mirk-logo-m.gif (5853 bytes)   Poročilo

 

Poročilo s 5. mednarodne izobraževalne računalniške konference MIRK 2000

http://www2.arnes.si/~sspmgiac/mirk2000

Namen vsakoletne tridnevne konference je predstaviti novosti na področju uporabe informacijske in komunikacijske tehnologije pri poučevanju in učenju. Udeleženci tako pridobijo strokovno znanje, usmeritve in ideje. Pomembni pa so tudi druženje in neformalni pogovori ter izmenjave izkušenj učiteljev in drugih strokovnjakov, ki so pripravljeni na nove izzive informacijske in komunikacijske tehnologije v izobraževanju. Vse to udeleženci prenesejo v ustvarjalnem duhu tudi na svoje kolege v domačem okolju.

Organizatorji konference so Ministrstvo za šolstvo in šport in Zavod Republike Slovenije za šolstvo v okviru programa Računalniško opismenjevanje (Ro) ter MIRK - Zavod za projektno in raziskovalno delo na omrežju Internet in Akademska raziskovalna mreža Slovenije (ARNES)

Konferenco so financirali Ministrstvo za šolstvo in šport - program Ro, MIRK - Zavod za projektno in raziskovalno delo na omrežju Internet, Svet Evrope (Council of Europe), Akademska in raziskovalna mreža Slovenije in sponzorji.

Vodilna tema 5. mednarodne izobraževalne računalniške konference - MIRK 2000 je bila uporaba informacijske in komunikacijske tehnologije pri poučevanju in učenju. Na letošnji konferenci MIRK 2000 je bilo izbranih 59 referatov, ki so jih pripravili učitelji - strokovnjaki iz Italije, Danske, Belgije, Islandije, Švedske, Finske, Francije, Nigerije in Slovenije. Referati so bili predstavljeni v obliki delavnic, predavanj in posterjev, razdeljeni pa so v naslednje vsebinske sklope:

Novi didaktični pristopi vključevanja projektnega dela prek omrežja Internet pri pouku,
Multimedija pri pouku,
Izobraževanje na daljavo in
druga področja.

Na področju didaktike vključevanja projektnega dela prek Interneta je bilo na dosedanjih konferencah veliko prispevkov in delavnic. Zato so bile letos predstavljene predvsem nekatere domače in tuje novosti. Za učitelje in vzgojitelje, ki do sedaj niso sodelovali v projektih na internetu, pa smo pripravili tudi zanimivo delavnico.

Na področju multimedije so bili prikazani praktični primeri uporabe informacijske in komunikacijske tehnologije pri posameznih predmetih (razredni pouk - prvo triletje, matematika, fizika, kemija, biologija, zgodovina itd.), in sicer: programske opreme, interneta in strojne opreme (digitalni fotoaparat, videokamera itd.).

V Sloveniji smo v tem šolskem letu prvič izvedli nekaj testnih primerov poučevanja na daljavo v osnovnih in srednjih šolah z uporabo interneta. Nekaj teh primerov so predstavili strokovnjaki, ki že sodelujejo pri izobraževanju na daljavo. Poleg tega se na domačih in mednarodnih seminarjih izobražuje vse več skupin učiteljev, ki imajo vizijo šole prihodnosti, kar zajema tudi izobraževanje na daljavo. Predstavljene so bile tudi nekatere možnosti izdelave interaktivnih spletnih strani.

Med ostalimi področji uporabe informacijske in komunikacijske tehnologije pri poučevanju in učenju so bile predstavljene naslednje dejavnosti: organizacija in uporabnost izobraževalnih omrežij (lokalna, državna, globalna), novosti, ki olajšajo delo z računalnikom, promocijske dejavnosti uporabe IKT-ja, zdravstveni vidiki uporabe računalnika …

Vsako leto pred konferenco izdamo zbornik referatov, da si učitelji, vzgojitelji in drugi strokovnjaki laže izberejo predavanja in delavnice. Vsebina prispevkov pa je v pomoč tudi tistim, ki se konference ne morejo udeležiti. Program in vsi članki na konferenci so objavljeni tudi na omrežju Internet in so dosegljivi na omrežju Internet na naslovu http://www2.arnes.si/~sspmgiac/mirk2000 (oziroma preko http://www.mirk.si/, http://ro.zrsss.si/, http://sio.edus.si/), šole lahko zbornik naročijo v Založbi Zavoda RS za šolstvo

Pri izvedbi konference že drugo leto zapored sodeluje Svet Evrope, ki sofinancira soudeležbo nekaterih učiteljev iz Evropske unije.

Konference se je udeležilo skupaj 230 učiteljev, vzgojiteljev in ostalih strokovnjakov iz 155 šol, dijaških domov, fakultet in drugih ustanov v Sloveniji in tujini.

Konferenco so denarno ali v blagu podprli:

MUCH d.o.o. Ljubljana, KOPO do.o. Nova Gorica, MIŠKA d.o.o. Ljubljana, TELEKOM Slovenije, AVTOTEHNA d.o.o. Ljubljana, PASADENA d.o.o. Ljubljana, PILOT d.o.o. Kranj, TSE d.o.o. Ljubljana, Gorenje Point d.o.o. Velenje, Liko Pris d.o.o. Vrhnika,ORIA Computers d.o.o. Zagorje.

Konferenco smo uspešno izpeljali, teme so bile različne, v istem času potekala 4 predavanja in delavnice. Z izvedbo konference so zadovoljni tako udeleženci konference, predavatelji in organizatorji, saj so povprečne ocene naslednje: vsebina 4,5, predavanja 4,4, gradivo 4,7 in organizacija 4,5.

V okviru konference smo izpeljali tudi natečaj za najboljšo digitalno fotografijo.

Več o konferenci si lahko preberete na spletnih straneh http://www2.arnes.si/~sspmgiac/mirk2000.

Zapisal: Borut Čampelj

Vodja organizacijskega odbora

 

Nazaj Začetna stran Naprej