Vetrolom za zimo

 Prof.dr.Tone Vidrih, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo, Ljubljana

 Vse več rejcev se poskuša s prezimovanjem domačih živali na prostem  in prav je tako. Zima je namreč dober čas, da postanejo živali odporne in če bodo odporne, bodo zdrave in če bomo ljudje jedli meso zdravih živali, bomo morda tudi sami bolj trdnega zdravja. In če tega ne bomo znali ali hoteli uporabiti v našo korist, potem bomo pač morali bolj pogosto segati po zdravilih v veselje farmacevtske industrije. In zakaj ni smotrno, da bi z več zdravili tudi živalim pomagali do boljšega zdravja, si poskusite razložiti sami!

 Kljub navedenemu v zgornjem odstavku je treba živalim nuditi možnost, da si v izredno neugodnih vremenskih razmerah lahko poiščejo mesto, kjer bodo lažje prebile tisti neugoden čas. Take izredno neugodne razmer za bivanje na prostem običajno nastopijo v zimskem času zaradi močnega vetra. Zelo nizke temperature niso tisti dejavnik, ki povečajo neugodje živali pri bivanju na prostem, temveč »vetrovno pogojena temperatura«. Kadar je temperatura zraka okrog ledišča in če piha veter s 45 km/uro se počutimo podobno kot takrat, kadar je dan brez vetra in je temperatura zraka -170 C. Na krasu je dobro poznan ta neugoden občutek vetrovno pogojene temperature. Čeprav je to toplejši predel Slovenije brez ostrih zim burja ohladi človeka do kosti.  

Kadar živali prezimujejo na prostem se hitro navadijo poiskati zavetrje. Predvsem manjše živali (jagnjeta, teleta) izkoristijo vsako kotanjo, jarek, greben ali odraslo žival, da se zavarujejo pred vetrom kadar počivajo. Zaradi relativno večje površine na enoto mase telesa, manjše živali hitreje izgubljajo toploto in zato goved bolje prenaša nizke temperature kot drobnica. Čeprav je v deželici na sončni strani Alp vse več grmovja in tako tudi vse več zavetrja na kmetijskih zemljiščih, bi s postavitvijo vetrolomov na pašniku, tam kjer bodo domače živali prezimovale na prostem, doseglo dvoje:

1. Omilili bi neugodne razmere za bivanje živine na prostem v primeru močne vetrovnosti  in nizkih temperatur.

2.  Nabrali bi zaloge snega v obliki zametov za oskrbo živine z vodo za napajanje na pašniku v zimskem in pomladanskem času. 

 Snežne ograje, ki jih postavljajo vsako leto na izpostavljenih odsekih avtoceste povzročijo kopičenje snega na takem mestu, da zamet ne bo oviral prometa po cesti. Tak raven vetrolom ni primeren za ureditev zavetrja živalim, saj na zavetrni strani nastane zamet po vsej dolžini zavetrja. Tam kjer imajo pozimi sneg mora biti vetrolom narejen v obliki pluga ali črke V s kotom 90o  med stranicama. Podobno učinkovit je tudi polkrožni vetrolom, ki odvrne veter s snegom od območja kjer želimo imeti počivališče ali krmišče za živali. Stranice vetroloma morajo biti polno zaprte, da bo čim manj snega odloženo  v zavetrje. Vetrolom ne sme biti širši od  njegovih 15 višin. Širina zavetrja, ki nastane je običajno 85 % širine vetroloma in se razteza v dolžino petih višin vetroloma (60 % zmanjšana moč vetra). Na robeh zavetrja nastane zamet in vhod v zavetrje je v podaljšku vetroloma, kjer je tudi moč vetra zmanjšana.

 Na odraslo govedo naj bi zagotovili 4 - 5 m2 zavetrja, zato bo višina vetroloma odvisna od števila živali v čredi, ki bodo prezimovale na pašniku.  Vetrolom visok 1,8 m naj bi zadoščal za 80 krav dojilj. Vetrolom je lahko postavljen na stalnem mestu tako, da stoji povprek na smer vetra, ki najpogosteje piha in povzroča neugodje pri bivanju na prostem. Še bolje je izdelati tak vetrolom, da ga lahko premeščamo. Dovolj je, da stoji na sanem podobnem podnožju in ga bomo lahko povlekli tja kjer bomo želeli, da živali opravijo koristno delo; dobro pognojijo siromašno zemljišče.

 Za ovce napravimo vetrolom tako, da na betonsko mrežo napnemo močno ponjavo in na zemljišču toliko učvrstimo, da bo vse skupaj kljubovalo tudi najmočnejšemu vetru. Seveda krmljenja živali ne smemo vso zimo izvajati samo in edino na mestu kjer je postavljen vetrolom. Ker živali največ časa prebijejo tam kjer dobijo krmo, moramo krmljenje na pašniku izvajati tako, da bodo izločki živali in ostanki mrve ali silaže čim bolj enakomerno razporejeni po celem zemljišču oziroma tako, da bo siromašen del pašnika deležen boljšega gnojenja z izločki živali in ostanki krme kot rodovitnejši del zemljišča. Za vetrolomom naj bi živali dobile krmo samo takrat kadar bi nastopile pozimi izredno neugodne vremenske razmere za bivanje na prostem, zaradi močnega vetra. Da si boste zapisano o vetrolomu lažje predstavljali, si oglejte še priloženo sliko.

 Slika 1:  Območje zavetrja za vetrolomom in območje nabiranja snega

 

Nazaj na vsebino