Šentviška šola astronomije, Astronomija na Gimnaziji Šentvid – Ljubljana
S P I K A,
strani 540 - 543, Spika 12 (2014)

Šentviška šola astronomije

Astronomija na Gimnaziji Šentvid – Ljubljana

V informacijo
Tekst je bil naročen za letni pregled dogajanja na nebu - Astronomske efemeride za leto 2015 - GLEJ JIH, ZVEZDE (prevod Ludvik Jevšenak, urednik Bojan Kambič; avtor francoskega originala je Guillaume Cannat [Le Ciel a l'oeil nu en 2015]) - a je daljša verzija teksta našla pot tudi v Spiko (tekst je nastal in bil odposlan konec poletja 2014).

Vičar Zorko

Naslov »Šentviška šola astronomije« zajema skoraj 100 let razvoja astronomije v kraju Šentvid nad Ljubljano. In zakaj ima Šentvid eno najstarejših tovrstnih tradicij? Odgovor ni enoznačen – a zagotovo je k razvoju astronomije veliko prispevala res bogata in nič kaj konvencionalna šolska zgodovina kraja. In kako to, da sta v tako majhnem kraju kar dve gimnaziji, tri osnovne šole in na obzorju se celo kaže univerza pa še kaj?
Samo utrinek iz zgodovine. Na prelomu 19. in 20. stoletja so potekale žolčne debate, časopisna in politična kreganja o postavitvi škofijske gimnazije. Liberalci, s pisateljem Ivanom Tavčarjem na čelu, je nikakor niso marali v sami Ljubljani, da ne bi "kvarila" mladine. Ljudski tabor, s škofom Jegličem na čelu, se je zato odločil, da gimnazijo postavi v Šentvid, ob železniško progo – zelo domiselno izbrana lokacija. Vse ostalo se je odvijalo v ritmu zgodovinskih antagonizmov med velesilami in ideologijami ..., a astronomija je vztrajno kljubovala času in - s presledki - preživela do današnjih dni.

Prva gimnazija, kjer je pouk potekal popolnoma v slovenskem jeziku, je bila torej ustanovljena leta 1901 v Šentvidu nad Ljubljano. Eden izmed njenih bivših dijakov nam je zaupal, da so že pred drugo svetovno vojno na škofijski gimnaziji brusili zrcala in iz njih sestavljali teleskope - izjemno. Po pričevanjih cenjenega prevajalca dotičnih efemerid »Glej jih zvezde!« g. Ludvika Jevšenaka pa segajo začetki povojne šentviške astronomije vsaj v leto 1957 z izgradnjo novega poslopja na Prušnikovi 98 (prvotna gimnazija čez progo pa je od leta 1941 do 1991 ostala v rokah različnih vojska). To leto so stopili skupaj (takrat dijak, danes prevajalec efemerid "Glej jih, zvezde") Ludvik Jevšenak, ravnatelj gimnazije g. Stane Medved, starosta slovenske astronomije prof. Pavel Kunaver, ki je prispeval teleskop refraktor premera 100 mm in skupaj so ustanovili astronomski krožek. Prof. Pavel Kunaver je leta 1957 začel z gradnjo observatorija na terasi šole. Dogradili so okrogel zid premera 6 m in na sredo postavili betonski podstavek za astronomsko stojalo. Kupole jim, iz nam neznanih razlogov, ni uspelo montirati. Teleskop so, kljub umanjkanju strehe, pritrdili na centralni podstavek in ga domiselno zavarovali z omaro na kolesih.
Dijaka Andrej Mohar in Robert Fonda sta konec 70-ih in začetek 80-ih, pod mentorstvom prof. Kodelje, imenitno vodila krožek s Kunaverjevo opremo in delno z opremo društva Javornik. Leta 1978 sta postavila tudi nov majhen observatorij lesene konstrukcije 2 x 2 metra. Streha se je domiselno odpirala z betonskima protiutežema. Za njima je vrsto let zelo uspešno vodil krožek dr. Aram Karalič.
Dijaki so z leti dodobra obdelali Kunaverjev refraktor in šola se je odločila za nakup nove optične cevi tipa Newton. Na Kunaverjevo stojalo so pritrdili znameniti Vegin reflektor AT140. Optični komplet AT140 je zasnoval prof. Marijan Prosen. Zagotovo sem zaradi skromnega šolskega arhiva izpustil še kakega profesorja, mentorja, dijaka. Leta 1990 sem krožek prevzel sam. Zadnja 4 leta pa krožek odlično vodita bivši dijak Klemen Blokar in dr. kemije Andrej Lajovic – sam še zmeraj pomagam v okviru potreb in časa. Ko sem začel s krožkom leta 1990, je na strehi sameval provizorično pokrit Kunaverjev observatorij, Moharjev lesen pa je bil že dodobra razdejan od zim, vetra in padavin.

