Okoli polovica naftnih zalog na svetu leži pod morjem. Strokovnjaki dokazujejo, da je pretirana trditev, da bodo zaloge nafte, ob tolikšnem porastu porabe, zadoščale samo za 50-70 let in da paniko spodbuja naftna industrija, da lahko ohranja cene. Zaradi sodobnih tehnologij so nafto začeli množično pridobivati iz naftnih skrilavcev (predvsem ZDA) in iz večjih morskih globin. Največja globina, do katere je človek do danes vrtali, je 15 km.

 

S predelovanjem surove nafte se ukvarja petrokemična industrija. Iz surove nafte pridobivajo vse vrste pogonskih goriv, kurilno olje, parafin, asfalt, bitumen, petrolej idr.

Sodček nafte - enota za merjenje količin nafte - vsebuje 158,9 litrov.
Poišči in imenuj največja azijska nahajališča nafte na zemljevidu v atlasu!

OPEC - Organizacija držav izvoznic nafte (Organization of Petroleum Exporting Countries) je interesno združenje najpomembnejših izvoznic nafte, ki ga sestavlja 12 članic.

V JZ Aziji se nahaja 56% svetovnih zalog nafte, v Rusiji pa okoli 13%.

Za odpremo nafte iz Seawise Gianta bi potrebovali 327 vlakov, s 30 štiriosnimi vagoni-cisternami (nosilnost 57,5 t) v kompoziciji.

Nafta - črno zlato


V Azije se nahaja polovica (56%) svetovnih zalog nafte, skupaj pa azijske države načrpajo šest desetin (59%) vse nafte na svetu.

Surovo nafto transportirajo s tankerji po morju in z naftovodi do rafinerij - petrokemičnih predelovalnic. Poleg pogonskih goriv nafto uporabljamo v proizvodnji plastike, čistil, asfalta, gnojil, hladilnih olj in maziv, voska, barvil, zdravil, pesticidov in drugih kemičnih spojin.

 

tanker pri polni hitrosti potrebuje za zaustavitev 35 km

Seawise Giant (kasneje Happy Giant, Jahre Viking, Knock Nevis, Oppama in Mont) je bil supertanker ULCC, ki je bila najdaljša ladja (458,5 m), ki je bila kdajkoli zgrajena. Popolnoma natovorjena je z ugrezom 24,6 m izpodrivala 657.019 ton vode. V 46 cistern so natočili 564763 t nafte. Krmilo je tehtalo 230 t, propeler 50 t. Med iransko-iraško vojno (1980-1988) je bila potopljena, a kasneje obnovljena. Primerjava velikosti >

 

naftovod

Transsibirski naftovod, 9244 km

Brunei - naftna ploščad naftni_terminal

Naftna ploščad in naftni terminal v sultanatu Brunej (Indonezija)

skladišča

Križišče naftovodov v Saudovi Arabiji

Iranski otok Kharg v Perzijskem zalivu - pod otokom so podzemne zaloge nafte, na otoku pa naftni terminal

 

Nafta je gosta, temnorjava ali zelenkasta vnetljiva tekočina, ki se nahaja v zgornjih plasteh nekaterih delov Zemljine skorje. Veliko nahajališč nafte je tudi pod morjem. Nastala je skozi milijone let kot posledica razpada organskih snovi pod vplivom visokih temperatur in pritiska v Zemljini notranjosti. O nastanku nafte obstaja tudi ruska teorija, po kateri sta nafta in plin proizvod izgorevanja magme v Zemljini skorji. Po tej teoriji torej nafta ni fosilnega nastanka, ampak nastaja "sproti".

 


Naftne velesile Bližnjega Vzhoda >