Sol na pašniku
Prof.dr. Tone Vidrih, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo, Ljubljana
Natrij in klor se nahajata v soli (navadna, kuhinjska, živinska, NaCl) in živali ju potrebujejo veliko več kot ju lahko dobijo samo z zauživanjem zelinja na paši. Zato mora biti vedno in povsod poskrbljeno, da imajo živali na pašniku tudi sol. Imeti jo morajo v vsaki ogradi tako kot vodo za napajanje. Ampak ne poleg napajalnega korita, temveč čim bolj proč od njega. In da boste še bolje razumeli pomen ustrezne oskrbe živali na pašni s soljo, si preberite sestavek do konca.
Natrija (Na) je veliko v krvi, slini in medcelični tekočini. Ima pomembno nalogo zagotavljanja čim bolj stabilnih razmer za delovanje celic telesa in v njih samih je natrija malo. Povprečno je v telesu 1,1 – 1,4 g natrija na vsak kilogram žive teže. Značilno zanj je hitro kroženje v samem telesu. V prebavila pride vsak dan toliko natrija kot znaša njegova skupna teža v telesu. Največ ga pride tja s slino in sicer pri govedu 300 – 650 g natrija (100 – 190 l sline/dan) in pri ovcah 20 – 50 g natrija (6 – 16 l sline/dan). Veliko natrija izgubijo iz telesa doječe (molzne) živali. V vsakem litru mleka je 0,3 – 0,8 g natrija in že za 15 litrov mleka molznica izgubi 10 g natrija na dan. Ob pojavu mastitisa se vsebnost natrija v mleku poveča za petkrat in s tem tudi njegovo izgubljanje iz telesa. V ledvicah se vskladišči nekaj natrija tako, da se nezadostna oskrba telesa z njim ne pokaže takoj kot pomanjkanje te rudnine v prehrani živali.
Iz zelinja, ki ga živali zaužijejo na pašniku, zelo dobro izkoristijo natrij. Žal je v rastlinah ruše zelo malo te rudnine, saj je v zemlji slabo vezana in se hitro izpira v nižje plasti, izven dosega korenin rastlin ruše. Poleg tega obstajajo velike razlike med posameznimi vrstami rastlin v pogledu vsebnosti natrija. Veliko natrija vsebujejo trpežna ljuljka, pasja trava, volnata medena trava, nokota in bela detelja. Malo natrija vsebujejo latovke, bilnice, mačji rep, šopulje, črna detelja in lucerna. Zelinje pašnika naj bi v povprečju vsebovalo 0,7 – 0,9 g natrija na kilogram suhe snovi, da bi ovce lahko pokrivale potrebe po tej rudnini. Za govedo so te vrednosti od 1,0 – 1,2 g Na/kg suhe snovi (0,1 – 0,12 %) ker manj prebiralno pase rušo raznoliko po sestavi. In v rastlinah ruše, ki sprejmejo zelo malo natrija (natrofobne rastline) je v povprečju manj kot 0,5 g Na/kg suhe snovi (0,05 %). Če je zemljišče slabo rodovitno je v ruši še večji delež natrofobnih rastlin zato je v zelinju še manj natrija in je toliko bolj pomembno, da imajo živali na pašniku stalno na razpolago sol. To naj velja predvsem za pašnike v hribovitem svetu in na krasu.
Zaradi vsega razloženega je težko natančno svetovati koliko soli naj dobijo živali na pašniku, da jim ne bo v škodo ampak v korist. Imamo obsežne preglednice s podatki o tem koliko natrija potrebuje v obroku posamezna vrsta in kategorija živali za vzdrževanje, rast ali prirejo mleka in po drugi strani koliko dodatka rudnin potrebujejo živali pri hlevski reji, ampak kako bo posamezna žival na pašniku oskrbljena z natrijem, je prepuščeno njej sami. Tako kot je prepuščeno nam kako slano juho bomo pojedli. Na pašniku moramo živalim samo zagotoviti da bodo imele sol ves čas na razpolago in prav tako tudi vodo za napajanje. Če katera od živali zaužije preveč soli bo odvečen natrij izločila v seču, če se bo lahko dobro odžejala. Živali, ki imajo na pašniku stalno na razpolago sol lažje prenašajo vročino, saj popijejo več vode in se zato tudi več pasejo.
