Razrednik in internet - Kako učinkoviteje komunicirati s starši?

Mladen Tomaško, MNZ Izobraževalni center, Srednja policijska šola, Rocenska 56, Ljubljana Šmartno

Povzetek:

Ena izmed možnosti, kako učinkoviteje sodelovati s starši je tudi komunikacija preko interneta. Razrednik lahko s pomočjo prosto dostopnega programa Razredna evidenca ustvari spletno stran na internetu, ki je dostopna preko gesla. Objavljajo se lahko ocene, izostanki, vzgojni ukrepi, prav tako pa se izmenjujejo tudi sporočila. Starši lahko vidijo samo podatke, ki se nanašajo na njihovega otroka, do ostalih podatkov nimajo dostopa. Program je enostaven, uporablja ga lahko tudi začetnik. Bolj vešči lahko vplivajo tudi na izgled spletnih strani, ki se samodejno ustvarijo.

Abstract:

One of the possibilities of effective parent-teacher cooperation is communication through (on) the internet. With help of a freeware software Razredna evidenca a headteacher can create a web page wich can be accessed with a password. Such a page could contain data about marks, absences from school… Moreover messages coul be exchanged. Parents are able to see the data that refers to their child only and cannot access the data of others. The software is user friendly and can be used by beginners. More experienced user can modify the look & feel of the auto created web pages.

Ključne besede:

Razrednik, ocene, obvestila, spletne strani, razredna evidenca ocen in izostankov.

Uvod

Ideja, da bi si kot razrednik olajšal delo se je porodila že pred dobrim desetletjem. Začelo se je s preprostim programčkom v Dbase-u, ki je na koncu dozorel kot samostojen program, napisan v Delphi-ju. Najnovejši dodatek omogoča, da podatke, ki jih imamo v računalniku sproti posodabljamo in preprosto objavljamo tudi na spletnih straneh. Namenjen je predvsem razrednikom. Program je prosto dosegljiv na spletni strani http://www2.arnes.si/~sspmtoma, kjer so na voljo tudi krajša navodila.

Opis delavnice

1. Osnove uporabe programa Razredna evidenca:

Kako vnesti podatke o dijakih.
Kako vnašati ocene.
Nekaj informacij bo tudi o drugih zmožnostih programa (izpisu konferenčnih obvestil, izpisu spričeval in dr.).

Delo bo potekalo s pomočjo vnaprej pripravljenih izmišljenih podatkov. Vsak udeleženec delavnice uporablja svoj računalnik in sam ustvari svojo bazo na podlagi vnaprej pripravljenih podatkov.

2. Vnašanje in zaščita podatkov

Udeleženci spoznajo prednosti računalniške obdelave podatkov, kateri podatki so primerni za objavo na spletnih straneh in načini zaščite podatkov na spletnih straneh.

3. Priprava spletnih strani s pomočjo programa Razredna evidenca

Priprava tabel, ki jih vstavimo v vnaprej pripravljeno spletno stran, ali priprava celotnih spletnih strani. Program omogoča obe možnosti.

4. Prenos spetnih strani na ustrezni strežnik

Načini prenosa datotek na spletni strežnik. Program bo v kratkem imel tudi preprosto možnost avtomatskega prenosa podatkov na izbrani strežnik. Udeleženci se seznanijo z najprimernešimi orodji ter sami poskusijo prenesti pripavljene strani na spletni strežnik.

5. Ostali načini izmenjave podatkov s starši

Elektronska pošta, ankete na spletnih straneh, obrazci za vnos pohval, pripomb, vprašanj, priprava poštnih seznamov itn.

6. Prednosti uporabe spletnih strani za razrednikovo delo.

Glede na izkušne ima od 30 do 40 odstotkov staršev možnost dostopa do interneta bodisi doma, v službi, knjižnici ali drugod. Ti starši so boljše obveščeni o učnem uspehu svojih otrok in so zadovoljni s tem načinom izmenjave podatkov. Pomembno pa je sprotno posodabljanje podatkov.

Literatura:

Mesojedec, U. JAVA, programiranje za internet. Ljubljana: Pasadena, 1996. ISBN: 961-6065-28-9.

Avtor:

Mladen Tomaško, univ. dipl. inž., učitelj matematike ter računalništva in informatike na Srednji policijski šoli v Ljubljani. Avtor računalniških programov za vodenje različnih šolskih evidenc. Predavatelj informatike in računalništva v šolah za odrasle, v smereh ekonomski tehnik, poslovodja, trgovec. Predavatelj na tečajih za izobraževanje delavcev v državni upravi na področju računalništva in informatike.