KRATKOGLAVA POLETUŠA VREČARICA

POSEBNOSTI VREČARJEV


POMEN IMENA

Ime izhaja iz grščine - PETESTHAI, kar pomeni leteti. HEURA pa pomeni rep. Drugi del imena izhaja iz latinščine - BREVICEPS, kar pomeni kratkoglavi.


SISTEMATIKA
Izhajajo iz Nove Gvineje, kjer živi sedem vrst. Najdemo jo tudi v Avstraliji..


RAZŠIRJENOST
Bolj razširjeno vrsto » possuma » , ki ni ogrožena, najdemo predvsem v evkaliptusovih gozdovih na obalah Avstralije in Nove Gvineje ter na otokih severno od Avstralije.


TELESNA ZGRADBA
Poletuše so res najrazličnejših velikosti. Od 10 centimerov pa tudi več kot meter dolžine. Naša poletuša je velika približno kot veverica. Dolžina trupa z glavo se giblje od 12 do 21 centimetrov, dolžina repa pa je še enkrat tolikšna.
Samec lahko tehta od 70 do 160 gramov, samica pa doseže težo od 70 do 135 gramov. Teža je odvisna od pogojev, v katerih živijo. V hladnejšem okolju in ujetništvu so večji in težji.
Osnovna barva hrbta je siva ali rjava. Po hrbtu poteka dolga črna črta, ki sega do začetka repa. Oči so v črti. Rep je enake barve kot hrbet, le konica je lahko črna ali bela.
Trebuh je bel ali rumen.
Spol se lahko določa že pri mladih živalih. Samci imajo moda. Samice imajo vrečo, ki je v obliki vertikalne odprtine in jo lahko vidimo že pri mladih živalih.
Noge so podobne človeškim rokam. Prvi prst je edini brez kremplja in stoji posebej nasproti ostalim štirim. Drugi in tretji prst sta delno zaraščena in tvorita glavnik, ki služi negi gostega kožuha.
Rep je gosto zaraščen in ga uporabljajo kot krmilo pri skokih in jadralnih poletih. Ne uporabljajo ga za oprijemanje pri plezanju, pač pa za prenašanje gradbenega materiala, ki ga uporabljajo za gradnjo gnezd.
Sprednje in zadnje tačke povezuje letalna kožica, ki poteka ob celem telesu. Kadar jo razširijo, je žival pravokotna. Ta omogoča jadranje tudi do 50 metrov daleč. Pred pristankom dajo zadnje tačke naprej, zato da pristanejo z vsemi štirimi naenkrat.


NAČIN ŽIVLJENJA
So nočne živali, ki čez dan spijo v drevesnih luknjah. Ponoči iščejo insekte po vejah in deblih. Živijo v parih ali skupinah do sedem živali. Take skupine tvorijo običajno samice z mladiči. Spoznajo se po vonju, tujce naganjajo. Mladiči ostanejo pri materi sedem do deset mesecev, potem moški mladiči zapustijo skupino in si poiščejo mesto v drugi skupini živali. Pri iskanju hrane se mlade živali oddaljijo do 150 metrov od gnezda. Njihov revir obsega od 0,5 do 3,3 hektarje. Revirji se lahko pokrivajo med seboj.


NAKUP ŽIVALI
DOBRO JE VEDETI:
V TO ŽIVALCO SE ZALJUBIMO NA PRVI POGLED !!!!!!

ŠE BOLJE JE VEDETI:
sprejemate odgovornost za živali, ki lahko žive tudi do 15 let
živali se hranijo redno vsak dan s svežo hrano ( sadje in insekti )
kletko čistimo vsaj dvakrat tedensko
cena: nakup živali,kletke, hrane in veterinarske storitve

NEPRIJETNOSTI:

kljub temu da so živali male, potrebujejo zelo veliko kletko ( v nadaljevanju )
njihovi izločki imajo vonj mošusa, ki pa mnogim ni všeč ( je zelo močan ).
poletuše niso preveč čiste živali. Izločajo tudi med skakanjem po kletki in tako umažejo tudi bližnjo okolico kletke, oziroma steno pri kateri je postavljena kletka.
Možna je tudi alergija na njihovo dlako.
Ker so nočno aktivne živali, vam ne priporočam, da imate njihovo kletko v spalnici, njihovih klicev zagotovo ne boste preslišali.

Nasvet:
če ste velik čistun, se dobro pozanimajte o vseh njihovih lastnostih pred nakupom.

Niso primerne za male otroke, ki bi jih iz prevelike ljubezni lahko stisnili. Živali pa bi jih iz prevelike želje po zraku lahko ugriznile.

SO IZREDNO ZANIMIVE:
To so krotke, prijazne živali, ki pležejo po lastniku. Lahko jih božamo, gledamo jim lahko tudi v vrečo.
Kadar sem žalostna, lahko ure opazujem te nenavadne živali. Dajejo mi duševni mir in kažejo pravo pot do malenkosti, ki me osrečujejo.


IZBIRA ŽIVALI

Ena ali več živali ?
Če se boste odločili za nakup ene živali, morate vedeti, da bo ta potrebovala družbo. In ta družba ji boste vi. Sprejela vas bo za prijatelja, vendar to pomeni, da se boste tudi vi morali mnogo družiti z njo. Sama se ne bi odločila za to .
Priporočala bi vsaj dve živali, saj se podnevi stiskata v svojem gnezdu, ponoči skupaj raziskujeta in se kličeta. Skupaj se igrata in sta boljša prijatelja, kot bi mu bili vi.


