ms. Petra Sedej, Ljubljana SI
CEBELNJAK, SPOMENIK KULTURNE DEDISCINE
V Belinki, največjem slovenskem proizvajalcu lesnih premazov, že več kot 25 let razvijamo in izdelujemo sredstva za zaščito lesa, pri tem pa si prizadevamo storiti še kaj več kot zgolj proizvajati in prodajati. Pri ljudeh spodbujamo odnos do lesa kot žlahtnega naravnega materiala, vedno nove, izvirne misli pa speljemo v odmevne akcije.
Akcija IZDELAJMO ČEBELNJAK Z BELINKO je potekala na pobudo Belinke v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije. Namen akcije je bil spodbuditi učence k odkrivanju čebelnjakov, značilnih za določeno pokrajino. Ti se razlikujejo po kritini, konstrukciji in poslikavi.
Učence slovenskih srednjih lesarskih šol je Belinka želela spodbuditi k uporabi ekološko prijaznih proizvodov. Poiskali so zanimiv čebelnjak v naravi ali vsaj podatke in načrt za najlepši čebelnjak v določenem okolju, izbrali materiale in potem izdelali makete v merilu 1:10 ali 1:5. Pobarvali so jih z ekološkimi premazi za les Ambient in Belton aqua.
Danes je čebelarstvo, ki je svoj razcvet pri nas doživljalo že v 18. stoletju, razširjeno po vsej Sloveniji: imamo približno osem tisoč petsto čebelarjev in kar dvanajst tisoč panjev. Čebelarji, ki se povezujejo v čebelarske družine in potem v Čebelarsko zvezo Slovenije, kot zatrjujejo poznavalci, svoje čebele ne le vzgajajo, ampak tudi živijo in dihajo z njimi. Med seboj pa se razlikujejo po tem, kako označijo in poslikajo svoje panje. Tako so nastajale vsem dobro znane panjske končnice. Te so poslikane z različnimi prizori in motivi in pomenijo posebnost slovenskega ljudskega izročila. So eden od odličnih kazalcev naše kulturne dediščine.