mr Matej Štor
Program za napredek podeželja
PREGLED NEKATERIH PROJEKTOV UREJANJA PODEŽELJA FAKULTETE ZA ARHITEKTURO IZ LJUBLJANE IN PREDLOG PROJEKTA ALPE ADRIA / KULTURA OBLIKOVANJA PODEŽELJA
Podati želim kratko poročilo o projektih s področja razvoja in ureditve prostora na podeželju. Gre predvsem za šest projektov na območju severovzhodne Slovenije, točneje v občinah Slovenskih goric, Pomurja in Goričkega v obdobju od leta 1992 do danes.
Projekte so financirala razna ministrstva, predvsem Ministrstvo za kmetijstvo, Ministrstvo za kulturo in Ministrstvo za prostor ter občine v Slovenskih goricah (nekdanje občine Gornja Radgona, Lenart, Lendava, Ljutomer, Maribor, Murska Sobota, Ormož, Pesnica, Ptuj).
Organizacijo in koordinacijo dela je večinoma vodilo podjetje JASAMA iz Lenarta, strokovni del pa prof. Juvanec s FA. Sodelovali so še strokovnjaki s FA, arhitekti iz prostora Slovenskih goric ter drugi strokovnjaki s področja ekonomije, sociologije, prava itd.
Najobširnejši je projekt Kontinuiteta oblikovanja prostora Slovenskih goric, ki je bil izveden v treh fazah (1992-1996).
Prvi del je sestavljen iz sklopov Krajina, Naselja in Arhitektura, ki zajemajo analize z značilnostmi ter vrednotenjem prostora, tipološke študije, kriterije za urejanje prostora, sistematično urejene značilne arhitekturne elemente, posnetke in meritve kvalitetnih objektov ljudske arhitekture z urejeno dokumentacijo.
Prvi del projekta predstavlja izhodišča za nadaljevanje, projektiranje.
Drugi del vsebuje načrte 50 projektov, predvsem bivalnih in počitniških hiš ter različnih obrtnih in gospodarskih objektov ter kmečkih poslopij. Vsebino in program projektov so določile občine v skladu s presojo o potrebah uporabnikov.
Idejni projekti so izdelani v merilu 1:100 ter 1:50 ter vsebujejo teoretična izhodišča, opise, navezave na tradicionalno arhitekturo, možnosti postavitev objektov v prostor ter lokacije, primerne za gradnjo v prostoru Slovenskih goric.
Projekti z izhodišči in značilnostmi so povzeti še v posebni brošuri.
Tretji del je sestavljen iz treh sklopov in zaključuje celotni projekt Kontinuitete oblikovanja prostora v Slovenskih goricah. Prvi sklop vsebuje opis organizacije samega projekta ter poročilo o predhodno opravljenem delu, drugi navaja formalne možnosti za dejanske realizacije projektov s pravnega vidika, tretji pa sistematično analizira dejavnike urejanja prostora ter ponuja možne oblike dela. V dodatku je predstavljen računalniški program kot pomoč pri projektiranju.
Ostali projekti so bili izdelani v okviru CRPOV ( Celostni razvoj podeželja in obnova vasi) in sicer za naselje Benedikt (1994), Voličino (1996), občine Goričkega (1998) ter Sv.Ano in Lokavec (1999).
Projekti večinoma zajemajo celosten pristop k delu: organizacijo projekta s programom dela, strokovni del, možnosti realizacij in predstavitve projektov, organizacijo arhitekturnih delavnic ipd.
Strokovno delo rešuje problematiko teoretično, programsko in praktično od celote do detajla ter ponuja ureditve prostora, arhitekturne rešitve, elemente in funkcionalno opremo javnega prostora, tudi celostno grafično podobo kraja.
Vsebina zajema ureditve vaških centrov in trgov, ureditev prometa, dostope, cestne oznake, smerokaze in INFO sisteme, adaptacije opuščenih domačij za deželni turizem, gostinstvo in obrt, obnove domačij ter ostalih značilnih objektov, ureditev športnega parka ter smernice za izdelavo ureditvenih načrtov.
Omeniti je potrebno še projekt Vodnjaki (The Wells) v okviru ICEA (International Community Education Association) iz Coventryja v Veliki Britaniji.
Študija obravnava vodo kot osnovni element in vodnjak kot konstrukcijo (strukturo) za zaščito, ohranjanje in uporabo vode.
Teoretični del z vodo kot elementom, pojavnostjo vode, mehaniko pridobivanja vode, konstrukcijo vodnjaka, teorijo proporcioniranja in značilnimi primeri vodnjakov v Slovenskih goricah zaključuje projektni del s štirimi različnimi posegi pri obnovi vodnjaka: primeri vzdrževanja, popravila, rekonstrukcije in gradnje novega vodnjaka.
Opravljenega je bilo kar precej dela, ki zajema več kot 12 brošur in 50 idejno projektiranih objektov.
