VSESTRANSKA UPORABA DIGITALNEGA FOTOAPARATA
THE USE OF DIGITAL CAMERAS
Zdravko Sajevic
Avtotehna d.o.o., Celovška cesta 175, 1000 Ljubljana
Povzetek
Digitalni fotoaparati postajajo počasi nepogrešljiv del poslovne in izobraževalne opreme. Zaradi prednosti, ki jih imajo pred klasičnimi fotoaparati, vse hitrejšega razvoja digitalnih komunikacij in hitrega življenjskega tempa, bodo kmalu izpodrinili klasične.
Najpomembnejša prednost pred klasičnimi fotoaparati je njihova mnogostranska uporaba – kot fotoaparat, prenosni prikazovalnik predstavitev in nenazadnje kot priročen medij za shranjevanje raznolikih računalniških podatkov.
Enostavna uporaba in kratek čas od posnetka do izdelanega dokumenta, enostavno arhiviranje slik in njihovo razpošiljanje ter čedalje več možnosti tiskanja posnetkov in dokumentov, pa je odločilno pripomoglo k množični uporabi digitalnih fotoaparatov v izobraževanju.
Abstract
Digital cameras are gaining confidence fast in business and educational spheres.
Advantages of digital cameras are so obvious that in few years they will prevail over their optical counterparts. Fast pace of living and tremendous growth of digital communication are the driving forces behind behind this change.
Since digital cameras can be used not only for simple picture taking but also for conducting computer presentations and can serve as portable data storage for your documents, easy distribution and archiving of photographs it is just a matter of time before their widespread usage for educational purposes.
Ključne besede
Digitalni fotoaparat, operacijski sistem, digitalni zapis, JPEG datoteka, pomnilni medij, Flash Ram pomnilnik, zaščitna kopija, digitalni tisk.
Key words
Digital camera, operating system, digital data, JPEG file, data storage, Flash Ram storage, data backup, digital printing.
Digitalni fotoaparati zmorejo marsikaj – z vašo pomočjo seveda. Kmalu bodo nenadomestljivi v poslovnih sferah, doma in v šolah pa zaradi še vedno previsokih cen malo kasneje, a klasični jih ne morejo več izriniti. V prid te trditve govori tudi dejstvo, da digitalni fotoaparati niso uporabni samo za navadno slikanje ampak tudi za marsikaj drugega. Na žalost niso vsi proizvajalci enako domiselni zato jih večina res ponuja samo fotografiranje in morda ogledovanje slik na televiziji. Zato pa lahko prav vsi Canonovi modeli digitalnih fotoaparatov prikazujejo tudi vaše predstavitve narejene v Microsoft Power Pointu, pri tem pa prenosnega računalnike sploh ne potrebujete? Spominski medij fotoaparata lahko uporabite tudi za kaj drugega, ne samo za slikanje! Naredite lahko prekrasne panoramske slike in celo 360 stopinjske (poln krog) slike! Z nekaterimi lahko celo snemate kratke filme (res kratke – do 30 sekund), ki jih uporabite tudi za animacije na vaših spletnih straneh. Ali veste, da veliko proizvajalcev digitalnih fotoaparatov ponuja programsko opremo za upravljanje s fotoaparati (razvijalski paket)?
Vsega tega si seveda s klasičnimi fotoaparati ne morete niti zamisliti, kaj šele narediti.
Zgornjega so načelno sposobni vsi digitalni fotoaparati, če imajo v drobovje vgrajen operacijski sistem, ki jim to omogoča. Prav ste prebrali, tudi digitalni fotoaparati so pravzaprav preprosti računalniki, ki za svoje delovanje potrebujejo preprost a zmogljiv operacijski sistem. Vse operacije v zvezi s pretvorbo svetlobe v digitalni zapis se zgodijo v posebej za to namenjenemu integriranemu vezju, ki je tudi sam zase pravzaprav procesor, ki operira z nekaj preprostimi ukazi, zapis slike na pomnilni medij pa opravi vgrajeni operacijski sistem. Ta poskrbi tudi za prenos slike v vaš osebni računalnik, brisanje slik, zaščito slik pred brisanjem, označevanjem zaporedja pri tiskanju slik brez posredovanja računalnika in še kaj bi se našlo. Presenetljivo kaj, če pomislite, da vse stlačijo v relativno majhen spomin vgrajen v sam fotoaparat.