foto Gasper Karlin in sosolci 50-leta 20. stol
Foto: Gašper Karlin.

foto Gasper Karlin in sosolci 50-leta 20. stol
Opazovanje Sonca na Šentvidu v 60-ih letih. Vse starejše, izjemno zgovorne slike, je prispeval g. Ludvik Jevšenak (stoji desno ob teleskopu). Lepo se vidi zid observatorija, a brez kupole.

Začel sem iz ničle, a že leta 1991 sem slučajno v kotu temnice zagledal dodobra obdelanega Newtona AT140 na Kunaverjevem podstavku. V resnici sem prvič v življenju imel v rokah ta prav zmogljiv teleskop. Kot srednješolec sem si sicer na Gimnaziji FM Ljutomer za nekaj tednov izposodil Vegin refraktorček premera 50 mm, a brez stojala in sam brez vsakih izkušenj. Kot samouk sem prepoznal nekaj svetlejših ozvezdij (iz Presekove zvezdne karte) in to je bilo tudi vse. Šola se je, žal, v moji mladosti v velikem loku izogibala astronomiji. Tako mi (nam) je že zapuščena Kunaverjeva oprema, z nadgradnjo (AT140) ostalih mentorjev, kot zvezdni utrinek nepričakovano, odprla okno v vesolje.
A sam teleskop ni bil dovolj, po koščkih sem se, skupaj z dijaki, učil prvih korakov v opazovalno astronomijo. A leta 1990-1995 so tudi sicer predstavljala izjemen čas, novo renesanso za cel svet in predvsem za Slovenijo, zakaj? Konec hladne vojne je razrahljal krč strahu, nezaupanja in to je pozitivno vplivalo tudi na znanost, astronomijo, ... Računalniki so postajali nepogrešljiv del teleskopov in astronomskih raziskav, modelov, na trg so prihajale prve CCD kamere, Slovenija se je z osamosvojitvijo odprla v svet, nastajati so začela številna astronomska društva, čudežno je začela izhajati Bojanova astronomska revija Spika. Svetovni splet je trkal na vrata, tako smo si že leta 1995 naredili spletno stran (je ena najstarejših, leta 2015 praznujemo 20 let šentviške astronomske spletne strani). V Sloveniji in tudi na Šentvidu je ponovno polno zaživela gimnazija – naravoslovni oddelki so imeli odličen program, v njem je bil prostor tudi za astronomijo. Žal pa je politika, po letu 1995, zelo neodgovorno odpravila naravoslovno gimnazijo.
Vsi našteti dejavniki so bili pomembni, a vendar je bil odločilen najden zaprašen »Kunaverjev« teleskop. Po prvih imenitnih dosežkih – krožek je kdaj štel do 40 članov, tudi z dijaki naravoslovnih smeri smo preživljali lepe opazovalne večere na terasi šole, slikali smo Sončev mrk, Luno, izdelovali raziskovalne naloge, objavili smo prve članke v Spiki in drugje – po vsem tem, smo si zaželeli več. Res težko in nerodno »Kunaverjevo« stojalo ter optično cev AT140 smo morali prenašati po stopnicah na teraso, sam teleskop je bil že dodobra spraskan, nanj se brez hude telovadbe tudi ni dalo pritrditi fotoaparatov, ..., na tržišču pa so se že pojavljali računalniško vodeni teleskopi večjih premerov. Ob naklonjenosti ravnatelja prof. Jureta Grgureviča, pomočnika mag. prof. Jake Erkerja in izjemni podpori računovodkinje gospe Marte Medved, smo uspeli leta 1993 v ZDA kupiti računalniško voden teleskop SC Meade LX200, 250 mm, f/10 (po zapletih na carini, smo ga prejeli leta 1994 - letos tako tudi mineva 20 let njegove uporabe). Po nakupu tako zmogljivega teleskopa se je zedlo logično, da se končno dogradi »Kunaverjev« observatorij. Šola najprej ni bila navdušena nad idejo, a nam je s spretnostjo komunikacije in entuziazmom, večinoma smo sami prenašali opeke, cement, ..., le uspelo. Veliko truda so vložili tudi dijaki Marko Giacomelli, Damjan Šterk, Jure Cedilnik, Gašper Šušteršič, Andraž Petrovič, Borut Wagner (Borut je tudi prvi uspešno programiral teleskop). Pri domiselni elektrifikaciji nam je zelo pomagal sodelavec g. Martin Tegelj. Tudi sicer so nam bili profesorji v večini naklonjeni in so nam kdaj tudi pomagali z dijaki pri tovorjenju materiala na teraso.


