jedilniki/jedilnik_april_11.doc

VRTEC MEDO



Predstavitev  vrtca

Programi

Vpis v vrtec

Jedilniki

Začetna stran
UVAJANJE OTROK V VRTEC SODELOVANJE VRTEC - STARŠI PRAVICE OTROK IN STARŠEV OBVEZNOSTI STARŠEV DO VRTCA

UVAJANJE OTROK V VRTEC
   

Z vstopom otroka v vrtec se način in ritem otrokovega življenja močno spremeni.V krogu družine se otrok počuti varnega, gotovega. Vsakodnevno odhajanje od doma, ločevanje od staršev in življenje v novem okolju pa zahteva od otroka veliko spremembo v njegovem življenju. Srečuje se z novim okoljem, spoznava nove osebe, drugačen ritem in način življenja. V družini je otrok center dogajanja, v vrtcu pa mora najti svoje mesto v stiku z drugimi, spoznati vrednote in odnose, ki vodijo k sožitju (delitev igrač, pozornost vzg.). Zato je za vsakega otroka vključitev v vrtec posebna stopnička v njegovem življenju.

Vsak otrok doživlja prehod iz družine v vrtec na svoj način. Kako bo otrok sprejel spremembo, je v veliki meri odvisno od njegove stopnje čustvene razvitosti, predhodnih izkušenj, značaja in načina priprave otroka na vključitev v vrtec. Starši večkrat občutijo strah, da njihov otrok ne bo zmogel spremembe, zato je potrebno otroku pomagati, ampak na pravi način.

Do prilagoditvenih težav običajno prihaja v prvih dneh otrokovega bivanja v vrtcu, in to v večji meri pri mlajših otrocih. Ob prvem ločevanju od staršev otrok doživlja strah pred neznanim okoljem, neznanimi ljudmi. Tisti otroci, ki se ne vživijo zlahka, to najpogosteje izražajo z jokom. Nekateri se začnejo upirati, da bi šli v vrtec že doma ali pa tik pred vrati igralnice. Starše zahtevajo ves čas ob sebi, so razdražljivi in občutljivi. Ponoči so lahko nemirni in lahko zavračajo hrano ali celo zbolijo. Ko otrok začne sprejemati novo okolje, se začne navezovati na osebe v skupini in dobiva občutek varnosti ter zaupanja, običajno začetniške težave preminejo. Da bi bilo uvajalno obdobje za otroka čim lažje, je nujno potrebno sodelovanje staršev in vzgojiteljice. Da se bo vzgojiteljica kar najbolj približala otroku, mora poznati otrokovo individualnost in dejavnike, ki jo oblikujejo.

KAKO OTROKU OLAJŠATI PREHOD V VRTEC ?

Že pred vključitvijo otroka v vrtec se pogovorite z otrokovo vzgojiteljico o vseh informacijah, ki so potrebne vzgojiteljici in vam, da boste skupaj poiskali način, ki bo otroku pomagal pri uvajanju  na življenje v vrtcu. Vzgojiteljica vam bo priporočila način uvajanja in priprave otroka doma. Ob vsaki težavi ali dvomu se obrnite na otrokovo vzgojiteljico ali pomočnico vzgojiteljice.

Že pred vključitvijo seznanite otroka z okoljem in prostori  vrtca. Otroka ne smemo plašiti z vrtcem. Skupaj z njim se veselite vsega lepega ob obisku vrtca.

Vzemite si nekaj dni dopusta in pomagajte otroku pri prehodu. Skupaj z njim doživljajte spremembo ob vstopu v vrtec in ga spodbujajte.Priporočljivo je, da otroka uvaja ena oseba.

Če ste z otrokom v skupini, se posvetite vsem otrokom in ne le svojemu. Tako bo otrok dobil zaupanje vase in mu boste za vzgled.

Čas otrokovega samostojnega bivanja v vrtcu podaljšujemo postopno.

Prve dni ne pustite otroka v vrtcu cel dan, še posebno ne med spanjem. Takšna izkušnja bi lahko povzročila veliko škode pri nadaljnjem vključevanju.

