grodlja količina silicija in mangana vedno zmanjšuje, količina žvepla pa narašča. Količina ogljika in fosfora se dosti ne spremeni. Če pa želimo zmanjšati količino ogljika, dodamo talini odpadke jekla ( jeklo ima 0,06 - 1,6 % C). Količino Si, Mn in P pa zvišamo z dodajanjem ferosilicija, feromangana in ferofosfata.


NAZAJ