PAPIR -ročna izdelava 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Danes papir izdelujemo predvsem strojno. Le redki so še obrati, kjer papir izdelujejo ročno. Ena redkih, če ne celo edina tovarna z ročnim obratom je papirnica Vevče. Ročno izdelan papir je zelo cenjen proizvod s simbolično vrednostjo. Zelo ga cenijo likovni umetniki, na njem izdelujejo tudi diplomatske listine, vizitke, čestitke, priznanja, diplome, spominske plakete... Za oba načina izdelave lahko pripravimo papirjevino na enak način. 
Papir lahko izdelamo tudi v šoli ali pa doma. Postopki so zelo različni. Pri vseh potrebujemo papirjevino, ki jo najlaže pripravimo iz starega časopisnega papirja. Nasveti za domačo izdelavo papirja se najdejo v različni literaturi. 
Iz doma narejenega papirja pa boste izdelali vizitke ali druge izdelke, s katerimi boste razveselili svoje drage, ki bodo zanesljivo znali ceniti vaše znanje in trud. 
 

  IZDELAVA DEBELEJŠEGA PAPIRJA - lepenke 



Izdelava papirja po tem predlogu je zelo enostavna. 
Za  delo potrebujemo: 
star časopisni papir. 

POTEK DELA 

Papir natrgamo na čim manjše koščke. 
Koščke stresamo v kadico z vodo. Pripravimo gosto maso. Ko imamo dovolj gradiva, papir v kadici začnemo svaljkati, tako da se začno vlakna razpuščati. Maso razredčimo, da postane poltekoča. Tako pripravljeno papirjevino lahko pustimo nekaj dni, da se popolnoma razpusti. Paziti moramo, da ne čakamo predolgo, saj lahko začne zaudarjati. Preden nadaljujemo, dodamo nekaj škroba, ki bo lepil vlakna. S kozarčkom zajemamo maso in jo zlijemo na vileda krpo. Dodamo naslednjo krpo, nanjo pa spet zlijemo papirjevino. To ponavljamo toliko časa, dokler imamo krpe. Z roko malo stisnemo, da gre nekaj vode ven. Vse skupaj damo v prešo (knjigoveška preša, stiskalnica za herbarij ali dve ustrezno veliki plošči.) in stisnemo. Paziti pa moramo na vodo. Pri stiskanju odteka zelo velika količina vode, tako je najbolje, da prešo postavite kar v večjo posodo, doma pa v kad. Ko stiskalnico razstavimo, pobiramo krpe s papirjem. Papir pazljivo ločimo od krpe in ga damo na ravno, gladko podlago (steklo, melamin plošče, iveral, linolej...). Že čez nekaj ur bo papir suh. Tu je shema izdelave. 

Na podoben način lahko izdelamo tudi tanjši papir. Lahko ga tudi obelimo ali pa obarvamo. Da bo papir tanjši, moramo vlakna skrajšati (mešalnik...), ko zlivamo papirjevino na krpo, mora biti masa redkejša, krpa pa naj bo malo navlažena. Na vlažno krpo se bo papirjevina bolje porazdelila. Papirjevino malo porazdelimo z roko. Papir lahko tudi gladimo (z likalnikom). Tu je shema izdelave. 
 


IZDELAVA TANJŠEGA PAPIRJA 

Za izdelavo papirja po tem receptu  lahko uporabimo različne vrste odpadnega papirja. Najboljše rezultate bomo dobili iz časopisnega papirja in embalaže za jajca. Postopek razgradnje imenujemo reciklaža. Èasopisni papir je zelo obarvan, zaradi česar bosta tudi naša papirjevina in papir precej siv. S prekuhavanjem in odlivanjem obarvane vode, dobimo že zelo svetel papir. Vodo moramo seveda dodajati. Papirjevino redčimo toliko časa, da dobimo na pol tekočo maso (kot smetana). 
Sito narejeno doma. (lesen okvir, mreža, risalni žebljički )
 

Sito potopimo v kadico s pripravljeno papirjevino. Sito potresamo in dvignemo iz kadice. 

Nagnjenega nekaj časa podržimo nad kadico, tako da voda odteče. Papir stresemo na filc,  lahko pa uporabimo kar kuhinjsko viledo krpo. Papir skupaj s krpo polikamo z likalnikom (hladno), tako da odda vodo. Vse skupaj obesimo na vrvico, da se posuši. Èe je krpa gladka, se papir sam odloči od nje, če pa je dlakava, mu moramo pomagati. Za izdelavo gladkega papirja moramo papir pogladiti z likalnikom. Najboljše rezultate bomo dobili, če bomo papir pred likanjem navlažili z vodo iz pršilke.Tu je shema celotnega postopka. 

 

če želimo po istem postopku izdelati barvni papir, moramo postopek nekoliko dopolniti. Za barvanje lahko uporabimo kar navadne tempera barvice. Za zelo bel papir dodamo belo tempero. Tu je shema celotnega postopka. 



Ker si želimo objaviti tudi  rezultate vaše uspešne izdelave, nam pošljite fotografije, narejene v času izdelovanja in vzorce narejenega papirja ali celo izdelkov iz njega. Objavili jih bomo v nadaljevanju te strani. 



 Sedaj ste že pravi mojstri in se lahko lotite izdelave izdelkov iz papirnih gradiv.  
 

    NAZAJ                                   .                      NAPREJ