ptice Posavja in Zasavja / bird of Posavje & Zasavje
owl-gif.gif (460 bytes)


kvakač
Nyctycorax nyctycorax

Sistematika:
družina: čaplje Ardeidae
red: močvirniki Ciconiiformes

Značilnosti
Kvakač je za čapljico naša najmanjša vrsta čaplje. Je predvsem nočno aktivna vrsta, dan pa preživi skrit v obrežnem visokem in gostem rastlinju. V mraku in ob zori se ga da videti pri lovu z obrežja. Ponoči se tudi večkrat spreleti in pri tem oglaša z zvoki, ki spominjajo na ževje kvakanje. Odtod tudi slovensko ime. Sam sem bil ob prvem poslušanju izredno presenečen, saj sem imel občutek, da nad mojo glavo letijo žabe. Jutranje sonce pokaže lepoto njegovih barv - od črne na hrbtni strani, preko sive na perutih do svetle, skoraj bele po trebušni strani. In žareče oranžne oči ter dolg čopek na glavi.

Ogroženost
V zadnjih desetletjih velja v ornitoloških krogih kvakač za vrsto, ki je izumrla na slovenskem prostoru. Vzrok je predvem v izginjanju njegovega gnezditvenega habitata, motenju s strani človeka v času gnezdenja in verjetno še kaj.
V gramoznici Vrbina pri Brežicah opazujem kvakača že od leta 1999 in v letu 2001 sem na vrbovih vejah opazoval tudi "plezanje" še neoperjenega mladiča. Poletele mladiče pa videvam vsako leto. Po moji oceni gnezdi par ali dva. V letu 2003 so veliko vrbovega grmovja na brežini posekali ribiči in s tem zelo verjetno preprečili možnost gnezdenja tudi v evropskih merilih zavarovani ptičji vrsti. Vseeno pa je vsaj en par uspel vzgojiti 5 do 6 mladičev.
Kvakač je vrsta, ki je uvrščena na Bernsko konvencijo (Dodatek II).

© Dušan Klenovšek emajl.gif (972 bytes)
[nazaj / back] [domov / home]