oživil me je Jernej Pušnik
Naš projekt smo predstavili na razstavi v avli KD v Šentjurju v sklopu Jurjevanja od petka 24. 4. do nedelje 26. 4.


fotogalerija

  zbornik viri

 

Pred petnajstimi leti, 1994, je ob Slivniškem jezeru potekala prva večja raziskava dvoživk. Ugotovili so številčno pomembno populacijo navadnih krastač in na cesti opazili večje število povoženih osebkov.
Zato je bila leta 1995 ob Slivniškem jezeru izvedena prva akcija reševanja dvoživk v Sloveniji.
Organizirali so jo člani društva Radoživ iz Žalca, Ekološkega foruma LDS ter člani Društva za preučevanje ptic in varstvo narave iz Rač. V akciji so sodelovali še prostovoljci: Pedagoška fakulteta Maribor, II. gimazija Maribor in Kmetijska šola iz Šentjurja. Pokrovitelji akcije so bili: Občina Šentjur, Agrina Žalec, Alpos Šentjur,
Bohor Šentjur, Pinus Rače.
Natančen opis raziskave in akcije, ki je sledila leta 1995, lahko preberete v strokovnem članku g. Milana Vogrina:
NAVADNE KRASTAČE Bufo bufo bufo (Linnaeus, 1758) IN NJIHOVA (NE)OGROŽENOST ZARADI LOKALNE CESTE OB SLIVNIŠKEM JEZERU
http://www.zrsvn.si/dokumenti/63/2/2007/08_Vogrin_947.pdf

Na dvoživke ob Slivniškem jezeru je opozoril g. Jože Artnak, ki se začetkov spominja takole.
Leta 1995 so bili tako ob Slivniškem jezeru zgrajeni prvi podhodi za dvoživke v Sloveniji.
Odprtje prve ceste s podhodi za dvoživke v Sloveniji je bilo 6. junija 1996
.
Ob tem dogodku je bila izdelana priložnostna kartica kot vabilo in je bila posredovana vsem domačinom bližnjih vasi (J. Artnak).
Po zgraditvi podhodov za dvoživke pa nikoli ni prišlo do postavitve trajne ograje ob cesti, ki bi dvoživkam preprečevala prehod preko ceste. Dvoživke namreč podhode uporabljajo le, če so vanje usmerjene.
Tako so od takrat dalje vsako leto v času selitve dvoživk, v mesecu marcu, začasno ograjo ob cesti postavili člani Lovske družine Log, Šentvid pri Grobelnem.
V letu 2008, pa je to delo prevzelo Športno društvo Drobinsko, ki je 13. februarja, 2009, organiziralo sestanek, na katerega so povabili predstavnika občine, podžupana g. Jožeta Artnaka, predsednika KS Gorica pri Slivnici, g. Vlada Artnaka, g. Gregorja Kalana iz Zavoda za varstvo narave Celje, ravnateljico OŠ Slivnica pri Celju, go. Marjeto Košak in učiteljico biologije, Renato Mastnak.
Predstavili so nam svoje delo v zvezi z varovanjem dvoživk ob Slivniškem jezeru in med drugim dali pobudo za večjo prepoznavnost varovanja dvoživk v našem kraju. Pobude smo se zelo razveselili, saj je pri ohranjanju ogroženih dvoživk in življenjske pestrosti narave zelo pomembno osveščanje in sodelovanja lokalnega prebivalstva.
OŠ Slivnica pri Celju je prevzela vzgojno izobraževalni del s ciljem osvestiti učence o pomenu dvoživk za naše okolje.
V zadnjem tednu v februarju smo v vseh razredih, od prvega do devetega, tudi na podružničnih šolah Loka in Prevorje izvedli učno uro o dvoživkah. Primerno stopnji učencev smo se ob slikovnem gradivu pogovarjali o osnovnih značilnostih dvoživk (razvrščanju v skupine, posameznih vrstah, življenjskem okolju, prehranjevanju, razmnoževanju, vključenosti v prehranjevalne splete, ogroženosti). Prof. Mastnakova je pripravila dve didaktični igri. S pomočjo igre MALA ŽABA DALEČ SKOČI, so učenci spoznali dvoživke, ki jih lahko srečamo ob Slivniškem jezeru. S pomočjo sestavljank so učenci ponovili razvojni krog repatih in brezrepih dvoživk.
Učenci 7. a razreda so izdelali opozorilne znake.
Učenci 7. b razreda so pripravili predstavitev bivališč dvoživk v PowerPoint projekciji.
Prav tako so PPT predstavitve pripravili učenci osmih razredov, ki so se posvetili skupini dvoživk in učenci devetih razredov, ki so predstavili ogroženost dvoživk in akcije reševanja dvoživk. Pri izbirnem predmetu računalništvo - Multimedija je devetošelec Jernej Pušnik animiral žabico, ki je na vrhu te strani.
17. marca 2009 smo v avli Kulturnega doma Gorica odprli razstavo. Na njej so svoje delo predstavili učenci OŠ Slivnica pri Celju in društva, zavodi, ki se s svojim delom dotikajo varstva narave ali Slivniškega jezera.
Ob 16. 30 smo vabili na javno prireditev v Kulturnem domu, kjer so učenci spregovorili o dvoživkah, njihovi ogroženosti in akciji varstva dvoživk ob Slivniškem jezeru. Na ta način želimo ljudi seznaniti s problematiko dvoživk v našem okolju.