Z otrokom se  ljubeče poslovimo. Če mu obljubimo, kdaj pridemo ponj, se mu ne smemo izneveriti.

Otroka ob prihodu v vrtec predajte vzgojiteljici nežno, a odločno. Ne pokažite razburjenja, bodite umirjeni. Vzgojiteljice vedo, da je včasih staršu še težje kot otroku.

Otroku veliko pomeni, da odnese s seboj v vrtec kakšen predmet od doma, ki ga ima posebej rad (nap. duda, steklenička, ninico, cunjico, medvedki…). Takšni predmeti otroka umerjajo in tolažijo.

Ko pridete po otroka, mu dajte možnost, da pripoveduje o dogodkih v vrtcu. Tako boste pozitivno spodbujali otrokovo navdušenje nad vrtcem. Tudi doma mu posvetite veliko časa.Otrok,ki je ljubljen in ga starši dobro negujejo, bo srečen in zdrav, s tem pa energetsko opremljen za vse napore.

Prihod in odhod otroka naj bo v čimbolj stalnem ritmu. Otrok bo imel tako več zaupanja in občutek varnosti.

Če uvajanje otroka ne poteka tako kot ste pričakovali, se pogovorite z otrokovo vzgojiteljico ali pa kakim drugim strokovnim delavcem vrtca (nap. svetovalno delavko).

Vsi želimo, da bi bila vključitev za otroka v vrtec čim manj stresna in da se boste starši dobro počutili, ko boste svojega otroka zaupali novim ljudem. Ob pozitivnem sodelovanju staršev in vrtca bomo prav gotovo zgradili trdne in zdrave temelje otrokove osebnosti.

Že pred vključitvijo otroka v vrtec vas bodo vzgojiteljice povabili na skupni sestanek, kjer se boste pogovorili  o vseh informacijah, ki so potrebne vzgojiteljici in vam, da boste skupaj poiskali način, ki bo otroku pomagal pri uvajanju na življenje v vrtcu. Vzgojiteljica vam bo priporočila način uvajanja in priprave otroka doma. Ob vsaki težavi ali dvomu se obrnite na otrokovo vzgojiteljico ali pomočnico vzgojiteljice. Vsi želimo, da bi bila vključitev za otroka v vrtec čim manj stresna in da se boste starši dobro počutili, ko boste svojega otroka zaupali novim ljudem.
Ob pozitivnem sodelovanju staršev in vrtca bomo
prav gotovo zgradili trdne in zdrave temelje otrokove osebnosti
.

                                                                                   

SODELOVANJE VRTEC - STARŠI

RODITELJSKI SESTANKI

So predvsem informacijski. Vzgojiteljica predstavi predvideno tematiko dnevnega reda, se s starši dogovarja, izmenja informacije in podobno. Predvideni so štirje oz. trije roditeljski sestanki (junij – sestanek za novo sprejete otroke, september ali  oktober – oddelčni sestanek, november – predavanje za starše in  tekoče zadeve, maj- ogled AV kasete in analiza dela ob zaključku vrtčevskega leta ).


GOVORILNE URE
Organizirane so 1x mesečno ali po potrebi. Namenjene so
poglobljenemu pogovoru o otroku.

KRATKI POGOVORI S STARŠI
Ob prihodu in odhodu otroka omogočajo izmenjavo informacij glede otrokovega počutja, stanja, vedenja in podobno.

SKUPNA SREČANJA

Poglabljanje stikov med otroki, starši in strokovnimi
delavci ob raznih prireditvah, praznovanjih, delavnicah, izletih, piknikih…

OGLASNA DESKA
Namenjena je sprotnemu obveščanju staršev o
neposrednem delu skupine, planiranih dejavnostih, zanimivim člankom, obvestilom, opozorilom in podobno.

SKRINJA POHVAL IN PRITOŽB
Namenjena je vsem, ki želijo pohvaliti, predlagati al
i opomniti na določene pomanjkljivosti.

