|
Peru - botaniziranje skozi šipoNa tako oddaljeno potovanje brez agencijske podpore pač ne gre. Zato tudi kompromisi, nekaj več zgodovine, antropologije in etnologije, botanika pa bolj od daleč in mimogrede. S prijazno skupina vedoželjnih popotnikov sem tu preživel slaba dva tedna. Agencija Ars Longa in klatež Matjaž Pirš. Zaslužijo petico!
Peru - čisto kratka oznaka
Država je ogromna, za 60 Slovenij. Ime je dobila po pomoti. Indijanci
(pravilno: južnoameriški staroselci) niso
imeli nobenega imena za skupno kraljestvo. Če že, potem se inkovsko ozemlje
imenuje Tahuantinsuyu, kar pomeni štiri strani sveta. Ko so Španci ujeli
prvega domorodca, so ga spraševali seveda po špansko, kako se imenuje ta dežela. Ni razumel, kaj ga
sprašujejo in povedal jim je, da mu je
ime Beru in da je ribič, ki lovi ribe v reki Pelu. To je večkrat ponovil, Španci pa
so pač zapisali tako, kot se jim je zdelo. Sicer pa so deželo imenovali tudi Nova
Kastilja. Prebivalci se sami postavljajo po vrednostni lestvici. Španci in njihovi potomci so v prvi kategoriji, mestici v drugi. Tretjo kategoriji predstavljajo Indijanci, ki se znotraj te kategorije močno razlikujejo. Oni med sabo, za nas so vsi enaki. Najnižje na vrednostni lestvici so potomci črnskih sužnjev.
Središča mest so podobna evropskim, predmestja pa - ne posebej privlačna. Ravno tu prebiva največ ljudi. Nekateri začasno, mnogi trajno. Ustavljali smo se le na črpalkah, na srečo.
ZgodovinaVsaka točka, ki jo obiščemo, je povezana z zgodovino. Ta je tukaj tako pomembna, da je je vredno omeniti vsaj nekaj, za natančnejšo oznako pa bo potrebno poiskati podatke drugje. Največjo težavo povzroča neobstoj pisave in pisnih virov do vdora Špancev na to območje. Ustno izročilo je bilo tudi prilagojeno Evropejcem, ki pravega pomena vzrokov in posledic posameznih artefaktov gringosi itak ne moremo razumeti. Do prihoda Špancev niso uporabljali kolesa, nobene trše kovine od srebra, niso uporabljali pisave, številke so vprašljive. Navzlic temu so bili pri mnogih elementih povsem enakovredni Evropejcem. Obdobja se delijo na pred-Inkovsko, obdobje Inkov, obdobje konkvistadorjev, osamosvojitev in moderni čas. Največji pečat so nedvomno zapustili Inki. Njihov izvor opisujejo vsaj tri legende, pravijo pa nekako takole:
Stvarnik Viracocha je (okoli leta 1200 nš) na vzhodni obali jezera Titicaca, ki danes pripada Boliviji, poslal na Zemljo prve 4 brate in 4 sestre. Mama Oclo in Manco Capac sta dobila zlato palico z nalogo, da zgradita "popek sveta" tam, kjer se bo palica ugreznila v zemljo. Potovala sta proti severu in našla rodovitno območje, kjer sta ustanovila kraljevo mesto Inkov: Cusco. Naučila sta tamkajšnje prebivalce poljedelskih in drugih veščin, primernega vedenja (mnogo plemen je bilo kanibalskih), gradnje in vojskovanja. Lakota je bila izkoreninjena, zato so se jim prostovoljno pridružila okoliška plemena. Z nikomer se ni bilo treba vojskovati, vsaj v začetku ne. Prvega Inka so vedno nasledili neposredni potomci po krvi, vsega skupaj 12. Posebej pomemben je deveti Pachacutec, ki je med drugim dal zgraditi Machu Picchu, deseti Tupac Inka, ki je postavil največji imperij Južne Amerike. Enajsti Huayna Capac je umrl v času, ko so se Inkom že bližali španski osvajalci. Umrl je tako iznenada, da ni mogel določiti svojega naslednika. Zato sta se za prestol spopadla brata Huascar in Atahualpa in precej izčrpala kraljestvo, kar je omogočilo Špancem lažje delo - zavzetje ozemlja.
Spopad svetov Španski avanturisti so se postopno prebijali skozi
negostoljubno pokrajino, dokler niso leta 1532 prispeli do inkovskega ozemlja.
