Vse bo hkrati!

Prof.dr.Tone Vidrih, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo, Ljubljana

Sneg, ki smo ga dobili letošnjega marca ne bo veliko zadržal pomladanske hitre rasti ruše. Zagotovo pa je dosegel, da bomo imeli manj časa na razpolago, da postorimo vsa potrebna dela na pašnikih. Ureditev ograje  je tisto, kar moramo najprej postoriti. Živali je treba čim hitreje preseliti na pašnik, da jih ne bo treba streči v hlevu. Tako nam bo ostalo nekaj več časa za vsa druga pomladanska dela ali za počitek, kadar nas bo pestila pomladanska utrujenost.

 

Usposobitev elektroograje

Kdor je bil vesten pri postavljanju stalne elektroograje in je pri tem uporabil tudi kakovosten material (kole, izolatorje, žica), bo imel malo dela z usposobitvijo ograje za novo pašno sezono. Zaradi krčenja žic ograje pozimi ali velike teže zmrznjenega snega, so napenjalni koli lahko nagnjeni ali je zemlja okrog njih zrahljana zaradi zmrzovanja. Zato najprej obhodimo vso ograjo in s seboj moramo imeti železno cev s privarjeno kocko na enem koncu - nabijalo in vedro kamenja. Nagnjen napenjalni kol poravnamo, dodamo okrog njega nekaj kamenja, ki ga nabijemo v zemljo. Tako bo kol brez škode prestal ponovno napejanje žic in ograja ter z njo pokrajina bosta dobili negovano podobo.

Ko končamo z delom na napenjalnih kolih, pride na vrsto napenjanje žic. Na pot okrog ograje vzamemo s seboj vedro z napenjalci in zatiči, vzvod za napenjalce, ščipalne klešče in 10 metrov žice. Napenjalce namestimo prav na isto mesto na žici, kjer so bili tudi pretekla leta. Njegov odtis na žici je dobro viden, zato z odkrivanjem tistih mest ne bo težav. Včasih najdemo na takem mestu utrgano žico. Lahko je to zaradi teže snega ali naleta divjadi. Na takem mestu lahko uporabimo napenjalec tudi zato, da oba utrgana konca žice povežemo skupaj. Napenjalec ima dve izvrtini na obodu s tiste strani, kjer se nahaja tudi kvadratna odprtina za nastavek vzvoda za vrtenja napenjalcev. Konca utrgane žice  potisnemo skozi izvrtini, ju upognemo in zavrtimo napenjalec. Najprej napnemo najnižjo žico v ograji in nato še vse ostale.  Pri delu z vzvodom za napenjalce morate biti previdni, da se vam ne bo zavrtel nazaj in vas udaril v obraz. Pred vsakim poprijemanjem vzvoda med vrtenjem napenjalca, zataknite vzvod na enem koncu za žico, ki jo napenjate. V ta namen je vzvod na enem koncu tudi tako zvit kot je. Med potjo ob ograji poravnavamo nosilne kole in distančnike v navpični položaj, da bo imela ograja predvideno višino.

 

Priključitev na pašni aparat

Še isti dan, ko boste napeli žice v elektroograji, jo morate tudi priključiti na pašni aparat. Tako boste preprečili dvojno škodo. Najprej tisto, ki jo lahko povzroči divjad na ograji s trganjem žic zaradi nočnega obiska na vašem zemljišču in s pašo na zelinju, ki je bilo verjetno namenjeno za prehrano vaših živali. Kar 80 % vseh težav, s katerimi se srečamo pri delovanju elektroograje, je tako ali drugače povezanih s slabo in zanemarjeno ozemljitvijo pašnega aparata. Za pašne aparate velike in udarne (Smart Power) moči, ki so edini primerni za stalne elektroograje, moramo biti še bolj pozorni na tesnost spojev na povezavi med cevmi ozemljitve in priključkom za ozemljtev na pašnem aparatu.  Ali so ti spoji še vedno dovolj dobri za prenos udarne moči električnega pulza nazaj v pašni aparat, kadar se žic elektroograje dotakne žival, lahko preverimo na naslednji način:

1. v ograji, vsaj 100 metrov proč od pašnega aparata, zapičimo v zemljo štiri kose žice in jih zavijemo preko žice v ograji. Tako smo napravili zelo močan kratek stik in smo vso energijo pulzov usmerili v zemljo ter preko ozemljitve (če je dobra) nazaj v pašni aparat. 

2. z voltmetrom izmerimo napetost na ozemljitvi tako, da se dotaknemo ozemljitve in zemlje v smeri kratkega stika v ograji, kot je prikazano na priloženi sliki.

3. če izmerimo manj kot 200 V napetosti na ozemljitvi, potem je ta zelo dobra. Višjo napetost ko izmerimo, slabša je ozemljitev in spoji na njej. Elektroograja ne bo služila namenu za katerega ste jo postavili, če ozemljitev ne bo odlična.

In še nekaj za tiste, ki boste na novo postavljali elektroograjo. Vedno uporabite kakovosten material. Čevlje kupimo zato, da imamo noge na suhem in toplem. Obleko zato, da nas greje in da bo naša podoba bolj všečna tudi drugim. Avto zato, da se hitro in varno prepeljavamo po opravkih ali odpotujemo na morje. Kupite čevlje, obleko in avto poceni in imeli boste več nevšečnosti in težav kot pred nakupom teh poceni stvari. Ja, pri hrani lahko nekaj časa goljufamo svoje telo s poceni hrano, ker škodljive posledice iz telesa običajno "zemlja ven vzame". Poceni nakup je vedno drag nakup in v veliko korist samo tistim, ki tak material prodajajo. Tako tudi najcenejša žica ali poceni izolatorji in pašni aparat zagotovo niso dobre kakovosti. Zaradi nekakovostnega materiala je pozneje vsako pomlad na elektoograji veliko dela in zapravljenega časa. In ravno slednjega nam bo letos zelo primanjkovalo.

Slika: Preskus ozemljitve pašnega aparata. Ozemljitev je narejena pravilno saj se elektroni (zvezdice) vračajo na cevi od ozemljitve.

Nazaj na vsebino