ZAPISNIK SKUPŠČINE DRUŠTVA ZA GOSPODARJENJE NA TRAVINJU SLOVENIJE (DTS) PTUJ
Dnevni red:
add 1) Predsednik društva za gospodaarjenje na travinju Slovenije je pozdravil udeležence ter predlagal delovno predsedstvo:
Za predsednika: mag. KLEMENČIČ Stane
Zapisnikar: mag. PEVEC Tatjana
Overovatelj zapisnika: BRODNJAK Ivan
SKLEP: Delovno predsedstvo je bilo soglasno sprejeto.
add 2) Poročilo o delu društva je podal predsednik društva:
Člani upravnega odbora društva smo se v jeseni aktivno vključili v pripravo programa razvoja kmetijstva, živilstva, gozdarstva in ribištva za obdobje 2000-2002 na ta način, da smo pripravili predlog za vključitev ukrepa “urejanje pašnikov”. Razpis za urejanje pašnikov, je torej delno tudi rezultat naše aktivnosti.
Finančno poročilo je tudi podal predsednik društva. Društvo je v lanskem letu uspešno poslovalo.
SKLEP: Finančno poročilo je soglasno sprejeto
Razprava:
Klemenčič: Slovenijo bi po geografskih in podnebnih razmerah lažje uvrstili v OSREDNJO EVROPO
Vidrih: Sedaj, ko se vključujeta tudi Makedonija in Malta, bo Slovenija verjetno sprejeta v skupino za osrednjo Evropo
add 3) Program dela:
Razprava:
Leskošek: Kako bi lahko ohranili zaraščajoče travne površine oziroma jih obnovili. Zaraščanje je splošen slovenski problem in je potrebno širše sodelovanje – tudi ministrstvo za okolje. Dobrodošla bi tudi ekskurzija v Avstrijo na intenzivna travniška gospodarstva.
Klemenčič: Po drugi strani pa v ravnini opuščamo veliko površin. Kmetijska svetovalna služba organizira veliko ekskurzij za kmetovalce in bi bilo idealno, če bi lahko organizirali strokovno ekskurzijo za kmetijske svetovalce.
SKLEP: Naslednjo skupščino bo organiziral Kmetijski zavod Maribor na temo: Paša telic in drobnice na smučarskih površinah.
SKLEP: Na skupščino naj bi povabili tudi sodelavce iz MKGP, da se seznanijo z delom na terenu.
add 4) Strokovni del : IZKUŠNJE S TDM NA TRAVINJU NA OBMOČJU PTUJA
LESKOVAR Stane: Kmetijstvo na območju OZVŽ Ptuj – na kratko je bilo predstavljeno stanje kmetijstva na območju petih upravnih enot (Ptuj, Ormož, Lenart, Radlje ob Dravi in Slovenska Bistrica)
TUMPEJ Igor:Vpliv izkoriščanja travinja na kakovost krme – predstavil je rezultate poskusov na intenzivnem travinju. Na njivskih površinah intenzivno izkoriščajo travinje po vzoru Nizozemske. Sejejo travno mešanico sestavljeno iz:
trpežne ljuljke 64 % (več različnih sort)
mačji rep 24 %
bele detelje 12 % - v zadnjem času jo opuščajo, zato ker se premočno razraste
Največje pridelke dajejo tetraploidne sorte trpežne ljuljke. V poskusih so jo gnojili z 250, 400 in 700 kg čistega dušika na hektar in opravili košnjo vsakih 7 dni. V praksi imajo do šest (6) košenj pri gnojenju z 250-400 kg N/ha (skupaj mineralni N in dušik iz živinskih gnojil).
V sortni listi iz leta 1999 so kot tetraploidne trpežne ljuljke navedene tri sorte – Barvestra, Marino in Tivoli (opomba Pevec).
Po končanem predavanju je sledila razprava na prvi dve predavanji.
SKLEP: Potrebno bo zopet ustanoviti strokovno skupino in se o vseh teh problemih intenzifikacije travinja pogovarjati.
Sledila sta še dva predavanja:
TUMPEJ Vlado: Problematika gospodarjenja na intenzivnem travnatem svetu – avgusta ne gnojijo več travnikov, ker drugače do zime preveč zrastejo in spomladi imajo probleme s snežno plesnijo.
ZAVRATNIK D.: Problematika notranjih parazitov pri čredah na paši – na kratko so bili predstavljeni razvojni krogi jetrnega metljaja in metljaja vampa.
Tudi po teh dveh predavanjih se je razvila razprava, ki je odprla kar nekaj vprašanj: kako vpliva samohodni silo kombajn na zdravstveno stanje živali, prednosti kosilnika+gnetilnika, koliko krme bi bilo s posevki pasje trave, kako pripravimo travinje na prezimovanje, če je dolga in lepa jesen,………?
add 5) Razno
Ker je bil v dvorani vedno slabši zrak se je vsem mudilo na ogled travinja na kmetijo Fingušt v Orehovi vasi. Kljub naglici smo sprejeli SKLEP: prof. FAJDIGA Gvidu se pošlje v imenu članov društva pozdrave – pošlje Vidrih Tone.
Zapisala:
PEVEC Tatjana
Overovatelj:
BRODNJAK Ivan