Pasa perutnine
Prof.dr.Tone Vidrih, BF, Oddelek za agronomijo, Ljubljana
Pasa perutnine (kokosi) dobiva vedno vecji pomen, ker je vse vecje povprasevanje po hrani pridelani na sonaravni nacin in vse glasnejse so zahtev po prizanesljivejsem ravnanju z domacimi zivalmi, ki jih redimo zaradi pridobivanja hrane. Sedaj je ze dokazano, da jajca kokosi, ki si lahko poiscejo del krme na pasniku, vsebujejo vec zdravju koristnih snovi za cloveka, kot jajca tistih kokosi ki jih redijo v kletkah samo s krmili Podobno kot pri pasi prezvekovalcev, moramo tudi pri pasni reji kokosi doseci, da bo pasa kakovostna, rusa trpezna in zivali zdrave, le tako bo tudi zasluzek s prodajo jajc dober. Se vec, predpisi Evropske zveze, ki se nanasajo na prodajo jajc iz pasne reje kokosi, dolocajo, da mora vsaka nesnica imeti najmanj 10 m 2 prostora na pasniku, prenocuje lahko najvec 25 kokosi na m 2 povrsine in za prenocevanje mora vsaka imeti na precki najmanj 15 cm prostora. V premicnih ali prevoznih kurnikih kokosi prenocujejo na pasniku in tam tudi nesejo jajca.
Rusa in kakovost pase
Za uspesno pasno rejo kokosi moramo izbrati rodovitno in odcedno zemljisce, ki ga je treba dobro poapniti. Struktura zemlje mora biti cim boljsa, saj je poznano kako mocno kokosi lahko zgazijo tezka ilovnata tla. Predno bodo kokosi prisle na pasnik, moramo tam ustvariti gosto in nizko ruso. Mladi listi trav, detelj in zeli so tudi za nesnice krma odlicne kakovosti. Gosto ruso najlazje ustvarimo s paso ovc in koz. Tudi na pasniku za krave moznice, kjer imajo vpeljano intenzivno paso povprek, je rusa zelo primerna za paso kokosi, saj je nizka in gosta ter dobro varuje zemljo pred pretiranim gazenjem. Tam kjer nimajo govedi ali drobnice, da bi z njimi vzdrzevali primerno ruso za paso kokosi, bodo morali s setvijo mesanice trav in detelj ter zgodnjo in pogosto kosnjo ustvariti gosto ruso, predno bodo na paso tja spustili kokosi. V mesanici naj ne bo visokih vrst trav. Najbolj primerni travi sta trpezna ljulka in travniska latovka. Delez bele detelje naj bo velik, ker njene pritlike v rusi odlicno varujejo tla pred gazenjem in kokosi z lahkoto popasejo siroke liste te rastline, ki so na neznih pecljih dvignjeni od tal. Hranilna vrednost bele detelje je za 30% boljsa in vsebuje vec rudnin kot trave. Zivali jo hitro prebavijo, zato so hitro lacne in se se vec pasejo. Ker tako zauzijejo vec hranilnih snovi, bo tudi jajc vec, ce bo v rusi veliko bele detelje.
Sistem pase
Nadzor nad dogajanjem na pasniku je pri pasni reji kokosi, se bolj nujen kot pri pasi prezvekovalcev ali konj. To pomeni, da moramo imeti nadzor nad velikostjo zemljisca, kjer se zivali pasejo, koliko zivali se tam pase in kako dolgo lahko ostanejo na dolocenem predelu pasnika. Za paso kokosi je zato primeren samo sistem pase "po credinkah". To paso po credinkah je treba razumeti kot pogosto menjavanje zemljisca, kjer se kokosi pasejo. Cim bolj pogosto bomo to delali, tem boljse bo, tako za ruso, kot za kokosi. Sistem pase povprek, kjer krave ostanejo tudi dva meseca na isti povrsini, nikakor ni primeren za pasno rejo kokosi nesnic.
Kar iz dveh razlogov moramo tudi z nesnicami izvajati credinsko paso:
1. V naravi kokosi je, da se kopljejo v prahu. Kadar je veliko kokosi dolgo casa na istem zemljiscu, potem bodo kmalu napravile na paseni povrsini menihe (kupe), ki jih bo prekrivala ostra sopasta trava. Take trave kokosi ne pasejo rade in tudi pokosimo tezko tako sopasto ruso. Kadar je pasnik unicen do take stopnje, ga je treba preorati in ponovno zasejati z dobro vrsto trave in detelje. To pa podrazi rejo kokosi na pasniku.
2. Vsako zivo bitje ima nesteto zajedalcev v obliki zuzelk ali drobnozivk. Z obcasnim premescanjem kokosi nesnic po pasniku (credenjem), preprecujemo prekomerno razmnozitev teh zajedalcev na dolocenem mestu. Predno se kokosi zopet vrnejo na isti del pasnika, bodo soncni zarki in drobnozivke v zemlji, verjetno pokoncale glavnino tistih zajedalcev, ki kokosim lahko skodujejo.
Ograjevanje in varovanje kokosi
Nadzorovane pase si brez ucinkovitega ograjevanja ni mogoce zamisliti pri nobeni vrsti zivali. Elektromreze izdelane predvsem za varovanje perutnine pri bivanju na prostem pred zvermi (lisica, dihur, pes, macke, podgane), so zelo prirocne tudi za postavitev credinke, ki jo potrebujemo pri pasni reji kokosi. Elektromreza za perutnino je podobna tisti za drobnico, samo gostejsa je in visja. Izdelana je iz plasticnih niti, v vodoravne linije pa so vpletene se kovinske niti, po katerih posilja pasni aparat mocne pulze elektricnega toka v vse dele mreze. Spodaj je mreza pletena zelo gosto, tako da se roparska zival zagotovo dotakne elektricne zice v mrezi, kadar bo poskusala priti skozi. Elektromreza je visoka 112 cm in kokosi je ne bodo preskocile, ce v njeni blizini ni bo predmetov (gajbe, zaboji, bale) na katere bi se lahko kokosi povzpele, da bi videle preko ograje. Mreza je dolga 25 oz. 50 metrov in obesena na 9 oz. 14 kolickov s kovinsko konico. Hitro jo lahko prestavimo na drug del pasnika, kadar zelimo narediti novo credinko. To naredimo takrat, ko pade mrak in so kokosi ze pri pocitku v kurniku. Samo na vogale izbranega zemljisca zabijemo lesene ali zelezne kole, na njih privezemo elektromrezo in jo s pomocjo prilozenih kolickov postavimo pokonci ter dobro napnemo.
Tam kjer imajo ze urejene pasnike za goved ali drobnico, bi bila pasna reja kokosi nesnic zelo preprosta. Credinko za kokosi bi prestavljali po pasniku tako, da bi elektromrezo lahko vsakokrat prikljucili na obstojeco elektroograjo pasnika. Morda pa bi se s paso kokosi poskusili mladi prevzemniki kmetije in tako prisli do nekaj vec zepnine, ce bi jim uspelo tako prirejena biojajca dobro prodati v soli. Tisti, ki nimajo urejenega pasnika z elektroograjo, bodo morali poleg elektromreze kupiti se pasni aparat, najbolje baterijskega, da ga bodo lahko premescali skupaj s prestavljanjem credinke. Tudi v tem primeru je odlicna ozemljitev pasnega aparat edino zagotovilo, da bo v elektromrezi pulz elektricnega toka dovolj mocan. Le tako je mogoce doseci, da bodo zveri vase kokosi na pasniku samo opazovale, ne pa jih tudi kradle.