Prepad med razvitimi in nerazvitimi je vedno večji. Komunikacijske in infomacijske poti so dostopne vsem. Zaradi slabih življenjskih pogojev, političnega preganjanja ali vojn se vedno več ljudi iz nerazvitih držav odloča za selitev v razvite demokratične države, kjer so življenjske razmere boljše. Možnosti pa so omejene. Vsaka razvita država s svojo politiko uravnava količino zakonitega priseljevanja. Želje so večje od možnosti, zato je vedno več nezakonitega priseljevanja.
OMEJEVANJE PRISELJEVANJA
Do leta 1910 je v ZDA živelo 13,5 milijona priseljencev. Leta 2017 je v ZDA bilo 53 milijonov priseljencev, v Kanadi pa 8 milijonov. Istega leta so ZDA sprejele 1,18 milijona zakonitih priseljencev. Tretjina južnoameriških in polovica mehiških priselitev je nezakonitih.
Posamezne ameriške oblasti, skladno s svojimi političnimi usmeritvami, različno obravnavajo problem priseljevanja. Čeprav je Amerika dežela priseljencev, priseljevanje omejuje.
V 80. letih 19. st. stoletja so močno omejili priseljevanje iz Azije. Večini judovskih beguncev, ki so bežali pred nacisti in drugo svetovno vojno, je bil vstop v ZDA prepovedan. Pred letom 1965 je bilo mogoče prosto priseljevanje le za priseljence iz Zahodne Evrope. Po terorističnih napadih 11. 9. 2001 so priseljensko politiko zaostrili. Danes poskušajo zajeziti dotok priseljencev iz Srednje in Južne Amerike z gradnjo zidu na ameriško-mehiški meji.
Na 3141 kilometrov dolgi meji med Mehiko in ZDA od leta 1990 stojijo ograje in zidovi, s katerimi poskušajo zaustaviti priseljevanje revnih Mehičanov v bogato severno sosedo.
Graditev zidov tudi zanika temeljno načelo o pravici do svobode in odprtosti do zatiranih, ki so ga ZDA zastopale skozi svojo zgodovino. Kljub dejstvu, da na meji vsako leto ujamejo milijon ljudi, se priseljevanje ne ustavi. V obdobju 1999-2012 je pri ilegalnem begu v lepše življenje umrlo 2269 oseb.

Predsednik Donald Trump je leta 2019, kljub nasprotovanju kongresa, začel z gradnjo zidu na meji z Mehiko.
Leta 2012 je imelo 11 milijonov Latinoameričanov volilno pravico. Njihov gospodarski in politični vpliv se povečuje, zato se bodo morale politične elite krepko boriti za glasove teh volilcev. Graditev zidov se še nikoli ni izkazala za trajno in učinkovito sredstvo pri preprečevanju selitev.