Matej Štor, Ljubljana SI
PREPOZNAVANJE ARHETIPSKIH VZORCEV V SLOVENSKI LJUDSKI ARHITEKTURI
V slovenski ljudski arhitekturi se pogosto pojavljajo različni znaki in znamenja. Največkrat zasledimo preproste krožne geometrijske vzorce na lesenih tramovih 'gospodarjih', vklesani so v kamnite portale ali pa so le naslikani na fasadi. Pojavljajo se tudi bolj zapletene ornamentne strukture, na skoraj vseh področjih slovenske ljudske umetnosti.
Med posameznimi znaki in znamenji po vsej Sloveniji je opaziti podobnosti. Pojavljajo se predvsem kot rozete, izvedene na osnovi petkotnikov in šestkotnikov.
Stilno je omenjene znake težko opredeliti; delujejo nadčasovno in simbolno, včasih magično. Obstaja arhitekturna primerjava in navezava stropnih rozet z gotskimi sklepniki. Simbolno jih je mogoče primerjati v svetovnem prostoru, v različnih etničnih skupinah, iz vseh časov.
Po vsem tem se zdi teza, da so omenjeni znaki s svojo preprosto izvedbo zgolj ornament, preenostavna. Če jih gledamo simbolno, nam za svojo vidno zunanjostjo, s katero komunicirajo, lahko ponujajo skrit notranji pomen. Kot arhetipi - pravzorci, katerih se ne da izvesti iz nobenih predhodnih, lahko posredno ali neposredno in na različnih ravneh vplivajo na naša življenja.
V slovenskem izročilu jih je potrebno z razumevanjem njihove vsebine, kvalitete in namena ohraniti ter jih kot pomembne elemente zavestno vgrajevati v arhitekturo.