VINAGOVA VINSKA KLET

 

Avtorji: JURE TEKMEC JURE, SANDI  SORKO , DAMJAN RADIČ , TONI   KREPEK

 

Vinagova klet, na Trgu svobode 3,  ima svoje začetke že v letu 1800, ko je Alojz Kriehuber st. kupil Meljsko graščino od Malteških vitezov. Takrat so bili postavljeni temelji trgovanja z vinom, saj je Kriehuber na svoji posesti uvedel vzorno gospodarjenje in je veljal za uglednega gospodarstvenika. V Mariboru in Melju je imel velike kleti, katerih kapaciteta je bila za okoli 50000 litrov vina, ki ga je tudi prodajal. Po njegovi smrti je meljsko graščino prevzel njegov sin Alojz Kriehuber ml. Za gospodarstvo je bil enako vnet kot svoj oče. V 30-ih letih 19. stoletja se je začelo govoriti o grajenju železniške povezave od Gradca preko Maribora do Celja. V tem je Kriehuber videl, da lahko poveča družinsko gospodarstvo. Leta 1836 je od magistrata za 808 goldinarjev kupil zemljišče, ki je po opisu mejilo na današnji Trg svobode, na vrt nasproti mariborskega gradu in današnjo Partizansko cesto. Zemljišče, na katerem danes stoji hiša v kateri je sedež Vinaga, se ne ve, kdaj je bilo pridobljeno. Po zgraditvi hiš na Trgu svobode, ureditvi kleti in svoje vinske trgovine v njih, je imel Kriehuber vse večji ugled v mariborskih gospodarskih krogih, 1863 je bil izvoljen za predsednika mariborske podružnice Štajerske kmetijske družbe, bil je predsednik komiteja mariborske gospodarske razstave l. 1865 v kateri moramo videti začetek prizadevanj za ustanovitev vinarske šole v Mariboru. Leta 1878 se Kriehuber ml. umakne od vinske trgovine in proda svojo zadevno tovarno družbi dosedanjega direktorja Henrika Schleicherja, gostilničarja Jožefa Rossmanna in kontorista Jožefa Pugla, ki ustanovijo novo tovarno z imenom Kriehubersche Kellerei Nachfolger &Co. Že 1885 pa Schleicher umre, tako dobi tovarna spet novo ime; tokrat "Pugel & Rossmann". Pod tem nazivom je delovala do leta 1945. Zadnji lastnik je bil od leta 1943 Karel Pugel.

Klet se je z leti širila do današnjih zmogljivosti. Danes lahko hrani 5,5 mio. litrov v lesenih sodih, betonskih cisternah in modernejši INOX posodi. Je ena večjih klasičnih kleti na področju srednje Evrope

 

vinag1.jpg (14953 bytes)

 

Po osvoboditvi l. 1945 so privatni vinogradniki, agrarni interesenti in vinogradniške zadruge iz področja okolice Maribora in Slov. goric organizirali "Vinarsko zadrugo". Začetna kapaciteta kleti je znašala 51 vagonov in je bila opremljena s primitivno kletno opremo. Do leta 1959 se je kapaciteta kleti zvišala iz 51 vagonov na 193 vagonov. Tudi kletna oprema se je nabavila, tako da so izboljšali tehnični postopek pridelovanja vina, zato so se kletne zmogljivost večale iz leta v leto.

 

Vinag spada med večje pridelovalce grozdja in sadja na območju mariborskega vinorodnega okoliša. Obdeluje in oskrbuje cca. 325 ha vinogradov in 178 ha sadovnjakov. Z bogatim enološkim znanjem skrbi za visoko kakovost svojih vrhunskih vin, poznih trgatev, izborov, jagodnih izborov, ledenih vin in suhih jagodnih izborov. Številna visoka priznanja in odličja, ki jih tudi v najstrožjih ocenjevanjih doma in po svetu dosegajo njihova vina, so potrdilo visoke kakovosti. 

 

Vinagova klet ima tudi bogato zbirko arhivskih steklenic, napolnjenih v preteklosti. Takšne kleti, ki se lahko pohvalijo s takim bogastvom, so zelo redke. Spravljenih je preko 250000 steklenic različnih letnikov, sort in različnih kvalitet. Najstarejši je letnik 1946, laški rizling iz Svečine.

 

VIR: Vinagova dokumentacija

nazaj