Da bi si pridobili še več kupcev, proizvajalci ponujajo razvojne programe, s katerimi si lahko priredite uporabniški vmesnik, oziroma sprejemate slike kar v svojo obstoječo programsko opremo ali pa digitalni fotoaparat krmilite naravnost iz računalnika.
Vsi, ki so kdajkoli predavali in pri tem imeli predstavitev pripravljeno na računalniku, vedo koliko stvari gre lahko pri tem narobe, koliko priprav in preverjanj je potrebno, da si miren in prepričan, da bo vse delovalo optimalno. Pred predavanjem pa se velikokrat zgodi, da ni kablov za napajalnik prenosnika, baterija pa seveda zdrži pol ure če imaš srečo.
Z digitalnim fotoaparatom se vam to ne more pripetiti. Potrebujete le en video kabel in to je vse. Pa še vse gre v žep. Priprava za prenos vaše predstavitve na fotoaparat je zelo enostavna. Vsako sličico posebej izvozite v JPEG datoteko in nato s programom priloženim fotoaparatu preko kabla predstavitev pošljete v fotoaparat. Kontrola predstavitve pri predavanju je povsem enaka tisti z računalnika, se pravi ročna ali avtomatska. Edina razlika je nezmožnost predvajanja posebnih efektov, ki pa so tako ali tako velikokrat samo moteči.
Lastniki digitalnih fotoaparatov, ki so si omislili tudi čitalec za pomnilni medij, lahko to kartico uporabljajo tudi kot zelo hitro prenosno shrambo ostalih podatkov z računalnika. Kot medij imajo diskete za današnje potrebe mnogo premalo prostora. Namesto disket si sedaj lahko omislite tudi 320 Mb velik Flash Ram pomnilnik ali 340 Mb microdrive, ki ga izdeluje podjetje IBM, vsi današnji digitalni fotoaparati pa imajo vsaj 8 Mb pomnilnika oziroma tudi 16 Mb in več. Iz izkušenj je to povsem dovolj za večino datotek, ki jih prenašate iz službe domov in nazaj. Pa tudi kot zelo hitra zaščitna kopija vam lahko služi. Nekateri digitalni fotoaparati omogočajo celo kopiranje iz kartice na kartico v samem fotoaparatu, tako da si zaščitno kopijo slik lahko izdelate brez računalnika.
Nove in nove domislice in možnosti digitalnih fotoaparatov se pojavljajo dnevno. Ne bo dolgo, ko bodo znali digitalni fotoaparati po priklopu na računalnik, na Internetu samostojno poiskati foto studio, ki vam bo prenesene slike digitalno natisnil, nato pa po pošti poslal domov. Lahko ga boste uporabljali kot kamero za videokonference, ga pustili preklopljenega na Internet in z njim nadzorovali šolo, učilnico ali celo svoje stanovanje medtem ko tam ne boste prisotni.
Digitalni fotoaparati so s svojo vsestransko uporabo, tudi v Sloveniji kot nalašč za potrebe šolstva, saj je to doseglo tisto stopnjo računalniške opremljenosti in izobraženosti, ki omogoča enostavno delo prav vsem – učiteljem in učencem. Prihranki in prednosti, ki jih prinaša njihova uporaba že danes opravičujeta nakup v vsaki šoli.
Bibliografija
Canon
Avtor
Zdravko Sajevic se z računalništvom in programsko opremo ukvarja že dobrih 20 let. Delal je kot sistemski inženir, skrbnik podatkovnih skladišč, tri leta pa sodeloval pri projektu središč za samostojno učenje, ki ga je financiralo Minstrstvo za šolstvo, vodil pa Andragoški zavod Slovenije. Zadnja štiri leta se intenzivno ukvarja z digitalnimi fotoaparati, kamerami in Internetom. Sodeluje pri projektu Odprta šola Zavoda za šolstvo v sodelovanju z Gimnazijo Moste, lani pa je predaval tudi na mednarodni izobraževalni računalniški konferenci MIRK 1999.
Author
Zdravko Sajevic started working with computers and software more than 20 years ago. He has worked as systems and database manager, for three years he was an active member in project of Open Learning for Adults. Last four years he has been active in the field of digital cameras, camcorders and Internet.