Učinkovitejše poučevanje in učenje z uporabo vizualizatorja
The advantages of the use of a visualiser as an effective teaching and learning aid
Franci Rozman, Gimnazija Kranj, Koroška cesta 13, 4000 Kranj,
http://www.s-gim.kr.edus.si, Franci.Rozman@guest.arnes.si
Povzetek
Referat obravnava prednosti uporabe vizualizatorja kot učinkovitega tehničnega učnega medija pri učenju in poučevanju. Vizualizator kot nov didaktični pripomoček omogoča nazornejše prikazovanje informacije učencu, učitelju pa enostavno povezavo z ostalimi tehničnimi mediji, ki jih uporablja pri prikazovanju postopkov in procesov.
Abstract
This paper examines the advantages of the use of a visualiser as an effective teaching and learning aid. A visualiser as a new teaching aid, enables the student to get a clearer presentation of transmited information and it helps the teacher to simplify the linkage with other technical media used to demonstrate various processes and procedures.
Ključne besede
stili učenja, poučevanje, mediji, vizualizator
Key words
Learning style, teaching, media, visualiser
Uvod
Vse več pedagoško–didaktičnih funkcij, ki so jih opravljali izključno učitelji, se vse hitreje prenaša na tehnične medije. Učitelj se pri pouku poslužuje različnih medijev in to velikokrat pri eni sami učni uri. Ker pa mora biti dobra pedagoška ura vnaprej skrbno pripravljena in ker učitelji velikokrat niso vešči delati niti z enim medijem, kaj šele kombinirati različno tehnologijo, bi bila “mešalna miza”, ki bi na enostaven način povezovala različne tehnične medije, dobrodošel pripomoček pri pripravi take učne ure. Prav to funkcijo (poleg ostalih) pa zadovoljivo opravi vizualizator.
V Gimnaziji Kranj smo lani v proces multimedijskega izobraževanja prvič vključili vizualizator. Učitelji, tudi tisti, ki multimedijo poredko uporabljajo, so bili navdušeni nad predstavitvijo in vizualizator vse več vključujejo v pouk.
Lastnosti vizualizatorja
Vizualizator nam služi pri pouku kot pomembno motivacijsko sredstvo, s pomočjo katerega dvigujemo aktivnost učencev in usmerjamo njihovo pozornost na določene elemente, slike, kar pomembno prispeva k jasnosti in natančnosti predstav. Ustrezno pripravljena vizualna predstavitev vpliva tudi na trajnost prejetih informacij. Vizualizator je vsestransko uporaben pripomoček. Uspeh pri delu z njim pa je gotovo izziv za vsakega učitelja.
Iz imena lahko sklepamo, da je mogoče z vizualizatorjem projecirati, toda ni čisto tako. Vizualizator kot samostojni medij ni uporabe. Povezati ga moramo vsaj še z LCD projektorjem. Skupaj predstavljata vrhunski didaktični pripomoček, saj opravljata naslednje funkcije:
|
Posebne lastnosti vizualizatorja
Obračanje slike – brez obračanja materiala | |
Shranjevanje slike – možnost ustavljanja in shranjevanja 4 različnih slik za kasnejši prikaz | |
Več slik v eni – možnost prikaza 4 različnih slik naenkrat na ekranu | |
Prikaz na ekranu – prikaz vseh nastavitvenih funkcij na ekranu |
Prednosti vizualizatorja
Sama zasnova vizualizatorja v primerjavi z ostalimi vizualnimi tehničnimi mediji omogoča širok spekter njegove uporabe. Njegova tehnična preprostost omogoča, da ga lahko uporablja tudi tehnično neizobražen učitelj, ki pa mora seveda poznati metodične zahteve pri intergraciji učnega gradiva - materiala v učno uro.
Kakor smo že omenili, je vizualizator specialni tip kamere, ki dopušča učitelju, da je v stalnem vizualnem stiku z učenci. Vse materiale lahko pripravi že pred uro, prav tako lahko pripravi različne medije, ki jih potem po potrebi (brez moteče izgube časa) vkljaplja in izklaplja.
Zaključek
Vizualizator je dobrodošel pripomoček pri pouku, njegova didaktična vrednost pa je v veliki meri odvisna od iznajdljivosti učitelja. Upam, da sem demonstriral njegove lastnosti na tak način, da sem vas prepričal o njegovi uporabnosti pri pouku. Če mi to ni uspelo, najbrž ne leži krivda na strani vizualizatorja.
Literatura:
Tehnično gradivo:
1.) Vizualizator
Avtor
Mag. Franci Rozman, profesor matematike, od leta 1996 ravnatelj Gimnazije Kranj. Na Gimnaziji Kranj je zaposlen od leta 1989, poučeval je matematiko in se aktivno vključil v organizacijo mladinskega raziskovalnega dela, bil je vodja koordinatorjev za Gorenjsko. Od leta 1996 se kot ravnatelj aktivno vključuje v izbiro in nakup najprimernejše tehnologije, ki omogoča kvalitetnejši pouk. Občasno sodeluje z Zavodom za šolstvo Republike Slovenije (urnik,..).
Author:
Franci Rozman is employed as teacher of mathematics in Kranj Grammar school since 1989.
He is also a headmaster since 1996. He is actively involved in research work for students for 10 years. He has been the leading person for purchase of computer technology which enables an effective teaching.