AA Conference logo

Koncno porocilo

Delovna skupnost ALPE ADRIA
Ministrstvo za kulturo RS
Ministrstvo za okolje in prostor RS
Ministrstvo za znanost in tehnologijo RS
Ministrstvo za solstvo in sport RS
Univerza v Ljubljani, Sola za arhitekturo


4. MEDNARODNA KONFERENCA O LJUDSKIARHITEKTURI MED ALPAMI IN JADRANOM:Nova definicija ljudske arhitekture



1	Konferenca je tekla 20. in 21. oktobra 1994. Po ustaljenem redu so bili najprej na vrsti referati, nato koreferati, drugi dan pa je bil na programu ogled ljudske arhitekture v Dolini in v Kropi.

2	Udele`enci so bili iz Nem~ije, Avstrije, Mad`arske, Italije, Hrva{ke in iz Slovenije. Bilo je kakih 85 strokovnjakov s podro~ij od arhitekture, etnologije, pa vse do upravnih in svetovalnih slu`b po ob~inah in ministrstvih in v parlamentu RS.

3	Referate so imeli arh Krappinger s Koro{ke/A, prof dr Fister iz Ljubljane/SI, arch Zavaglia iz Milana/I, arch Werner iz Muenchna/D, dr Szabova iz Kaposvara/H in arch Salopek iz Zagreba/HR.


4	Konferenca je bila simultano prevajana iz nem{~ine v sloven{~ino in obratno, kar je profesionalno opravil cankarjev dom iz Ljubljane. Za nekaj italijanskih gostov smo imeli konsekutivno prevajalko oba dneva.
5	Potek konference:

a	ZA^ETEK:
	a1 pozdrav in kratek uvod dr Juvanca, Ljubljana
	a2 uradni pozdrav predstavnika Alpe Adria gospoda Gernota Axmanna, Graz/A
	a3 pozdrav prorektorja Ljubljanske univerze dr Jo`eta Ku{arja 
	a4 pozdrav predstavnika Ministrstva za kmetijstvo gospoda T. Belca

	a5 pozdrav predstavnice Republike Slovenije v Projektni skupini HZ gospe Z Ko`eljeve

b	REFERATI:

Uvodno predavanje: mr Herbert Krappinger, Austria
V uvodnem nastopu je gospod Krappinger razvil termin Volksarchitektur A + N (stara in nova ljudska arhitektura ), ki obsega arhitekturo do 2. vojne in po njej. S primeri je postavil tradicionalno arhitekturo v nove projekte kot eksperiment. To je ilustriral s parafrazo Wrightove misli o pretvarjanju arhitekture v razumevanje in obratno, s ~imer se proces oblikovanja prostora zaokro`uje.


Predavanja: dr Peter Fister, Slovenija
Ob novih smereh, ciljih in nalogah raziskovanja ljudske arhitekture predlaga prof Fister novo definicijo: To je tisto stavbarstvo, ki izhaja iz ~lovekovih potreb, zahtev in sposobnosti, da v razpoznavne oblike vseh vrst stavb, naselij in oblikovanih krajin pove`e duhovne in materialne, prostorske in tehni~ne, estetske in funkcionalne dogovorjene prvine ali zakonitosti gradenj v lokalne posebnosti, ki arhitekture medsebojno lo~ujejo in ustvarjajo njihovo pripadnost arhitekturno dolo~ljivim krajinam.


Mr Antonio Zavaglia, Italy
Na primeru Lombardije je gospod Zavaglia nanizal povsem realne, a tako temeljne kot filozofske probleme oblikovanja krajine kot celote in v detajlu.
Prispevek uvaja ob kulturolo{ki problematiki tudi ekonomiko in uporabo; s tem vna{a v na{a razmi{ljanja nove, {ir{e elemente.

Dr Tuende Szabo Lorinczne, Hungary
Prispevek vidi ob normalni za{~iti probleme predvsem v kontinuiteti in v novem razvijanju organskih elementov tradicije.


Mr Davor Salopek, Croatia
Gospod Salopek je poeti~no povezal arhitekturo v zaokro`en svet od narave do industrializacije, jo postavil kot odsev svetovnega nazora ljudi v ~asu. Vse to je apliciral na primeru ljudske arhitekture: na preprosti kme~ki hi{i.

Dr Oskar Moser, Austria
Profesor Moser je poudaril, da vrednotenje ljudske arhitekture v okviru znanih metod ni ve~ mogo~e. Posami~ne kulturne znanosti kot: arheologija, etnologija, antropologija so postavile razvojne tendence, ki bi bile mo`ne kot osnova za preu~evanje gradbenega razvoja na vernakularnem podro~ju.


Mrs Zvezda Ko`elj, Slovenija
Predavateljica je predstavila pogled razli~nih strok na isto tematiko: na arhitekturo, etnologijo kot na krajinarstvo. Gre torej za razli~ne poglede na celovito problematiko oblikovanja prostora.

Mr Vito Hazler, Slovenija
Prispevek je uvedel termina ljudsko in ljudstvo v anonimno arhitekturo, ki sta bistvena in to `e v razvoju in skozi razvoj, v razli~nih strokah in med njimi.