Jesen leta 1994, dijaki pred obnovljenim (in dograjenim) Kunaverjevim observatorijem. Na sliki so od leve proti desni (ob novem teleskopu SC MEADE LX200, 250 mm, f/5): Damjan Šterk, Jure Cedilnik, Gašper Šušteršič, Andraž Petrovič.


Približno v takem stanju sem našel šentviško astronomijo leta 1990. Imeniten observatorij na terasi šole, ki ga je zgradila generacija Andreja Moharja leta 1978, je zaradi vremena in delno tudi neustreznega vzdrževanja, žalostno propadel.

Premer teleskopa 250 mm z bogato knjižnico NGC objektov, samodejno iskanje, možnost montaže kamer, observatorij, vse to nam je odprlo čisto nov svet oddaljenih kopic, meglic, galaksij, ki jih z obrabljenim AT140 (premer 140 mm) sploh nismo uspeli ujeti, ali pa smo objekte zgolj slutili (Šentvid je namreč svetlobno zelo onesnažen). Leta 1999 smo uspeli kupiti tudi CCD kamero in z njo smo nekaj let slikali in merili sije nov in predvsem supernov, rezultate pa smo pošiljali v izmenjavo na »International Supernovae Network«. Z novo opremo smo brez težav spremljali šibke komete. Tudi dogodki na nebu so nam bili zelo naklonjeni. Leta 1994 se je zgodil izjemen trk kometa Shoemaker-Levy z Jupitrom, tukaj sta še fantastična kometa Hyakutake 1996b2 in Hale-Bopp 1997. S pomočjo prof. Ane Merljak smo leta 1995 obiskali astronome v Frankfurtu – sprejel nas je zdomec g. Jože Plohl, sam nekoč krožkar in dijak Gimnazije Šentvid – Ljubljana. Leta 1997 smo se vključili v prvi pravi mednarodni spletni projekt - Astronomy On-Line (naš cilj je bil opazovanje gama izbruhov v vidnem spektru). Dijak Gergor Vertačnik in pozneje kot člana AD Vega, je blestel na Messierjevih in M+M maratonih. Leta 1999 smo se posvetili popolnemu Šončevemu mrku in naredili nekaj izjemnih slik, posneli smo tudi korono in spekter. Po letu 2000 pa naj omenim prehode Merkurja (2003) in Venere (2004, 2012) čez Sonce in ogled Sončevega mrka v Turčiji 2006 – uspel nam je direktni spletni prenos dogodka. Tudi prehod Venere čez Sonce 2004 smo prenašali preko spleta in doživeli izjemno pozitiven odziv (recimo: »Ful dobro, da ste naredili tole animacijo Venere in sproten prikaz, vsa čast, pozdrav xy fakulteta«), naš prenos si je ogledalo dobrih 5000 spletnih obiskovalcev (zaradi prenosa slik, je to izjemno). Leta 1995 smo začeli sodelovati tudi pri izobraževanju starejših – z astronomsko skupino Univerze za tretje življenjsko obdobje - ustanovljeno leto prej. V letu 2014 smo tako praznovali 20 let organizirane astronomije za starejše. S skupino Repatic in kometov – kot so se sami poimenovali – smo obiskali vrsto slovenskih in tujih krajev ter ustanov povezanih z astronomijo – med drugim tudi Kraljevo družbo v Londonu. Od leta 2011 sodelujemo še z drugo astronomsko skupino za starejše, ki deluje na Poljanski.
Izjemen prelom predstavlja Mednarodno leto astronomije 2009 (MLA2009). Kot član odbora MLA2009 sem leta 2008 podal pobudo, da vsem šolam v Sloveniji, 400 let po Galileju, pripada tudi astronomska oprema. Pobudo »Teleskop za vsako šolo« je vlada RS leta 2008 vključila v program za 2009 (a šlo je za las, po že skoraj izgubljenem boju z birokrati, je na koncu pozitivno odločitev sprejel sam premier), nova vlada 2009 pa jo je, po ponovnem dopisu glede obljube iz 2008, tudi uspešno realizirala. Ministrstvo za šolstvo in šport R. Slovenije je sofinanciralo 550 EUR na šolo in odziv je bil nepričakovan, izjemen. Kar 90 % osnovnih in 68 % srednjih šol je šlo v nakup teleskopov in ostale astronomske opreme. Zelo so me presenetili zavodi za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami z 28 procenti - odlično. Tudi sicer smo kot Astronomsko društvo Vega – Ljubljana, v MLA2009 organizirali veliko javnih predavanj in opazovanj izven Ljubljane, tudi po šolah, celo v vrtcu.
Da astronomija na Šentvidu ne bi ostala zgolj na nivoju krožka, smo leta 2001 Zorko Vičar, Peter Mihor in Mitja Šiška ustanovili Astronomsko društvo Vega – Ljubljana (ADV). Društvo Vega je predvsem namenjeno bivšim dijakom, ki so se že izkazali pri delu astronomskega krožka, z raziskovalnimi nalogami ali z ostalimi astronomskimi aktivnostmi. Društvo in krožek se lepo dopolnjujeta, tako z opremo, ki si jo delita (društvo ima sedaj celo boljšo opremo od krožka), kot z izkušnjami in seveda kadrovsko.

