go to ENO project site

  ENO project                            Uroš Žvan, OS Gorje
The project/Projekt

Themes/Teme
The place we live
This is our nature
This is our culture
Sustainable development

Tools/Orodja

Curiosities/Zanimivosti
minister Kopač
art winners

Students/učenci

Teachers/Učitelji

Eno song/Eno pesem


back/nazaj
back

slo_zastava.gif (892 bytes) Papir papir.jpg (1881 bytes)          O papirju kartonu in lepenki
                                   Surovine za izdelavo papirja
                                   Od kod papir?
                                   Ekologija

papir_zbiranje.GIF (4579 bytes) Papir je nekaj, kar vsakodnevno uporabljamo in potrebujemo. Poznamo ga več vrst, uporabljamo pa ga za vse mogoče. Lahko je gladek ali hrapav, prosojen ali debel, vpojen kot brisača, robček ali otroška plenica; je filter vrčka za čaj, lonček za jogurt ali mleko. S papirnatim denarjem plačujemo, v ovojni papir zavijamo zvezke in knjige, pakete. Skratka, papir je povsod okli nas. Kako lahko sami izdelamo kaj iz papirja.
O papirju kartonu in lepenki
karton.gif (9699 bytes)
Papir
je tanek in enoplasten
Karton je debelješi in eno-, dvo- ali triplasten.
Lepenka je do 5 mm debela in večplastna.
Med vsem vrstami gradiva, iz katerega izdelujemo najrazličnejše uporabne izdelke, največ uporabljamo prav papirno gradivo. Papir so iznašli na kitajskem nekako pred 2000 leti. Od takrat do danes se papir uporablja za tiskanje knjig, časopisov, listin, zvezkov, za embalažo, zavijanje predmetov, izdelavo papirnatih predmetov in podobno. Po več kot 1000 letih so skrivnost izdelave papirja prinesli iz vzhoda v Evropo. V Sloveniji je bila prva delavnica papirja v 16. stoletju na Fužinah pri Ljubljani.

Kako pa ločimo papir, karton in lepenko? Med seboj se razlikujejo po debelini, po plastnosti, po teži in po kakovosti. Debelino presodimo po videzu in tipu. Karto je debelejši kot papir in tanjši kot lepenka. Plastnost preverimo tako, da košček namočimo v vodi. Lepilo med plastmi se v vodi stopi in razmočene plasti kartona se zlahka ločijo.

Surovine za izdelavo papirja

surovine.gif (3188 bytes)
les
bambus.gif (9738 bytes)
bambus
bombaz.jpg (3328 bytes)
bombaž
krpe.jpg (2387 bytes)
cunje
lepilo.jpg (5403 bytes)
lepilo
test.gif (4793 bytes)

Osnovna surovina za izdelavo papirja so naravne vlaknate snovi. Dolga stoletja so uporabljali predvsem vlakna bombaža, konoplje in lanu. V proizvodnji papirja za široko porabo jih danes manj uporabljajo. Zamenjali so jih z vlaknatimi snovmi iz smrekovega, bukovega, jelovega in topolovega lesa.

Ko strgaš kos papirja, opaziš zelo tanke nitke - to so lesna vlakna! Včasih so papir izdelovali tudi iz cunj v takoimenovanih 'papirnih mlinih'.

Iz tovarn papirja pride papir za tiskanje knjig in časopisov navit v balah. Sodobni papirni stroji so tudi nekaj metrov široki, zato papir že med navijanjem na navijalni aparat razrežejo na ožje bale. Papir za zvezke, pisarniški papir, ovojni papir, karton in lepenka pa pridejo na tržišče razrezani. Po mednarodnem dogovoru razrežejo gradivo na določene velikosti.

Pravimo, da so velikosti normirane. Norma za papir je A 0 (a- nič) in meri 1189 mm x 841 mm. Vse manjše formate dobimo, če daljšo stranico večjega razpolovimo.

Enoplasten papir je težak 0-150 g/m2.

Karton je težak 150-500 g/ m2.

Lepenka je težka nad 350 g/m2.

 

Izdelki za darila, dom in igro

Sami lahko izdelamo marsikatera darila ali uporabne predmete za dom in igro. Med njimi so to maskote, stojala za pisalni pribor, gibljiva figurica - klovn, žabica ipd.

Izdelke iz papirja delamo s pomočjo posebnega orodja in sicer:

Zarisno in merilno orodje: svinčnik HB, leseno ali plastično ravnilo, kovinsko ravnilo, trikotnik (45°, 30°), šestilo
Obdelovalno orodje: škarje, lepenkarski nož, luknjač, kladivo, gladilka.

se nadaljuje


04.02.02
C Viljenka Šavli