Žal so rezultati večine projektov vidni le na pisarniških policah (v obliki brošur) in ne z realizacijami v prostoru (s katermi bi doprinesli kvaliteto in kontinuiteto arhitekture: torej tradicijo z zahtevami sedanjosti).
V celoti je bil realiziran le projekt Vodnjaki, vendar ne brez težav: veliko truda je bilo potrebno vložiti, da so izvajalci opravili delo kolikor toliko natančno po načrtih.
To ni mesto in čas za polemike, temveč priložnost za predlog konferenci.
Gre za projekt v prostoru ALPE ADRIA z naslovom Kultura oblikovanja prostora podeželja.
Cilj projekta so realizacije v oblikovanju in urejanju javnega prostora na podeželju. Pri tem je treba zbuditi zanimanje pri potencialnih naročnikih in predvsem pripraviti vsebinske možnosti z načelnimi in celo konkretnimi posegi.
Predlog konference je osnovati Katalog elementov in funkcionalne opreme za ureditev prostora podeželja.
Katalog bo namenjen različnim naročnikom, predvsem pa občinam, Ministrstvu za kmetijstvo in gozdarstvo RS, posamičnim kmetijam in zainteresiranim uporabnikom, ki pa bodo morali pri izvedbi upoštevati pogoje in nadzor avtorjev.
K projektu ste vabljeni vsi sodelujoči na konferenci in ostali projektanti tako, da v katalog prispevate po en element – projektno nalogo opreme prostora.
Osredotočili se bomo na javni prostor, predvsem na podeželju, na kmetije, vaške trge, vasi, naselja, pa tudi manjša mesta.
Potreb in možnosti za ureditev takih prostorov je veliko. Gre za manjše in enostavnejše posege, s katerimi pa lahko dosežemo velik učinek.
Več avtorjev ponuja več rešitev in različne pristope.
Katalog bo zasnovan v smislu tako konceptualnih rešitev kot konkretnih predlogov za oblikovanje določenega prostora.
Vseboval bo posamezne elemente opreme do palete celostno oblikovanih elementov v prostoru.
Projektne naloge bodo sestavljene iz analize problematike preko idejne zasnove do detajlnih načrtov z navodili za realizacijo.
Vsebinsko bo katalog zajemal tlake (robniki, poti, kolesarske steze itn.), premostitve (mostovi, mostovži, galerije), škarpe (vertikalne in blage naklonine, kamen, zelenje, trava), ograje in zapore (prometa, pešpoti, selektivni prehodi), info sisteme (označbe, table, reklame, kažipoti), kioske (prodajna mesta, informacije, strežba na prostem), lope, zatočišča in senčnice, koše za smeti, svetila, klopi, sedeže, ipd.
Katalog bo predvidoma izšel kot posebna publikacija konference AA prihodnje leto in bo predstavljal praktično uporabo konference.
Glede na zanimanje za reševanje opisane problematike in izvedbe kataloga bo mogoče projekt uvrstiti v poseben program oziroma sklop predavanj na konferenci AA prihodnje leto.
Informacije o samem projektu in dinamiki dela bodo objavljene na Internetu (http://www2.arnes.si/aa/podezelje/), kjer boste lahko izvedeli:
predlagan seznam elementov in funkcionalne opreme (z možnostjo dopolnjevanja)
vsebino projektne naloge (izhodišča za oblikovanje, projekt, predstavitev,...) z grafično obliko na projektnih listih (povzetki, tehnični opis, načrti, detajli, posebnosti projekta, možne lokacije za realizacijo, možnosti modifikacij, ...)
dinamiko oddaje projektne naloge (prijava projekta s povzetki, oddaja naloge)
pravilnik za uporabo kataloga (povezava naročnika z avtorjem projekta iz kataloga, formalno-pravno sodelovanje, način izvedbe projekta,...)
drugo
Obvestila o poteku projekta bodo tako dosegljiva tudi bodočim uporabnikom; predvsem županom, ki morajo skrbeti za videz in za dvig vrednosti podeželja.
Projekt bodo lahko le spremljali ali pa se vanj dejavno vključili z različnimi predlogi in nam tako pomagali k celovitejšemu reševanju problematike in konkretnih potreb po urejanju prostora podeželja.