Poleg že omenjenih dijakov, omenimo še ostale dijakinje in dijake, ki so bili vključeni v gibanje Znanost mladini ali so s svojim marljivim delom, bistveno prispevali k razvoju Astronomskega krožka gimnazije Šentvid – Ljubljana. Veliko truda v astronomijo so v zadnjih 25-ih letih, poleg že naštetih, vložili naslednji dijaki in dijakinje: Peter Mihor, Dejan Kolariča, Gregor Zaletel, Gregor Šekoranja, Gregor Goslar, Tomaž Goslar, Marko Cedilnik, Peter Novak, Matija Kastelic, Tomaž Ščuka, Žiga Budja, Sanja Kmetec, Irena Mozetič, Stanka Magister, Matjaž in Andrej Koncilija, Tanja Benko, Damjan Jerina Rajapakse, Bine Šarabon, Klemen Žagar, Jože Prudič, Mojca Skalar, Boštjan Troha, Primož Dolenc, Mitja Šiška, Eva Potočnik, Dunja Ropret, Matej Rabzelj, Lenart Lesar, Vid Ratajec, Gaja Mraz, Ida Kraševec, Petra Juvan, Irena Pretnar, Nina Pogačnik, Kristina Meršak, Matej Medved, Marko Debeljak. Zagotovo še kdo spada na ta seznam, a za nazaj ne poznam vseh podrobnosti, sodelavcev, dijakov. K »Šentviški šoli astronomije« sta se od zunaj imenitno vključila tudi fizik Jure Varlec in dr. kemije Andrej Lajovic.


Dr. Andrej Lajovic - pobudnik (skupaj s Klemenom Blokarjem) in nosilec projekta »radijski telekop« - ob parabolični sprejemni anteni radijskega teleskopa premera 1.9 m (za detekcijo vodikove črte valovne dolžine 21.1 cm – črta nastane pri spremembi spina, valovna dolžina je primerna za merjenje strukture Rimske ceste, ki jo izluščimo iz prostorske porazdelitve vodika). Že leta 1997 pa sta mlada raziskovalca (desno) Marko Cedilnik in Tomaž Goslar izdelala preprosto dipolno anteno (za sprejem valovne dolžine 10 m, oz. 30 MHz) in beležila kulminacije središča Rimske ceste. Takrat smo meritve samodejno zapisovali s pomočjo računalniškega krmilno merilnega sistema CMC-S2 (programsko orodje v pascalu smo si izdelali sami). Ta odličen sistem je v Slovenijo uvedel prof. docent fizike Slavko Kocijančič.