Srečanje dveh svetov in predvsem dveh religij slovi kot največji genocid v
zgodovini človeštva. V eni sami kratkotrajni bitki so španski vojščaki pod
vodstvom Francisca Pizarra pobili od 2000 do 10000 neoboroženih Indijancev, ki se sploh niso
branili, med Španci pa je
bil edini ranjen ravno Pizarro. Ujel je Inka Atahualpa in ga obdržal v ujetništvu.
Obljubil mu je izpustitev, v zameno za napolnjeno njegovo ujetniško celico z zlatom in dve
drugi s srebrom. Inki so to storili, Pizarro pa je prelomil obljubo in dal
umoriti Atahualpo. Tako so ostali Inki brez vodstva, Španci pa so nato brez
pravega boja izropali celotni Peru. Umetnine so pretopili in jih poslali v
Španijo. Inki so sicer dobili novega vladarja, ki pa
je bil le marioneta v rokah Špancev. Vse poskuse osamosvojitve so Španci zlahka
zatrli. Zrušili so vse sakralne in verske objekte, na njihovih temeljih zgradili
svoje, pokristjanili domorodce. Poleg vojaških porazov so inkovsko ljudstvo zdesetkale še nalezljive
bolezni in alkohol, tako je štela njihova populacija ob koncu stoletja le še
10 odstotkov nekdanjega števila.
Koka, pijača in hranaPri nas je koka bav-bav, v Peruju pa jo žveči več ljudi kot pri nas žvečilni gumi. Nima nobenega omamnega učinka, morda pomaga pri višinski bolezni, lakoti in zaspanosti. Je povsem legalna in poceni, kupiti jo je moč na vsaki tržnici in bencinski črpalki. Kokain pa je nekaj čisto drugega.
Bivanje
Prvi muzej in prvi kaktusiV muzeju v Limi nas je poleg pred-Inkovske zbirke lončenih izdelkov bolj pritegnil pogled na kolibrije in lepo negovane rastline.
Cusco, Sexy woman in višinska bolezenNaselbina nad Cuscom se v resnici imenuje Sacsayhuaman/Saksaywaman, a so ga Američani po svoje preimenovali. Tu se prvič srečamo s težavami, ki jih povzroča nadmorska višina, te pa nas niso zapustile vse do konca potovanja. V zraku je pač premalo kisika, rdečih krvničk je ves čas premalo in srce ne zmore nobenega napora. Kondicija gor ali dol! Če gledamo na stavbe s ptičje perspektive, se zdijo kot zobovje ogromnega zmaja, ki ima trup v dolini, v mestu.
Machu Picchu = Maču PikčuDilema, kakšna je pravilna izgovarjava kraja, je posiljena in nepotrebna. V jeziku Kečua se
izgovarja Maču Pikču (HAWK!), vendar je črka K tako tiha, da je mnogi ne slišijo.
Izgovorjava po angleško ali špansko je neupravičena in potemtakem neutemeljena.
Nato pa z avtobusom po kačjih ridah do vrha gore (2430 mnm), kjer so leta 1911 odkrili zapuščeno mesto, ki ga je dal zgraditi Pachacutec. Po zadnjih raziskavah sklepajo, da je bilo naselje namenjeno vzgoji "sončevih devic", spremljevalk uradnikov na najvišji družbeni lestvici. Fotoaparati pregorevajo, baterije se praznijo.
Andahuaylillas in marsovciVeliko presenečenje nas je čakalo v mali, na videz nepomembni vasici. Kdo je že slišal zanjo? A tu sta dve točki, brez katerih bi izvedeli o davnih časih bistveno manj, kot smo. Ob pomembni katedrali stoji čisto majhen muzej, ki ga sestavljajo dvorišče in mala sobica dva krat dva metra. V njej je nekaj meteoritov in ostanki E.T.-jev. Vsaj nekaj pseudo-znanstvenikov meni tako.
Do zdaj so izkopali nekaj čez 300 takih lobanj, največ na območju Paracasa in Nasce. Res so nenavadne, zato ni čudno, da so plodna tla za raznovrstne špekulacije. Ogromno je nepreverjenih trditev, resnejše znanstvene ugotovitve pa so zvečine zamolčane. Wiracocha temple, RaqchiMogočen tempelj, ob njem žitnica. In prvi čisto zaresni kaktusi.