SEZNAM PROJEKTOV
KONTINUITETA OBLIKOVANJA PROSTORA SLOVENSKIH GORIC IN POMURJA
Sodelujoči pri projektu:
Ministrsvo za kmetijstvo
Ministrstvo za kulturo
Ministrstvo za okolje in prostor
JASAMA Lenart
UNI LJ – FA
Občine SG: GR, LEN, MB, ORM, PESN, PT, LJUT / MS, LEND
Faze projekta:
1. KOP-SG I (1993)
1.1 Krajina
SG - analize, tipologija, razvoj
Kriteriji za urejanje prostora SG
Urbanistična analiza značilnega vzorca v SG
Analiza grajenih struktur v vzorčnem naselju
1.2 Naselja
Definicija prostora
Značilnosti obravnavanega prostora
Analize in vrednotenje vaških naselij
Seznam tipoloških pojmov za naselja in stavbarstvo
1.3 Arhitektura
Arhitektura splošno
Arhitektura SG
Sistem elementov – seznam
Analiza obdelave
Sistem elementov – opis
Dokumentacija – naslovi, oznake
Posnetki, meritve, skice
Dokumentacija ljudske arhitekture
1.3.1 Register
Register ljudske arhitekture SG
2. KOP-SG II (1994)
2.1 Skupni del
Povzetek KOP-SG I
Projekti – teoretična izhodišča, opis objektov, seznam po občinah, predstavitev projektov
Tematike – navezave na tradicionalno arhitekturo, postavitve v prostor, lokacije možne postavitve v SG
Avtorji – predstavitve, reference, naslovi
2.2 Idejni projekti (arhitektura) 1:100
Opis objekta, izhodišča
Navezave na tradicionalno arhitekturo
Postavitve objektov in odnosi
Primerne lokacije v SG
Načrti 1:100 (tlorisi, prerezi, pogledi)
2.3 Idejni projekti (arhitektura) 1:50
Opis objekta
Izračun površin
Načrti 1:50 (tlorisi, prerezi, pogledi)
3. KOP-SG III-PO (1996)
3.1 Organizacija projekta
Organizacija in potek projekta, osnovna organiziranost občin SG, pregled naročenih projektov
3.2 Dosegljivost projektov (pravni aspekt)
Interes za realizacijo projekta KOP-SG I in II
Tri variante za realizacijo projekta
Skupna izhodišča variantam
3.3 Urejanje prostora (možne oblike dela)
Prostor in dejavniki v njem
Odnosi med urejanjem in oblikovanjem prostora
Urejanje prostora konkretno
Nadzor posegov v prostor
Svetovanje
Možne oblike dela
3.4 Računalniška simulacija (pomoč pri projektiranju)
Razlaga sistema
Računalniški program ArhiS
Primer uporabe programa
CRPOV – NASELITVENI PROSTOR – Benedikt (1994)
Analiza prostora, problematika, projekti, realizacije, predstavitve
Sodelujoči pri projektu:
Ministrstvo za kmetijstvo RS
Občina Lenart
KS Benedikt
JASAMA Lenart
UNI LJ – FA
Vsebina:
organizacija projekta, program dela, izvedba projekta
ureditev prostora Treh kraljev in stika dveh vasi (križišče cest iz Benedikta proti Štajngrovi in proti Trem Kraljem)
ureditev dostopov (promet, peš - stopnišče)
elementi in funkcionalna oprema prostora
svetovanje (predlogi za ureditev gostinskega lokala, zelenega turizma, ureditev domačije in obrtne dejavnosti)
celostna grafična podoba, cestne oznake
CRPOV – NASELITVENI PROSTOR – Voličina, Zavrh (1996)
Sodelujoči pri projektu:
Ministrstvo za kmetijstvo RS
JASAMA Lenart
UNI LJ – FA
Vsebina:
organizacija projekta, program dela, izvedba projekta
celostna grafična podoba Zavrh in Voličina
predlog za arhitekturno delavnico
ureditev centra Zavrha in večnamenske dvorane
smernice za ureditveni načrt Dolgih Njiv
elementi in funkcionalna oprema
CRPOV – OBLIKOVANJE PROSTORA – občine Goričkega (1998)
Analiza prostora, problematika, projekti, realizacije, predstavitve
Sodelujoči pri projektu:
RC SINERGIJA Moravske Toplice
JASAMA Lenart
UNI LJ – FA
Vsebina:
organizacija projekta, program dela, izvedba projekta
ureditev vaškega trga (Sebeščan, Adrijanci)
adaptacija opuščenih domačij (Šalovci 86, Grad 56)
obnova in prenova značilnega objekta (letni dvorec v Tišini, Ocinje 28)
elementi in funkcionalna oprema prostora (INFO, smerokazi)
značilni objekti arhitekture
predlog za arhitekturno delavnico
CRPOV - OBLIKOVANJE PROSTORA – Lokavec, Sv. Ana (1999)
Sodelujoči pri projektu:
JASAMA Lenart
UNI LJ – FA
Vsebina:
idejni ureditveni načrt Lokavec
ureditev športnega parka
ureditev domačije za aktivni turizem
ureditev značilne domačije
projekt INFO opreme krajinskega parka Ščavnica
THE WELLS - VODNJAKI (1995)
Voda, delovanje vodnjaka, teorija oblikovanja, projekti
Sodelujoči pri projektu:
ICEA Coventry, United Kingdom
JASAMA Lenart
UNI LJ – FA
Vsebina:
voda – element, pojavnost
vodnjak – delovanje, oblika, primeri vodnjakov v SG
teorija oblikovanja
oživljanje obstoječih vodnih virov
projekti vodnjakov (Trstenik, Trije kralji, Štajngrova, stik dveh vasi (Benedikt, Štajngrova, Trije kralji)
Za povečavo kliknite na sliko
Click on picture to enlarge
primeri elementov funkcionalne opreme (avtor arhitekt Borut Juvanec)