Delo v observatoriju leta 2008 – foto: Klemen Blokar.


Po hitrem pregledu naše zgodovine, iz katere se razbere tudi naše delo, si oglejmo še splošne usmeritve »Šentviške šole astronomije«.

Naši cilji in aktivnosti


  • Izobraževanje dijakinj in dijakov v smeri poznavanja nočnega neba, samostojne uporabe teleskopov, razumevanja nebesne mehanike, življenja zvezd in razvoja vesolja, občasno predavajo tudi vabljeni predavatelji iz univerz.
  • Izdelava raziskovalnih nalog, od leta 1991 smo jih izdelali 23 (teme: spektroskopija Sonca in ostalih zvezd, supernove, merjenje razdalj v vesolju, aktivnost Sonca, astrofotografija, radijska astronomija, dinamika planetov, Foucaultovo nihalo, dvojne zvezde, ...).
  • Pomoč ostalim šolam v obliki astronomskih opazovanj za skupine zainteresiranih učencev, tudi za učitelje občasno pripravimo krajše tečaje ali seminarje.
  • Posebej si prizadevamo za spretnosti, kot so astrofotografija, pisanje astronomskih člankov, podajanje znanja zunanjim obiskovalcem, javna opazovanja, večina člankov in dogodkov je objavljenih na spletu: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/.
  • Beleženje in opazovanje posebnih dogodkov na nebu (nove, supernove, konjunkcije, kometi, meteorski roji, prehodi planetov čez Sonce, prehodi satelitov, mrki, Sončeva aktivnost, prvim v Sloveniji nam je uspelo posneti prelet Mednarodne vesoljske postaje [ISS] čez Sonce, ...).
  • Izdaja osnovne astronomske literature; leta 1996 smo tako izdali vrtljivo zvezdno karto s preprostimi navodili in astronomskimi osnovami, leta 2014 pa karto celotnega neba na formatu A3, na eni strani so, poleg ozvezdij, svetlejših dvozvezdij, še zanimivosti za daljnogled, oziroma za manjši teleskop, na drugi strani pa vsi objekti Messierjevega, Caldwellovega, M+M kataloga in nekateri Collinder objekti, na karti so še kratka navodila in razlaga nekaterih osnovnih pojmov.
  • Že štiri leta, z veliko podporo vodstva šole, ravnatelja mag. Jake Erkerja, prirejamo državno Tekmovanje v znanju astronomije za osrednjo Slovenijo, kjer sta zelo angažirana predvsem Klemen Blokar in dr. Andrej Lajovic, pomagajo še člani DMFA in pobudnik tekmovanja astronom Andrej Guštin (leta 2009).
  • Izdelava lastnih programov za zajem in obdelavo astronomskih slik (QArv za upravljanje ethernet kamere, Arif za filtriranje slik po kvaliteti, Lycklig za zlaganje in Kinky za končno obdelavo), vsi programi so odprtokodni in dosegljivi preko svetovnega spleta (https://www.gitorious.org/adv), programi za pomoč pri brušenju zrcal so na naslovu http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/potek_izde_tel_30f_4_adv.html, itn.
  • Izdelava lastnega zrcalnega teleskopa (projekt trenutno miruje) in izgradnja radijskega paraboličnega teleskopa premera 1.9 m (za detekcijo vodikove črte valovne dolžine 21.1 cm – črta nastane pri spremembi spina, valovna dolžina je primerna za merjenje strukture Rimske ceste, za porazdelitev vodika – saj valovne dolžine 21-cm vmesni prah na poti do nas ne blokira), pobudnik in nosilec projekta je dr. Andrej Lajovic; že leta 1997 smo izdelali preprosto dipolno anteno (za sprejem valovne dolžine 10 m, oz. 30 MHz) in beležili kulminacije središča Rimske ceste (s to anteno je naše društvo Vega vzpostavilo tudi radijsko povezavo, 9. oktobra 2013, s sondo Juno, ki je na poti do Jupitra – in sicer v okviru projekta "Say 'Hi!' to Juno", agencije NASA, ADV povezavo je koordiniral fizik Jure Varlec).
  • Veliko tudi komuniciramo preko spleta, elektronske pošte; tako recimo nudimo pomoč pri razumevanju koledarjev (tudi - kdaj je bil kdo rojen po julijanskem koledarju in obratno, kdaj se je zgodil kak ekstremni vremenski dogodek, katerega leta je recimo pradedek zapisal neko zgodbo – poznajo pa recimo samo dan in mesec velike noči, iščemo dogodke za potrebe arheoastronomije, vzhode in zahode Sonca, Lune, ...), pomagamo pri pretvorbah geografskih koordinat v Gauss-Krugerjeve in obratno, svetujemo pri nakupu teleskopov, daljnogledov, kaj in kdaj opazovati, tudi študentje se obračajo na nas, ...
  • Državi že leta prijazno nergamo, da smo edina država v Evropi brez planetarija, nekateri ministri se tudi prijazno odzivajo, a vsak, ki je na tem, da stori korak v smeri izgradnje planetarija, je kmalu zamenjan, enako je s Stefanovo spominsko sobo za mlade in vse ostale radovedneže (nekateri se prav trudijo, da bi se Slovenija pogreznila v kulturo praznoverja, materialne in duhovne revščine).
  • Zelo aktivni in uspešni smo bili pri sprejemanju Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja - sprejeta s strani vlade RS 30.8.2007 - a se je uredba po nekaj letih, pod pritiskom raznih lož, precej sfižila.

