Rude


Železo je osnova za razvoj črne metalurgije (pridelava železa in jekla). Razvita je barvna metalurgija (pridobivanje barvnih kovin). Barvne kovine predeluje barvna metalurgija. Uporabljajo se kot dodatek železu pri pridobivanju kakovostnih vrst jekla, ali pa so pomembne zaradi specifične uporabe (silicij - pri izdelavi mikročipov in sončnih celic, baker - v elektroniki, boksit - aluminijeva ruda, plemenite kovine - zlato, srebro, platina itd).

V Aziji so tudi nahajališča in največje svetovne zaloge energetskih surovin (premog - Sibirija, Srednja Azija, Indija, Kitajska, zemeljskega plina - Sibirija in Iran ter 56 % svetovnih zalog nafte >>> ).

 

Med največjimi svetovnimi pridelovalci železove rude so Kitajska (na 3. mestu), Indija in Rusija. Železarstvo v Indiji so začeli razvijati britanski kolonisti.

Magnitogorsk - rudnik železove rude v največjem ruskem železarskem in jeklarskem mestu. Med II. svetovno vojno je bil jedro industrije, ki so jo Rusi pred prodirajočimi Nemci umaknili za Ural. Po vojni je bilo zaradi vojaške industrije zaprto mesto.

diamanti

 

Rusija je največja (32%) pridelovalka diamantov na svetu - 99% vseh ruskih diamantov pridobijo v v Jakutski oblasti. Zaradi izredne trdnosti največ diamantov porabijo v industriji za rezalne stroje.

 

Dragulji ali dragi kamni so minerali ali okamenele snovi, ki jih lahko razrežemo, lomimo in brusimo ter uporabimo za nakit. Diamant je dragulj, briljant pa je okroglo brušen diamant na 58 ploskev.

Vrednosti dragih kamnov se izražajo v karatih - utežnih merah (0,2g), oz. enotah za merjenje čistote žlahtnih kovin (čisto zlato ima 24 karatov).  

 

kositer

 

Kositer zaradi korozijske odpornosti uporabljajo za površinsko zaščito železnih ter jeklenih predmetov (zaščita pločevinke za hrano in pijačo). Na Kitajskem, v Indoneziji in Maleziji pridobivajo 50 % kositra na svetu.

 

platina

 

 


Poišči večja nahajališča rudnih mineralov v atlasu ali na spletnih zemljevidih!

 

Platina je odporna proti toploti, gosta in raztegljiva; do živega ji ne more ne kislina ne toplota; tali se pri 1768° C; je ena najgostejših kovin: 15-centimetrska kocka tehta 75 kg; iz 1g kovine lahko izdelajo nit, dolgo skoraj 2 km; v naravi se pojavlja 30 krat redkeje kot zlato; uporablja se za nakit in pa v avtomobilski industriji  za katalizatorje. Leta 2005 so 45% platine na svetu pridelali v Rusiji (Norilsk).

Norilsk (fotografija levo) je mesto vzhodno od reke Jenisej, znotraj severnega polarnega kroga. Leži na permafrostu (trajno zamrznjenih tleh), zato ima okoli 170 tisoč prebivalcev stalne gradbene probleme >. Nekdanji gulag (delovno taborišče) je v rudnikih platine in niklja koristil zaporniško delovno silo do leta 1979. Povezave z zunanjim svetom vzdržuje z letalskim prometom ter železnico do pristanišč na reki Jenisej in po njej do Arktičnega morja.