Mr Paul Werner, Mr Debevec, Dr Kresal Mr [tor in Dr Benkova/D, SI

Gospod Werner je ponudil poglobljeno analizo detajla v okviru kulturnega dojemanja ter estetike.
Kolega Debevec prikazuje o`ivitev istega detajla.
Dr Kresal je razvijal problematiko uvedbe jezika arhitekture pri vnosu tipike v novo projektiranje.
Kolega [tor pa je predstavil sistemsko re{itev naj{ir{ih dimanzij z uvedbo raznih strok v okviru oblikovanja prostora an obmo~ju zaklju~ene tipi~ne krajine.
Dr Benkova je poudarila, da je dana{nje stanje tudi odraz stopnje razvoja in odnosa industrije do kulture. Primer Belinke ni le v omogo~anju obnove in v podalj{evanju `ivljenjske dobe, pa~ pa tudi na drugih kulturnih podro~jih (kvalitetna reklama s tega podro~ja: uporaba ljudske arhitekture za reklamna sporo~ila in izraba medijev za popularizacijo le te ).


dr Lenko Ple{tina, Croatia

Mr Jovo Grobov{ek, Slovenija
Kolega Grobov{ek je postavil izzivalna izhodi{~a za razmislek v okviru varovanja, identifikacije, dokumentiranja, usmerjanja in projektiranja: od podrejanja vse do agresivnosti pri oblikovanju arhitektovega dejanja in mo`ne odnose med temi elementi.


c	Ogled ljudske arhitekture

Ogled je pripravil gospod Vladimir Knific, dipl etnolog s kranjskega Zavoda za varovanje naravne in kulturne dedi{~ine in je obsegal Liznjekovo hi{o v kranjski gori, Podkoren ter Kropo.

Kljub groze~emu slabemu vremenu in pasjemu mrazu v Podkornu se ga je udele`ilo preko petdeset udele`encev, ki so bili tako z izborom kakor z izvedbo zadovoljni.

6	Sklepi

1	Ljudska arhitektura je namenjena ^loveku in je odraz njegovega odnosa do okolja - torej je to kulturna kategorija.
2	Ljudska arhitektura je arhitektura ~loveka ~loveku v zna~ilnem prostoru in v ~asu. Arhitektura je `iv organizem in `ivi ter se spreminja.
3	Ljudsko arhitekturo raziskujejo razli~ne stroke in vsaka lahko prispeva svoje s svojega stali{~a in s svojimi metodami. Sestav vseh znanj in vedenj je lahko optimalen pogled na tematiko, ki pa ni nikoli dokon~en in nikoli idealen.

4	Stroka ali znanost arhitektura (kot oblikovanje prostora ) v tem procesu ni najpomemnej{a, je pa najbolj vidna.
5	Kolega Grobov{ek je povabljen v Programski svet, saj lahko njegova izzivalna stali{~a ob aktivni dodelavi tvorno vplivajo na potek 5. konference.

6	PREDLOG NOVE TEME: LJUDSKA ARHITEKTURA JUTRI

Arhitekt je oblikoval prostor in s tem dolo~al odnos ~loveka do okolja; arhitekt danes oblikuje prostor in ga bo oblikoval tudi jutri. Znanost in znanosti in stroke mu morajo pomagati razbrati iz zgrajenega in iz odnosa ~loveka do tega zgrajenega zakonitosti kontinuitete bivanja in odnosov do okolja.


Namen teme: v dana{njo arhitekturo moramo vnesti elemente tradicije in vernakularne arhitekture kot nadaljevanje procesa prepoznavnosti krajine, naselja, zgradbe, detajla. To naj predstavlja nadaljevanje kulturnega izro~ila in njegov razvoj ter vklju~itev v mo`nosti in okoli{~ine dana{njega sveta za kvalitetnej{e `ivljenje jutri.
7	Grafi~ni in opisni materiali

	a ZBORNIK povzetkov
	Vsebina: temeljni podatki in program konference
	kon~no poro~ilo 3. konference 93, prevodi v angle{~ino, nem{~ino in italijan{~ino

	uvodni referat gospoda Krappingerja/A, referat prof Fistra/SI, v celoti
	povzetki referatov s prevodi
	povzetki koreferatov s prevodi
	sponzorji
obseg: DIN A5, 60 strani
	b DISKETA prispevkov v celoti
	Vsebina: povzetki referatov in koreferatov po jezikih
	referati v celoti
	koreferati v celoti
vse v formatu Microsoft Word 6 (*.doc ) in v ASCII (*.txt )

	c IZPIS referatov in korferatov v celoti
	(omejena naklada )
to je izpis z diskete v formatu DIN A4

obseg: 70 strani

	d ORGANIZACIJSKI MATERIALI
	ovitek DIN A4
	usmerjevalna grafika z naslovi
	program in osnovni podatki
	programski svet
	napisi z imeni udele`encev
	tablice za osebno predstavitev (imena )
	zbornik povzetkov, ovitek je izrez iz mape
	disketa je prilo`ena Zborniku povzetkov in je njen sestavni del

Tisk je bil realiziran na Institutu za geodezijo in fotogrametrijo FAGG v Ljubljani.




prof dr Borut Juvanec


Ljubljana, dne 25. oktobra 1994