    Pogoji dela

    Z leti smo šentviški astronomi nabrali kar spodobno zbirko astronomske opreme, tja do odprtine 30 cm, v veliko pomoč nam je H-alfa teleskop za spremljanje aktivnosti Sonca (razmišljamo tudi o povečanju observatorija). A čudežev se ne da delati - svetlobno onesnaženja nam zastre marsikatero podrobnost, meglico, galaksijo, komet. Svetlost nočnega neba dosega vrednosti tja do magnitude 19.5 na kvadratno ločno sekundo – a še to le občasno (recimo po dežju, po prehodu vremenske fronte) in ne v vseh smereh. O magnitudah 20 in več, lahko samo sanjamo. Tudi jasnih dni ni na pretek, v zadnjih 25-ih letih je sicer število takih dni celo naraslo na dobrih 50 – a zadnji leti spet padlo pod 40 na leto. Tudi megla se rada prikrade do Šentvida. Število oblačnih dni je okrog 150. Kaj pa ostali dnevi v letu? Razlika od vsote jasnih in oblačnih dni do 365 dni (delno oblačno, delno jasno, ...) pa je za uteho, občasno nam - okno med oblaki - omogoča vsaj delno astronomsko udejstvovanje. Še en, vsaj za astronome, vzpodbuden trend – v zadnjih desetletjih se skupna količina oblačnosti na južni strani Alp opazno zmanjšuje, kar potrjujejo tudi meteorološke meritve v Sloveniji. A variabilnost med leti je velika, to nam dokazujeta zadnji dve leti – ko je jasna noč prava redkost.
    Kljub svetlobnemu onesnaženju in skromnemu številu jasnih dni, ima Šentvid še zmeraj dovolj ostalih primerjalnih prednosti (dostopnost, izjemno infrastrukturo, observatorij, učilnice, parkirišče, mestni avtobus, železnico in najvažnejše, ima pedagoge, mlade radovedneže, ...), da astronomija v tem koncu Slovenije trdovratno neprekinjeno vztraja že več kot 60 let. Če je potrebno, se lahko hitro umaknemo na temnejšo lokacijo, na kak bližnji hrib (recimo na Katarino, ki je večinoma nad meglo). Tudi Gimnazija Šentvid - Ljubljana je astronomijo sprejela kot del lastne identitete (to je izjemnega pomena) – a ni bilo od »vekomaj« tako ... Da ne bo nesporazuma glede kvalitete opazovanj – podajam dva primera, kaj se da, kljub bližini Ljubljane, opazovati iz Šentvida. Komet PanSTARRS 2011 L4 se je iz Šentvida dalo leta 2013 zelo solidno spremljati, fotografirati, enako je veljalo tudi za supernovo SN 2014J v galaksiji M82 na začetku leta 2014. Vsi M objekti so dosegljivi, s Soncem, Luno in planeti pa tako ni nobenih težav. Torej, večino svetlejših teles, različnih dogodkov na nebu lahko, kljub bližini Ljubljane, solidno spremljamo. Da ne bi jemali astronomskega poguma primestnim observatorijem, velja poudariti, da so supernovo SN 2014J v galaksiji M82 na začetku leta 2014 odkrili študentje med vajami in to praktično iz Londona.