DOPUST ALI POČITNICE

Zdaj nastopijo prave težave. Kolikor vem, hoteli za živali redko sprejemajo poletuše. Težko je tudi seliti tako velike kletke. Selitev v manjšo kletko pa bi za te živali predstavljala velik stres in bi lahko tudi poginile. V primeru velikega stresa se lahko tudi pobijejo med seboj.
Zato je najbolje, da se dogovorimo z nekom, ki mu zaupamo, da hodi redno krmit naše ljubljenčke. Pri meni je to moj oče, ki je najboljše nadomestilo zame.


KJE JIH DOBIMO?
V naših specializiranih trgovinah še nikoli nisem zasledila poletuš. V tujini jih lahko najdete na sejmih in v trgovinah.
Veliko živali je prinešenih iz divjine, iz Indonezije. Takšne živali je skoraj nemogoče udomačiti.
Najbolje je torej nabaviti živali neposredno od vzreditelja, saj ima to veliko prednosti. Ugotovimo lahko točno starost in vidimo v kakšnem okolju so živali zrastle. To nam pokaže tudi njihovo zdravstveno stanje.
Divje živali nam lahko prinesejo v stanovanje veliko bolezni, parazitov. Te živali bodo podvržene velikim stresom pri transportu, ne moremo točno določiti njihove starosti in ne bodo krotke.


SAMCI ALI SAMICE
Najbolje je nabaviti par. Vendar bodo zadovoljne tudi, če živijo s predstavnico istega spola. Samci imajo močnejši vonj.


MLADI ALI ODRASLI
Mladiči morajo preživeti vsej štiri mesece pri svojih materah. Ob veliki pozornosti do mladih živali boste dobili prijazno, nagajivo poletušo.
Po dlaki na repu lahko ugotovimo, ali že smemo vzeti mladiča od matere.
Odrasle živali so manj priporočljive. Se ne udomačijo, pa tudi starosti ne moremo določiti.
Opozorilo:
trgovci običajno ne povedo starosti živali.
Spodnja stran letalne kože je pri mladi živali bela pri stari rumena
Mlade samice imajo seske krajše od enega milimetra, vreča je ploska in čista


ZDRAVA ŽIVAL
Takšna žival bistro gleda ima svetleče, okrogle, črne oči, brez zaspančkov in niso zlepljene. Smrček je moker, vendar ne curlja. Ušesa morajo stati pokončno brez strdkov ali parazitov. Krzno je mehko, gosto in enakomerno porazdeljeno. Deli brez dlake kažejo na bolezen ali slabo prehrano.
Blato je oblikovano.


PRAVILNA NAMESTITEV

Za 1 do 2 živali moramo napraviti kletko z vsaj 50 X 50 X 80cm. Kadar pa se odločate za drugačne mere, upoštevajte, da imajo raje višje in ožje kot širše in daljše kletke.
Jadranje za njih ni potreba, pravzaprav gredo raje peš. Zato naj vas tako zelo ne skrbi.

Za osnovo vzamemo lesene okvirje izbrane velikosti, ki jih oblečemo v mrežo z razmakom
1 X 1cm. Napravimo ena velika vrata in več manjših vrat.
Za dekoracijo uporabimo veje sadnega drevja, ki naj bodo pritrjene na kletko. Sadno drevje ne sme biti škropljeno s kemičnimi sredstvi.
Lahko jim obesimo tudi kose vrvi ali vrtiljak za hrčke. Vesele bodo tudi lijan. Glede na to kako rade se igrajo, jim lahko igračke skrivamo, menjujemo in jih vedno znova razveselimo z novimi.
Spalnico poletušam uredimo na kakšni veji v košarici ali ptičji valilnici. V kletko jim damo tudi gradbeni material za njihovo gnezdo ( leseni ostružki, vejice ).
Vsa vratca naj imajo zapah.

Posodice za hrano in vodo nastavimo na različna mesta v kletki. Za vodo so najboljši napajalniki, ki jih obesimo z zunanje strani kletke. V kolikor naše živali še niso navajene pitja iz napajalnika, jim nastavimo vodo v posodico, ki jo postavimo tako , da živali ne lulajo v vodo.

Za podlago uporabimo majhne vejice, papir, lesne ostružke ali pesek. Vendar ne dajemo peska za mačke.

V kolikor bi radi kletko pobarvali, uporabimo nestrupene barve. Dobro je, da uporabimo obdelan les, kar nam omogoča lažje čiščenje.

Kletko postavimo v miren kot ( ne blizu radia ali drugega vira hrupa ).

Temperatura okolja naj se giblje med 18 in 240 C. Znani so primerki, ki preživijo tudi 00C, kar pa ni priporočljivo. Zračna vlaga naj se giblje med 50 do 65%.

Kadar jih imamo poleti zunaj, pazimo, da temperatura ne preseže 380C. Ne smemo jih izpostavljati dežju, vetru in mrazu.


TRANSPORT
Živali prenašamo v nezlomljivih, lesenih ali plastičnih škatlah, nikakor v kartonskih. Škatla mora imeti odprtine za zrak. Te naj ne bodo prevelike, da se ne poškodujejo. Kot sem povedala so zelo radovedne. Takšna škatla za eno do dve živali naj bo velika 12 X 12 X 20cm. V njo dajte še eno manjšo kartonsko škatlo, da se lahko skrijejo. Vanjo lahko damo malo slame ali lesnih ostružkov.
Posode nikoli ne postavimo na prepih, vročino ali na hrupna mesta.
Ponudimo jim lahko malo sadja ali oreščkov.

KLETKA NAJ BO VNAPREJ PRIPRAVLJENA!

Posodo postavimo v kletko in počakamo, da pridejo živali same iz nje. Prvih nekaj dni jih pustimo čim bolj pri miru in jih ne vabimo na roko.