red.
prof. dr. Matjaž Potrč
šol. leto: 2005/2006
predmet:
FILOZOFIJA KOGNITIVNIH ZNANOSTI II
(III. letnik S; sreda 18:50 - 20:30)
Uvodna
opomba
Delo na univerzi se razlikuje od osnovne šole. Zato ustvarjalni profesor vsako leto spremeni in prilagodi program na temelju pedagoških izkušenj. Pri Red. Prof. Dr. Matjažu Potrču se mora kandidatka, ki želi opraviti izpit, pripraviti na temelju predavanj in materiala, ki velja za tekoče študijsko leto, to je za leto, v katerem je imela predavanja vpisana! Red. Prof. Dr. Matjaž Potrč zato ne bo več nujno preverjal znanja po nekakšnih »splošnih« seznamih, ampak na temelju sodelovanja študentke med letom ter le med tekočim letom, v katerem je ta vpisana. Kot je bilo dogovorjeno v začetku šolskega leta lahko študentka izbira med tem, da svojo izpitno obveznost pri predmetu opravi z delom med letom (tj. s predstavitvijo seminarja in oddanimi izročki) ali pa kot klasičen izpit na koncu leta, za ta izpit mora študentka prebrati vso navedeno literaturo (Glej seznam in napotke na koncu strani!) in odgovarjati na vprašanja, ki jih ta zajema in hkrati na vprašanja iz snovi obravnavane na predavanjih.. Kot delo med letom se upošteva naslednje
-
prisotnost študentke
na predavanjih, ki se vsakič
beleži in overovi s podpisom (študenka, ki med letom nikoli ni bila prisotna, tisto
leto ne more dobiti ocene);
- do
šest kratkih pripomb
dolžine
približno ene strani, kot odzivov na med predavanji načeta vprašanja
– te pripombe je mogoče oddati zgolj neposredno (naslednji teden) po danem predavanju,
nikakor pa ne »za nazaj«;
Seznam prisotnosti in opravljenih obveznosti (klikni na povezavo do *.xls datoteke!!!)
12.
oktober 2005:
Zavest. Subjektivno in objektivno. Prva in tretja oseba. Lahki in težki problemi zavesti. Miselni poskus možgani v kadi.
19.
oktober 2005:
Resnica. Tarski: (T) "p" je R čee p. Neposredna korespondenca: a. bitnosti, b. relacije, c. povezava. Posredna korespondenca: primeri, ko bitnosti ni, pa je stavek še vedno resničen. Potem: možni svet kot semantični model. Resnica kot posredna korespondenca. Misel, jezik, svet. Propozicije, stavki, izjave. Resnica je pravilna zatrdljivost pod kontekstualno spremenljivimi semantičnimi standardi.
26.
oktober 2005:
Zavest: Kako je biti netopir? Redukcija. Subjektivno in objektivno. Prva in tretja oseba. Zavest kot predpostavka naperjenosti. Moralne dileme, konflikt dolžnosti in prima facie dolžnosti.
2. november 2005:
Dobro: realizem in nominalizem. Resnica kot posredna korespondenca in neopisni kognitivizem. Performativ in deskriptiv. Pristne sodbe in prepričanja.
9. november 2005:
Estetska sodba. Predstave, misli, čustva, stremljenja. Pravila brez izjem, pravila z izjemami, posamičnosti. Intuicionizem.
16. november 2005:
Atomarnost ločevalnega pristopa do zavesti/fenomenologije in intencionalnosti. Intencionalnost fenomenologije: bogastvo in prostorska umeščenost zavestnih kvalitativnih doživljajev. Fenomenologija intencionalnosti: napačnost teze nedoločenosti prevoda. Teza zavestne fenomenologije, ozka vsebina. Zmotnost teorij širokih vsebin. Bogastvo zavesti kot težkega problema.
23. november 2005:
Občutkovne podlage ustvarjalnosti: Utrujenost občutkov in pozornosti. Obramba proti dolgočasnosti: nasprotje, stopnjevanje, snov in sprememba, zadržki. Holizem ustvarjalnih načel pri umetniškem delu in pri delovanju. Podlaga presojanja.
30. november 2005:
Pojmovanje življenja in moralne dileme. Tradicionalna etika svetosti življenje in Singerjeva "nova etika". Problem določitve trenutka smrti in neaktivnosti možganov. Uporabna etika in (kognitivna) znanost.
7. december 2005:
Zapis/govorica. Frege. Predpostavljeno. Jezikovne igre, kotekstualizem. Projekt: partikularizem.
21. december 2005:
Ontološka nedoločenost: meta-metafizika. Ontološka vprašanja: notranja, zunanja. Carnapovska intuicija. Realistična intuicija. Vzročni kompatibilizem.
4.
januar 2006:
Moorova moralna fenomenologija. Moralni realizem, intuicionizem, nenaturalizem, utilitarizem. Mackie: metafizična, spoznavna čudnost. Argument odprtega vprašanja. Natualistična zmota. Zavest, kvalitetni dozivljaji in kognitivna fenomenologija.
11.
januar 2006:
Intencionalnost: predmetna vsebinska teorija. Pomenski odnos: beseda, referent. Dej, vsebina, predmet.
15.
februar 2006:
Holizem razlogov in partikularistična normativnost. Utišanje/obrat. Modularnost. Problem okvira. Ustreznost.
22.
februar 2006:
Opis spoznavnega sistema: quinovstvo, izotropičnost. Tvorba/sprejemenje novih prepričanj. Normativnost: (a) negativno: ni splošnih pravil; (b) pozitivno: morfološka vsebina in dinamična kognicija.
1.
marec 2006:
Jezik, misel in svet. Teorija opisov, strogi označevalci, vztočne teorije.
8.
marec 2006:
Nejasnost in brezmejnost: niz sorites. Problem mnogih. Svet je jasen. Jezik/misel sta nejasna. Zavest kot jasno zaznavanje.
15.
marec 2006:
Zavest in fizična stvarnost. Kvalitativni doživljaj. Fenomenologija intencionalnosti in intencionalnost fenomenologije. Mereologija in teorija množic.
22.
marec 2006:
Fenomenalna zavest. Zavest dejavnika. Izkustvo stanja in izkustvo dejavnika. Voljnost dejavnosti. Problem izključitve dejavnika. Izkustvo fenomenalnega spoznanja. Zavrnitev notranjega skepticizma.
29.
marec 2006:
Kategorizacija in dvoumna jedra. Zavest, naerejnost, izkustveni svet, svet. Fenomenologija intencionalnosti. Zavest kot Vezava izkustvenga sveta. Zavest usmerja k ustreznosti.
5.
april 2006:
Zombiji: argument predstavljivosti za zombije; argumenti proti zombijem; funkcionalizem, fizikalizem. Estetsko ustvarjanje: utrujenost pozornosti, monotonost, kontrast, stopnjevanje, zadržanje.
12.
april 2006:
Kvalije kot cement izkustvenega sveta. Jasnost, nejasnost, možgani v kadi. Seminar: Etični partikularizem in moralno pomembne lastnosti.
19.
april 2006:
Partikularistična semantična normativnost. Problem okvira. Dinamična kognicija. Paslike in relnost barv.
26.
april 2006:
Duh in telo. Kvalitete. Jackson in epifenomenalizem. Dualizem, fizikalize, materializem. Argument iz znanja, modalini argument. Zavest.