Komunikacijske storitve

V tem poglavju bodo predstavljene možnosti, ki jih potrebujemo za klepet s prijateljem, pošiljanje elektronske pošte, iskanje podatkov ali nalaganje glasbe. Računalniška omrežja so samo prenosna pot za podatke, uporabnik pa za delo na svojem računalniku potrebuje še ustrezne programe, v večini primerov pa tudi posebne strežnike in različne zbirke podatkov. Zato ni čisto pravilno, če rečemo, da podatke iščemo na internetu, ki je računalniško omrežje, saj jih v večini primerov iščemo na svetovnem spletu (WWW - World Wide Web), ki je le ena od storitev v tem omrežju.

Velika večina storitev v omrežju internet deluje na osnovi modela strežnik - odjemalec. Pri tem modelu ima uporabnik na svojem računalniku ustrezen program odjemalec, ki se ob uporabi storitve preko omrežja samodejno poveže z oddaljenim računalnikom, ki deluje kot strežnik. Na strežniku pa teče program, ki poskrbi za pošiljanje podatkov k odjemalcu. Tipičen predstavnik tako zasnovane storitve je svetovni splet. Na odjemalčevem računalniku je program, ki se imenuje spletni brskalnik (Internet Explorer, Mozila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari ...)

Elektronska pošta, je bila ena od prvih storitev, ki so jih začeli uporabljati v omrežju internet, in dejansko se v štiridesetih letih ni spremenila. Dodali so ji možnost pošiljanja slik, zvoka, videoposnetkov in drugih vrst datotek ter naredili uporabniku prijazne vmesnike. E-poštni naslov ima običajno naslednjo obliko naslovnik@domena, pri čemer je naslovnik lastno ime osebe, domena pa je ime organizacije, ki ji naslovnik priprada npr. bostjan.mohoric1@guest.arnes.si (bostjan.mohoric1 - naslovnik; guest.arnes.si - domena).

Prenos datotek, je storitev, ki jo v omrežju internet uporabljamo že od samega začetka. Ime je dobila po začetnicah protokola za prenos datotek, ki se v angleškem jeziku imenuje File Transfer Protocol (FTP). 

Klepetalnica so strežniki, s katerimi se ponavadi s pomočjo posebnih programov odjemalcev povežejo uporabniki. Najstarejša oblika klepetalnice je bila IRC (Internet Relay Chat), sedaj pa so vedno bolj popularni t.i. sistemi za takojšnje sporočanje (MSN Messanger, Google Chat, Skype ...).

Svetovni splet je zagotovo najbolj znana in najširše uporabljana storitev v omrežju internet in veliko ljudi jo kar enači z internetom. Njegova priljubljenost temelji na enostavni uporabi in izjemo veliki količini podatkov, ki jih lahko najdemo v spletu. Pogosto pravimo, da se na njem pojavi skoraj vse, kar je človeštvo naredilo v preteklosti. Podatki so shranjeni v obliki spletnih strani, ki lahko vsebujejo urejeno in oblikovano besedilo in slike, s pomočjo dodatnih programov pa si lahko uporabnik ogleda tudi videoposnetke, posluša zvok ali uporablja preglednice. Spletne strani so oblikovane s pomočjo posebnega jezika, ki se imenuje HTML in ga boš spoznal v enem izmed naslednjih poglavij. Ta poleg oblike strani določa tudi njeno zgradbo in omogoča povezovanje z drugimi stranmi. Spletne strani so v spletu povezane na poseben način, s pomočjo spletnih povezav, ki omogočajo zelo prilagodljiv način povezovanja. Da pa spletne povezave sploh lahko delujejo, morajo imeti vse datoteke, ki so dostopne v spletu edinstven spletni naslov, ki ga sestavljata imeni računalnik in datoteke na tem računalnikom. Tako lahko na primer geslo o svetovnem spletu v slovenski izdaji Wikipedije, najdemo na strežniku z imenom sl.wikipedia.org v datoteki Splet, ki se nahaja v mapi wiki. Spletni naslov tega dokumenta je torej http://sl.wikipedia.org/wiki/Splet.

Spletni iskalniki, so posebni strežniki, ki ves čas pregledujejo svetovni splet oz. njegove spletne strani in sproti gradijo indeks. To je seznam vseh besed, ki se pojavijo na spletnih straneh. Za vsako besedo v indeksu raste seznam naslovov vseh spletnih strani, kjer se beseda pojavi. Indeksi so izjemno veliko podatkovno skladišče, saj ima na primer le za slovensko besedo "sonce" eden od večjih iskalnikov v indeksu shranjenih preko milijon naslovov spletnih strani, kjer se ta beseda pojavi.  Za angleško besedo "computer" pa je v istem indeksu preko milijarde naslovov. Med iskalnike z največjimi indeksi danes sodita Google in Yahoo, med slovenske pa Najdi.Si.