    Panorami posneti iz terase Gimnazije Šentvid – Ljubljana. Foto: Andrej Lajovic.

    Še beseda o opazovalnem prostoru. Mnogi, ki stopijo na teraso Gimnazije Šentvid, se za vedno »zaljubijo« v to izjemno odprto površino – že čez dan nam ponuja prekrasne vedute. Nebo iz terase je praktično odprto v vseh smereh – le proti jugozahodu nas nekoliko omejuje Šentviški hrib – obzorje zakriva približno do višine 20°. Iz terase enkratno zremo na Šmarno goro, Julijske Alpe z očakom Triglavom, na Kamniško-Savinjske Alpe (Krvavec, Grintovec, Veliko Planino, ...), na vzhodu se nam odpira Zasavsko hribovje (Kum, Čemšeniška planina). Na jugu pa nam seveda, s svojo preosvetlenostjo, zelo nagaja Ljubljana. Nebo je najbolj temno na zahodu, saj se tam razprostira Polhograjsko hribovje s prekrasno veduto Sv. Jakoba.
    Še beseda o povezavi Triglava in Šentvida. Aljažev stolp so skovali in na Triglav ponesli prav kovači in vaščani Šentvida (7. avgusta 1895, načrt je izdelal kipar Anton Belec). Ob poletnem solsticiju je eden lepših dogodkov, vidnih iz terase, zahod Sonca za Triglavom – vsako leto je, v izjemni igri senc in barv, nekoliko drugačen. Šentvid je slovenski Stonehenge, ki že desetletja dolgo vabi radovedneže v skrivnostni svet nebesnih čudes.

    Omenimo še globoke in zelo povedne misli prof. dr. Andreja Čadeža, ki jih je zapisal leta 1994 ob dograditvi Kunaverjevega observatorija na terasi gimnazije:
    »Koliko je astronomije v naših srednjih šolah? Toliko, kot jo tja zanesejo navdušeni učitelji fizike in toliko, kot je zahtevajo radovedni dijaki, ki bi radi vedeli, kako se svet vrti. Astronomija zna popeljati vedoželjnega popotnika celo na sam začetek vesolja. Predstavljamo si lahko gibanje nazaj v času in najprej segrevanje vesolja, nato pri velikih temperaturah in gostotah nastajajo parni delci-antidelci, nato kvarki, v še bolj zgodnjih trenutkih pa snov, kakršno danes poznamo, izgine - je samo še prostor, ukrivljen in zavozlan v vseh svojih dimenzijah, kot oplojena celica pripravljen, da začne nov svet.«

    Zaključimo s spoznanjem - da je astronomija, poleg vedenja, raziskovanja in opazovanja, tudi druženje, je način življenja in veselja, je kultura sobivanja in tega nobena skupina, ki hoče preživeti na dolgi rok, ne sme pozabiti.

    Vičar Zorko




    Še nekaj slik, ki niso bile objavljene v Spiki.


    Astronomski krožek leta 1957. G. Ludvik Jevšenak, ki nam je zaupal slike in podake o ponovnem začetku povojne astronomije, stoji levo ob teleskopu. Aktivni člani takratnega krožka so bili še: Tone Šepec, Jure Pervanje, Mirko Pregl, ...


    Generacija krožkarjev 1997/98, Gimnazije Šentvid - Ljubljana.


    Prehod Venere čez Sonce 8. 6. 2004 smo izjemno uspešno prenašali preko svetovnega spleta, a hkrati na terasi gimnazije sprejemali na stotine otrok in odraslih, da so si prehod ogledali v živo. Uporabili smo spet Kunaverjevo stojalo in na njem nameščen zgodovinski Vegin teleskop AT140. Zadaj je dograjen Kunaverjev observatorij.