SVET STARŠEV

Sodelujejo izvoljeni predstavniki iz vsake skupine poeden. Svet staršev predlaga nadstandardne programe, daje soglasje k predlogu ravnatelja o nadstandardnih storitvah, daje mnenje o predlogu programa razvoja vrtca in o  letnem delovnem načrtu, razpravlja o poročilih in o vzgojni problematiki, obravnava pritožbe staršev v zvezi z vzgojnim delom, voli predstavnika v svet šole, opravlja druge naloge v skladu z zakoni in predpisi.

SVET ŠOLE
Svet šole sestavljajo: trije predstavniki ustanovitelja, pet predstavnikov delavcev zavoda in  trije predstavniki staršev.

                                                                                     

PRAVICE OTROK IN STARŠEV


Pravice staršev in otrok so določene v mednarodnih dokumentih, ustavi in zakonih.

  • Vrtec je ustanova, ki mora skrbeti za uresničevanje temeljnih otrokovih pravic. V demokratični državi zastopajo otrokove pravice starši oziroma njihovi zakoniti zastopniki.
  •  Otrokom, ki so vključeni v javni vrtec, zagotavlja država možnost za optimalni razvoj glede na spol, socialno in kulturno poreklo, veroizpoved, narodno pripadnost, telesno in duševno konstitucijo. Optimalen razvoj vključuje tudi možnost poglobljenega razvoja na določenem področju.
  • Uresničevanje zahteve po enakih možnostih ni možno brez upoštevanja razlik in pravice do izbire drugačnosti, ki jo mora omogočati organizacija življenja in dela v vrtcu.
  • Pri otrocih je to povezano z vzgojo za strpnost, solidarnost in odgovornost ter s postopnim razvijanjem kritičnega duha, osebnih odločitev in avtonomne presoje.
  • Javni vrtci so svetovnonazorsko nevtralni.
  • Starši imate pravico do vpogleda v programe za predšolske otroke, do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu in pravico do zaščite zasebnosti, s poudarkom na varstvu osebnih podatkov..
  •  Ravno tako imate pravico do sodelovanja pri načrtovanju življenja in dela v vrtcu in skupini, vendar ne smete posegati v strokovno avtonomnost vrtca.
  • Starši imate pravico do postopnega uvajanja otroka v različne programe vrtca.
                                                   

OBVEZNOSTI STARŠEV DO VRTCA


Redno plačevanje stroškov programa
, v katerega je otrok vključen. V primeru dvomesečne zamude plačila za dolgovani znesek vrtec vloži izvršilni predlog na sodišče.
°
Vse zadeve v zvezi s plačevanjem urejate z gospo Simono na OŠ Janka Kersnika Brdo (tel: 01 723 50 20).
° Ob sprejemu otroka v vrtec morate starši predložiti potrdilo pediatra o zdravstvenem   stanju otroka in opozoriti vzgojiteljico    na otrokove zdravstvene posebnosti.
° Da v vrtec pripeljete otroka, ki s svojim zdravstvenim stanjem ne ogroža sebe in drugih.
°
V vrtec pripeljete le zdravega otroka.V primeru, ko otrok zboli v vrtcu, pridite          čimprej ponj, za kar vam bo zelo hvaležen.
°  V primeru otroških nalezljivih bolezni takoj obvestite odgovorno osebo v vrtcu.
° Prijavite izostanek otroka.
° Upoštevate sprejete dogovore in poslovalni čas vrtca. V primeru zamude plačate zamudnino.
° Otroka ob prihodu in odhodu spremljate starši oziroma oseba starejša od 10 let, ki ste    jo pisno pooblastil.
° Vključevanje enega ali obeh staršev v različne oblike sodelovanja z vrtcem.
° Obveščajte vzgojiteljico o spremembah glede vaše dosegljivosti v času otrokovega bivanja     v vrtcu.
° 
Berite navodila in obvestila na oglasni deski.
° Otroci naj bodo obuti in oblečeni primerno vremenskim pogojem in dejavnostim na prostem.
° Starši poskrbite, da otroci ne prinašajo v vrtec nevarnih  in dragih predmetov ali igrač.
° Starši upoštevate Pravilnik o varnosti otrok v vrtcu.
° Za organizacijo prevozov otrok z javnimi prevoznimi sredstvi soglašate s pisno izjavo.
° Izpis otroka iz vrtca pisno najavite 30 dni pred izpisom.