Otočki UrosPlavajoči otočki na jezeru Titicaca so naseljeni z izoliranimi družinami. Prav neverjetno je, kako malo je v resnici potrebno za preživetje. Otočki so veliki nekaj 10 m2, na njih živi 4-6 družinskih članov. Voda je kar iz jezera, elektrike ni, za hrano pa so ribe, vodne ptice, kokošja jajca in od zelenjave ločje. Nekaj denarja so zaslužili z izdelovanjem spominkov, a to ni dovolj niti za sol. Danes je precej drugače. Turisti prinašajo tako hrano kot najbolj nujne izdelke, turistične organizacije pa poskrbijo za subvencijo. Zato je iz sprva šestih naseljenih otočkov številka danes že skoraj 90. Žene na območju jezera Titicaca imajo oblečenih več spodnjih kril, do 10. Če me spomin ne vara, je taka noša poznana samo še na hrvaškem otoku Susak in nikjer drugje na svetu.
Otok TaquileNa pravem, kamnitem otoku smo prenočili pri domačinih v razmerah precej daleč od civilizacije. Pa še mraz in višinska bolezen sta nas pestila, da nismo bolj sproščeno zajemali vtisov.
Glasbila so le boben, na katerega se udarja le četrtinke, piščali in kratka španska kitara. Narodnih pesmi ni prav veliko in vse so žalostne, El kondor pasa pa ima podobno zgodovino kot Zorba ali Golica.
AltiplanoVozimo se preko neskončnih pašnikov, na katerih se tu in tam pasejo vikunje, predniki lam.
Na tej višini so rastline precej redke. Ena od zanimivejših je jareta (Azorella compacta).
Vmes (mnogi) postavimo še rekordno višino - 4950 m. In tukaj sledi še eno presenečenje:
Kratek postanek pri razpadlem vulkanu z okamnelimi glavami.
Tudi tukaj rastejo kaktusi.
Pogled na še delujoče vulkane.
V slovenskih pravljicah nastopa zmaj, ki ima domovanje v visokih gorah. Da ne bi delal preveč škode, mu morajo vsakih nekaj let žrtvovati mlado dekle, najbolje kraljevo hči. V Peruju pa to niso prevljice, temveč del ne tako davne preteklosti. Deklico Juanito, ki so jo našli kot žrtev tik pod vrhom vulkana Ampato, hranijo v muzeju v Arequipi. Ker niso dovolili fotografiranja, je pač ne pokažem.
Kanjon Colca in kondorjiKondorje je smiselno opazovati dopoldan, ko sončevi žarki šele prodirajo v kanjon in se termika šele ustvarja. Prespimo v najbolj nemogočem mestu na vsem potovanju. Da o hrani ne govorimo. Eno noč in jutro brez tople vode je bilo vredno potrpeti.
Kaktus, lump neotesan, me bridko pičil je v (rit in) dlan. "Hop, Cefizelj, ali te imam?" je rekel kaktus. In me je imel. Še sreča, da se členki odlomijo od rastline in trni od členkov. In tudi ni prvič, da me je kak kaktus napadel.
Zračne mase so se hitro ogrele in predstave je bil žal konec.
ArequipaZnameniti samostan, v katerega so smele samo prvorojenke iz bogatih družin. Samostansko življenje so si razlagale malce po svoje.
NascaVožnja proti Nasci se je spremenila v nočno moro. Potovali smo z nočnim avtobusom, proti jutru pa se je le kilometer pred nami prevrnil avtobus. Normalno bi potovali 12 ur, a je bila cesta zaprta 9 ur.
Nasca linesKer smo zamudili prelet z letalom, se moramo zadovoljiti le z razgledom z razglednega stolpa na dve figuri, ki ju bolj slutimo, kot pa jasno razločimo. Mnoga vprašanja so še vedno nerazjasnjena tudi drugim, ne samo meni: komu so risbe namenjene, kaj je dejansko narisano, kako so načrte prenesli v naravo, kako so nadzirali rezultat, zakaj sledi avtomobilov izginjajo, risbe pa ne? Nekatere črte kažejo v smer določenih zvezd. A teh je le 4 odstotke, zato hipoteza o povezavi z astronomijo pade v vodo.
ParacasV narodnem parku je miljavžent ptic, morskih levov in delfinov, ki ne bežijo od ljudi. Ogled pa je mogoč žal le od daleč.
Daleč od civilizacije, povsem odrezan s puščavo, je narisan lik Candelabro, ki ni podoben ničemur in nikomur ničesar ne sporoča. Kaktusu niti podoben ni!
Učitelj likovne vzgoje si s portretiranjem turistov dopolnjuje skromno plačo. 10 solov. :) Vse fotografije Nuša in Jure Slatner |
Stran je bila postavljena 10. decembra 1999
|