Odvisno od teže potrebuje mlado govedo 2 – 4 g natrija na dan. Krave molznice tudi do 15 g natrija na dan, če od njih dobimo 20 l mleka. Jagnjeta potrebujejo dnevno 0,3 – 0,6 g natrija in doječe ovce 0,9 g natrija. Dnevno količino soli, ki naj bi jo zagotovili živalim na pašniku dobimo, če navedene vrednosti pomnožimo z 2,5. Ker vsega natrija iz soli živali ne morejo izkoristiti in ker je nekaj soli tudi izgubljene (raztros, izpiranje) iz solnika, si lahko zapomnite naslednje številke. Za vsak mesec paše potrebujemo za eno govedo od 1 – 2 kg soli, za odraslo ovco 0,5 kg soli, za kozo molznico 0,75 kg soli in za konja 2,5 kg soli. Pomnožite te številke s številom živali v vaš čredi in dobljene količine primerjajte s tistim kar ste živalim ponudili. Iz izkušenj vem, da živali na pašniku pogosto dobijo manj kot potrebujejo. Razlog za to je pri nekaterih bojazen, da bo živalim v škodo samopostrežba s soljo. Drugi bi radi nekaj privarčevali in tretji zaradi malomarnosti pozabijo na sol. Takim svetujem naj poskusijo z uživanjem neslane hrane. Če se živali po premestitvi v novo ogrado slabo pasejo in kmalu kažejo potrebo po premestitvi v naslednjo ogrado, potem v tistem zelinju zelo manjka natrija in v ogradi nimajo zagotovljene soli.
Najbolj gospodaren način oskrbe pašnih živali z natrijem je z živinsko soljo, ki jo nasujemo vsakih par dni v solnik. Tako bo manj izgub v primeru večdnevnega dežja. Posoda za sol naj bo lahka, da jo bomo lahko premeščali po pašniku in s tem potegnili živali tja kjer želimo, da bi pustile več izločkov. S pogostim premeščanjem solnika bomo dosegli bolj enakomerno zagnojenost pašenega zemljišča. Sol z raznimi drugimi rudninami stisnjena ali zlepljena v blok ali lizalni kamen ni dober način oskrbe živali na pašniku z natrijem. Z lizanjem kamna poteka zauživanje soli prepočasi, živali se manj pasejo in če je v lizalnem kamnu tudi snov, ki živalim ugaja po okusu (sladko), potem zelo naraste račun za oskrbo živali z natrijem. Če jim damo samo sol, jo bodo zaužile le toliko kot njihovemu organizmu manjka natrija. Seveda moramo postopno navajati živali na samopostrežno s soljo. Če soli že dolgo časa niso dobile in so zelo "lačne" po natriju, potem jim vsak dan damo samo toliko soli kot je njihova dnevna potreba in šele, ko bo najhujša lakota po natriju potešena, jim damo soli za več dni skupaj.
S soljo zaužijejo živali tudi veliko klora (Cl), za katerega velja podobno kot za natrij. Največ se ga nahaja v telesnih tekočinah, predvsem tistih ki varujejo in skrbijo za prehrano osrednjega živčevja. Dnevno potrebujejo živali celo več klora kot natrija in v zelinju pašnika ga je več kot natrija, saj so kalijeva gnojila narejena na osnovi kalijevega klorida (KCl). Tudi višek klora izločijo živali s sečem, iztrebki in znojenjem, če le imajo na razpolago dovolj vode posebno v najbolj vročih poletnih dneh.
Slika 1: Veliko natrija vsebujeta bela detelja in navadna nokota, medtem ko sta črna detelja in lucerna siromašni na natriju. |
Slika 2: Solnik za drobnico je lahko narejen iz dveh vzdolžno prerezanih alkaten cevi, ki sta pritrjeni na desko. |
Slika 3: Solnik za govedo naj bo narejen iz pneumatike in pritrjen v tla ali privezan za kol kadar poteka paša na nagnjenem zemljišču. |