    Udeleženci ekskurzije v Frančiškanski samostan Kostanjevica pri Novi Gorici, 12. maj 2010. Skupaj smo mladi in starejši člani »Šentviške šole astronomije«. Med drugim smo si ogledali knjigo - "Tractatus de Sphaera" - znameniti astronomski učbenik za 400 let, ponatisnjen leta 1561 in Galilejevo knjigo "Pogovor o dveh velikih svetovnih sistemih, Ptolemajevem in Kopernikovem" iz leta 1635. Foto: Vičar Zorko.


    Obisk Kraljevske družbe (Royal Society - RS, 28. maj 2010). To leto je RS praznovala 350. let delovanja. Predstavili so nam razstavo »RS and the 20th century« in med drugim tudi dokumente, spise, zapiske, ki dokazujejo, da je, poleg znamenitih mož, kot sta recimo I. Newton, R. Hooke, leta 1687 postal član RS tudi naš znameniti polihistor Janez Vajkard Valvasor. Nepozabno doživetje ob srečanju z zgodovino znanosti, ki intelektualno in duhovno povezuje naš svet s svetom naših imenitnih prednikov.


    Nekaj let smo sistematično beležili svetlosti supernov in jih pošiljali v mednarodno izmenjavo na »International Supernovae Network«, oziroma na rochesterastronomy. Zgoraj je slika supernove z oznako SN 2001dl (v galaksiji UGC11725). Posnetek smo, 8. avgusta 2001 ob 21:43 UTC, naredili Zorko Vičar, Peter Mihor, Nace in Matjaž Vičar, s CCD kamero ST7 (brez filtra). Čas osvetlitve je bil 60 s, teleskop SC 10", f/6.3", kraj Šentvid - Ljubljana. Ocena magnitude iz CCD slike je bila 16.0. Kljub skromnim svetlobnim razmeram, je bila detekcija supernove uspešna.



    Že leta 1997 pa sta mlada raziskovalca (desno) Marko Cedilnik in Tomaž Goslar izdelala preprosto dipolno anteno (za sprejem valovne dolžine 10 m, oz. 30 MHz) in beležila kulminacije središča Rimske ceste. Takrat smo meritve samodejno zapisovali s pomočjo računalniškega krmilno merilnega sistema CMC-S2 (programsko orodje v pascalu smo si izdelali sami). Ta odličen sistem je v Slovenijo uvedel prof. docent fizike Slavko Kocijančič.


    Supernovo »SN 2014J« v galaksiji M82 smo posneli 24. feb. 2014 člani Astronomskega krožka Gimnazije Šentvid - Ljubljana in člani AD Vega. Opazovali smo jo tudi skozi 300 mm-ski teleskop f/5 tipa Dobson (Cika). Supernovo magnitude 11.5 smo iz Šentvida brez težav zaznali v izjemno razgibani strukturi galaksije M82.


    Zaton Sonca za Triglavom – poletni solsticij - 21. junija 2012, terasa Gimnazije Šentvid. To so prekrasni dogodki, ki iz leta v leto naznanjajo začetek poletja. Na vrhu Triglava brez težav zaznamo Aljažev stolp. Foto: Zorko Vičar.


    Skica izjemnega Sončevega izbruha (razreda M5.9) - 24. avgust 2014 - skozi H-alfa teleskop. Sestavljanko je izdelal Vičar Zorko iz šentviške slike Sonca, slik SDO in lastnih nepozabnih opazovanj izbruha. Protuberance in manjše izbruhe večinoma opazujemo do meje, ki jo določa rumeni lok (do 15 polmerov Zemlje vstran), izbruhi tipa M in X pa segajo daleč vstran od rumene meje - a se jih iz Zemlje zelo redko opazi, opazuje.


    Slika udeležencev Astronomskega tabora Univerze za tretje življenjsko obdobje (skupina iz Poljanske) - Šmohor 30. in 31. maj 2014. Tabor je, glede na vse težave z vremenom v letu 2014, odlično uspel.

    Nazaj na aktualno stran.
    Nazaj na domačo stran.